21. novembra 2018

Hodnotu hodiniek dávno neurčuje len ich funkčnosť a kvalita materiálov, z ktorých sú vyrobené, ale aj ich príbeh, odkaz a v neposlednom rade to, kto ich preslávil. 

A práve vďaka piatim ikonickým mužom minulého storočia sa týchto 5 modelov stalo skutočnou legendou a svätým grálom každého milovníka hodiniek. V butikoch sa na ne načakáte poriadne dlho, ich hodnota neustále stúpa a v očiach každého znalca s nimi urobíte len ten najlepší prvý dojem.

Omega Seamaster

Hodinky Omega Seamaster. Foto: Omega

“Divery” resp. potápačské hodinky boli prioritne, ako názov napovedá, na potápanie. Dnes sú veľmi populárnym štýlom hodiniek na voľný čas a o prvenstvo v popularite sa bijú značky Omega so svojím radom Seamaster a Rolex so svojím radom Submariner. Omega je však predsa len o krok vpred, a to vďaka mužovi, ktorý hodinky preslávil. Bez ohľadu na to, že vlastne nie je skutočný. James Bond.

Ktoré hodinky sú pre investorov top? Na niektoré rolexky je čakačka 10 rokov

James Bond, hoci to možno ani mnoho jeho fanúšikov netuší, podľa kníh pôsobil počas druhej svetovej vojny v námorníctve. Vo filmoch tomuto faktu nie je venovaná príliš veľká pozornosť, odkaz na námorníctvo je však práve v hodinkách, ktoré James Bond nosí naprieč prakticky všetkými filmami od roku 1995. A tak sa zrodila horologická legenda.

Omega Speedmaster Professional

Hodinky Omega Speedmaster Professional. Foto: Omega

Hodinky Omega Speedmaster Professional sú veľmi obľúbené pre svoj príjemný, nadčasový vzhľad, to však samo o sebe v horologickom svete nikdy nestačilo. Skutočným dôvodom, prečo sú tieto hodinky obrovskou legendou a “must-have” pre každého vášnivého zberateľa je fakt, že to boli práve tieto hodinky, ktoré ako prvé pristáli na mesiaci na zápästí Buzza Aldrina. A to je úspech, ktorý im už nikto nikdy nevezme.

Tag Heuer Monaco

Hodinky TAG Heuer Monaco. Foto: TAG Heuer

Pretekár, filmová hviezda či vzor všetkých mužov sveta? Ťažko povedať, ktorý prívlastok svedčí mužovi menom Steve McQueen viac. Ale pravdepodobne všetky.

Slávny herec stihol popri svojej kariére v Hollywoode nemenej úspešnú kariéru pretekára, vyhral niekoľko celonárodných pretekov v Spojených štátoch, vyskúšal si Le Mans a hoci nedosiahol úplne až na úspechy svojho soka Paula Newmana, s jeho pretekárskou kariérou je navždy spojený legendárny model hodiniek TAG Heuer Monaco. Hoci v dobe, kedy McQueen pretekal, išlo len o model Heuer Monaco a firma TAG kúpila značku v roku 1985. 

Chcete legendárne hodinky za menej ako 200 eur? Kúpte si tieto modely

Hodinky si však prakticky bez zmeny zachovali svoj pôvodný ikonický hranatý dizajn a stali sa vyhľadávaným zberateľským kúskom.

Rolex Daytona

Hodinky Rolex Daytona. Foto: Rolex

Výrazne najdrahšie hodinky v zozname, navyše späté s mužom, ktorý má slovenské korene. Len minulý rok boli pôvodné “Daytony” Paula Newmana rekordne vydražené za 17,8 milióna dolárov, v butikoch za ne zaplatíte niekoľko desiatok tisíc eur. 

Model Rolex Daytona bol vydaný v roku 1963 a inšpirovaný bol rovnomennými slávnymi americkými pretekmi. Ich štýlový a nadčasový dizajn bol obľúbený aj bez toho, aby si ho na ruku vzal jeden z najlegendárnejších hercov histórie. Paul Newman si Rolex Daytona zamiloval v roku 1972 a nosil ich prakticky až do svojej smrti v roku 2008, čím každý rok zvyšoval ich hodnotu v očiach milovníkov hodiniek. 

Och a mimochodom, Paul Newman samotnú Daytonu vyhral a to dokonca vo veku 70 rokov, čím sa stal najstarším pretekárom, aký kedy vyhral jedny z veľkých svetových pretekov. Úspešne sa zúčastnil aj pretekov v Le Mans, kde v roku 1979 skončil so svojím tímom druhý. McQueen mohol len závidieť.

Cartier Tank

Hodinky Cartier Tank. Foto: Cartier

Jediné hodinky k obleku v zozname. Nie je žiadnym tajomstvom, že ich ikonický hranatý dizajn vznikol, keď Louis Cartier na západnom fronte v roku 1917 počas prvej svetovej vojny spozoroval zhora tank Renault FT-17. 

Tieto zvláštne hodinky počas ich viac ako storočnej histórie v rôznych verziách nosili skutoční velikáni ako Alain Delon, Andy Warhol či zo súčasnosti napríklad Tom Cruise, no skutočnú slávu im dal americký prezident J.F. Kennedy.

Cartier Tank sú hodinky, ktoré sa nenaťahujú, sú to hodinky, ktoré sa jednoducho nosia. A pre milovníkov horologickej histórie sú povinnosťou každej dobrej zbierky.

Titulná foto: Buzz Aldrin na palube Apollo 11 s hodinkami Omega Speedmaster Professional. Foto: koláž Wikimedia Commons/Omega