1. decembra 2020

Keď pred pár týždňami (31. 10. 2020) zomrel škótsky herec Sean Connery, bola to rana pre celý svet, nielen pre fanúšikov slávneho agenta Jamesa Bonda, ktorého vo filme stvárnil ako vôbec prvý. Legendárnemu hercovi sa však podarilo zanechať aj ďalší, neherecký odkaz: jedny z najikonickejších hodiniek sveta, Rolex Submariner.

Connerymu pristáli na ruke náhodou

Väčšina Bondových fanúšikov vie, že to bol práve model Submariner, ktorý Connery vo filme nosil. Mnoho z nich už však netuší, že ide vlastne o náhodu. Podľa románov Iana Fleminga mal hlavný hrdina nosiť Rolex Oyster, nie Submariner.

Vlastne to dáva zmysel – pre tajného agenta sa viac hodia formálnejšie a menej okázalé hodinky. Submariner je oveľa nápadnejší model, navyše, začiatkom 60. rokov ich nosili takmer výlučne potápači.

Lenže v prvý deň nakrúcania ktosi zabudol priniesť pre Conneryho hodinky a režisér Terence Young nariadil, aby zohnali akýkoľvek model, hlavne nech sú to Rolexky. Našťastie, niekto na pláži mal pri sebe práve model Submariner. Náhodou sa tak zrodila legenda. Hoci Bond v 80. rokoch nosil aj modely Seiko, k Submarinerom sa znovu a znovu vracal.

Reklama

Pôvodný kúsok, ktorý sa pre Conneryho na natáčanie podarilo zohnať, sa predal v roku 2018 za 567-tisíc dolárov. Už to je úctyhodná cena, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nie je konečná. Ako príklad môžu slúžiť ďalšie legendárne hodinky, tiež značky Rolex. Ide o model Daytona, ktorý patril hercovi Paulovi Newmanovi. Tie sa 26. októbra 2017 vydražil za vôbec najvyššiu cenu v histórii.

Ciferník modelu Daytona bol inšpirovaný érou Art Deco. Foto: Courtesy Phillips

Hodinky Rolex Daytona „Exotic“ sa v aukcii predali za neuveriteľných 17,75 milióna dolárov a stali sa tak najdrahšími hodinkami na svete. Čo na nich však bolo také výnimočné, že získali túto nálepku?

Vzácny model

Po prvé, Daytona „Exotic“ predstavujú mimoriadne vzácny model. Vyrábali sa medzi rokmi 1963 a 1988 a predávali sa skôr pomalým tempom. Preto vzniklo len okolo 2- až 3-tisíc kusov, a ak by ste si jedny z nich chceli zaobstarať, pripravte si aspoň štvrť milióna dolárov. Konkrétny variant Exotic s referenčným číslom 6239, ktorý vlastnil aj Newman, sa vyrábal len šesť rokov, od roku 1963 do roku 1969.

K cene, samozrejme, napomohla Newmanova sláva. Vo svojej dobe predstavoval jednu z najväčších hviezd a hodinky mal na sebe na mnohých fotografiách. Rovnako ako pri Elvisových oblekoch alebo gitarách Jimiho Hendrixa, kvalitný objekt spojený s jedinečným menom má skrátka niečo do seba.

Pomohla aj pozornosť, ktorej sa aukcii dostalo. Časopisy zamerané na hodinky a hodinárstvo si ju vzali ako hlavnú tému a článok o blížiacom sa predaji sa dostal aj do denníka Wall Street Journal. Publicita pritiahla pozornosť mnohých bohatých zberateľov, a tak už druhá ponuka vo výške desať miliónov dolárov bola pre všetkých prítomných privysoká. Zvyšok pretekov potom prebiehal už len po telefóne.

Prekonajú Newmanove Daytony?

Conneryho Submarinery a Newmanove Daytony majú niekoľko vecí spoločných. Rovnako ako model 6239, patrí aj originálny Submariner medzi vzácne modely (aj keď o niečo menej) a záujemcovia za ne zaplatia zhruba niečo cez 150-tisíc dolárov, čo Submariner radí medzi najdrahšie „vintage“ hodinky na svete.

Výhodou Submarinerov je však fakt, že ich nositeľ výrazne prispel k spopularizovaniu pôvodne potápačských hodiniek v kľúčovej dobe hodinárskej histórie. Z pôvodne užitočných hodiniek sa stali obľúbené módne doplnky napriek tomu, že príchod elektrických strojčekov quartz ponúkol oveľa lacnejšiu i presnejšiu alternatívu.

Znamená to, že sa Conneryho modelu Rolex Submariner podarí prekonať rekord Newmanových Daytoniek? Na túto otázku odpovie len čas.

Autor článku je prispievateľ Matthew Catellier, pre Forbes.com píše o hodinkách a klenotoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?