16. januára 2020

Dve námestia obdĺžnikového pôdorysu, obkolesené kolonádou s rovnako obdĺžnikovými vstupmi. Farebné geometrické kosoštvorce i osemuhoľníky na „dlažbe“ ožarujú svetlá reflektorov. Zelená, fialová, červená. Uprostred každého socha jazdca na koni, ktorá vrhá dva rovnako dlhé tiene. Na prvý pohľad klasické „heroické“ námestie 19. storočia. Jazdec na koni však vyzerá skôr ako z detskej skladačky.

Nad úrovňou kolonády, s pohľadom upreným nadol, sa tisnú stovky ľudí. Čakajú na najnovšie posolstvo kľúčovej osobnosti milánskej módy, Miuccie Prady. Tohtoročná prehliadka mužskej kolekcie jeseň-zima 20 sa môže začať.

Éter rozozvučí hudba. Na pravé námestie vchádza prvý model. Svižne prekráča po jednej z ciest namaľovaných na zemi. Zabočí pod kolonádu a za ním prichádza ďalší. Diváci, väčšina s mobilom v rukách, sa nakláňajú a čakajú, kedy sa vynorí v druhom átriu.

Farby a zdanlivý chaos. Mužská kolekcia Prada FW 20. Foto: Prada

Jeseň bude farebná

Košele s vestami a holými rukami sa striedajú s kožuchmi či lesklými koženými kabátmi. Na chrbtoch chýbajú batohy. Kabely a tašky patria do rúk. Geometria prechádza cez modely rôznymi smermi. Šikmé káro na kabáte, rovnaký vzor na kabelách. Trojrozmerné efekty na nohaviciach či košeliach. K tomu motívy kvetov a výrazných vzorov. A farby. Jeseň a zima 2020 nebudú sivé.

Nový najlepší barman na svetovej scéne je Slovák Martin Hudák.

Reklama

Objavuje sa menčester, čo isto poteší fanúšikov tohto materiálu. A všade je prítomná ďalšia téma prehliadky, koniec krátkych nohavíc. Všetky modely majú spodok nohavice prevlečený pruhom pod podošvu topánky. Tie zase bez výnimky vďaka vysokej platforme pridávajú každému minimálne 3 centimetre výšky.

Korporáti i milieniáli

Vybrať si môžu všetci. Od mladých korporátnych typov, cez „vidieckych“ chalanov s nohavicami vo vysokých čižmách, až po mileniálov, ktorí majú o luxuse vlastné predstavy.

Objavujú sa africké i ázijské motívy. Nečudo, práve mimo Európy je pre luxusnú módu najväčší potenciál rastu. Životná úroveň v týchto častiach sveta rýchlo rastie.

Januárovým hitom je Veganuary, mesiac bez živočíšnych výrobkov.

Prichádza veľké finále. V zdanlivom chaose sa z obdĺžnikových vstupov vyroja všetci a do rytmu hudby križujú átrium. Na úplný záver sa na pár sekúnd objaví aj autorka kolekcie Miuccia Prada. A to je všetko. Ubehlo pár minút a je po prehliadke. Svet módy sa nezastaví. Ešte že jeseň a zima potrvajú aspoň pár mesiacov.