4. septembra 2020

Štyridsaťosemročný Todd McKinnon vybudoval z cloudovej security firmy Okta 27-miliardový biznis vďaka odvážnym investíciám. Pandémia mu dala najväčšiu šancu, akú doteraz dostal.

Todd McKinnon sedí pred zelenou obrazovkou, z jeho mladíckej tváre sa pozerajú unavené oči. Rozpráva o vine.

Viac ako 10 percent Američanov je nezamestnaných, 180-tisíc pre pandémiu zomrelo, v Kalifornii zúria požiare. Softvér jeho firmy Okta však ide na dračku a z neho je miliardár. „Svet má tieto problémy, ja však len celý deň sedím pred počítačom. Je mi to ľúto.“

Ak je úspech vinou, tak potom akou veľkou vinou je úspech, ktorý prišiel vďaka pandémii?

Bill Gates investuje do jadrovej energetiky.
Jeho zverenci predstavili nový druh „soľného“ reaktora

Služba, ktorú Okta ponúka, a teda overenie identity zamestnancov napríklad vďaka rozosielaniu prístupových kódov na mobily, sa počas éry „home officov“ stala kriticky dôležitou pre firmy, ale aj pre univerzity či dokonca vládu.

Ťažia z koronavírusu

Okta má od marca tisíc nových zákazníkov, celkovo už 8 950, a viacerí starší zákazníci si svoj účet rozšírili.

V máji prešlo na Oktu za 36 hodín 85-tisíc ľudí z FedExu. Hollywoodske štúdiá MGM ju používajú na bezkontaktný check-in. Partnerstvá má s Austrálskym Červeným krížom, LVMH, Equifax, Western Union a ďalšími. „Ide to ako tsunami,“ hovorí McKinnon.

McKinnon so spoluzakladateľom Fredericom Kerrestom. FOTO: FORBES USA

Okta v minulom štvrťroku dosiahla tržby 200 miliónov dolárov, čo je medziročne rast o 43 percent. Akcie jej vzrástli o 70 percent za šesť mesiacov, od príchodu na burzu v roku 2017 o celých 1 200 percent. Technologická firma, ktorú McKinnon založil v roku 2007, má zrazu hodnotu 27 miliárd dolárov. McKinnon má podiel sedem percent, a tak je miliardár, s majetkom okolo takmer 2 miliárd dolárov.

„Čo sa deje, je naozaj strašné, ale naša firma z toho ťaží,“ hovorí.

Na rozdrobenom trhu bezpečnosti cloudu sa pohybujú obri Microsoft, IBM, Oracle, prípadne Ping. Okta bude musieť odpovedať na otázku, či si obrovskú trhovú hodnotu aj zaslúži. „Zdá sa nám, že valuácia jej trochu nakypela,“ hovorí Mark Cash, equity analytik Morningstar, v dlhodobej perspektíve je však voči Okte optimistický.

McKinnon dokáže produkty Okty predávať vďaka jednoduchému faktu: na rozdiel od väčších konkurentov, ktorí ich spravidla pridávajú do širších balíčkov cloudového softvéru, pracuje Okta na hociktorej platforme, od Office 365 po G Suite. „Skontrolujeme, kto ste, zaregistrujeme vás a potom o vás uložíme používateľské informácie,“ hovorí. „To je všetko.“

Keď McKinnon vyrastal, žil si „krásny život“. Otec pracoval ako manažér v oblasti personalistiky, mama bola doma. Počítač doma nemali, ale kamarát, ktorého otec bol dátový vedec, mal. „Chodil som k nim, a bol som aj dobrý v slohu. Diktoval som mu naše domáce úlohy,“ spomína. „On mal pécéčko a vedel písať.“

Pandémia posilňuje e-shopy.
Začneme si platiť paušál na potraviny?

Vyštudoval počítačovú vedu na univerzite California Polytechnic State. Skončil v roku 1995, práve keď zúrila dot-com éra. Desať rokov robil ako developer pre PeopleSoft, potom odišiel do Salesforce. V roku 2009 si všimol trend cloudu a osamostatnil sa. Ženu presvedčil vďaka powerpointovej prezentácii, v ktorej ako najlepší scenár uviedol valuáciu 100 miliónov na burze.

Jednotka oblačnosti

S kolegom zo Salesforce Frederickom Kerrestom najprv vo firme s menom SaaSure rozvíjali pôvodnú myšlienku „konštantného EKG, ktoré bude sledovať hlavné metriky vašich serverov,“ spomína Kerrest. Ukázalo sa však, že o test spoľahlivosti cloudu nemá nikto záujem. „Zákazníci hovorili – áno, je to zaujímavý problém, ale problém číslo štyri,“ dokresľuje.

Problém číslo jedna bol manažment prihlásených používateľov a kvôli nemu firmu premenovali na Okta, podľa jednotky oblačnosti, používanej v letectve.

Vďaka 10 miliónom dolárov od spoločnosti Andreessen Horowitz a ďalších investorov v Series A kole sa vrátili do práce. „Nemali sme však dobrý produkt,“ hovorí Kerrest. Softvér mal chyby a bol pre veľké nasadenie príliš pomalý. V roku 2011 vôbec nedosiahli ciele, na tržbách získali iba milión dolárov.

Khosla Ventures a Greylock však predsa dali ďalších 16,5 milióna v Series B kole – a s tými sa to už podarilo. Softvér sa stal spoľahlivejším, ako klienti prišli stredné a potom aj väčšie firmy. Do roku 2015 dosiahli tržby 41 miliónov dolárov.

V roku 2017 si Okta získala na burze fanúšikov aj vďaka tomu, že oproti zložitému štandardu v oblasti bezpečnosti má dosť jednoducho pochopiteľný produkt. No a potom prišiel covid. Bezpečné prihlasovanie od Okta začali používať analytici na Wall Street. „Okta bola populárna už predtým a odteraz bola ešte populárnejšia,“ hovorí Joshua Tillon z Berenberg Capital Markets.

Napokon aj hanblivý McKinnon pripustí, že firma dosiahla pekný úspech. „Keď sa pozriem na výkon akcií alebo môj majetok, je satisfakciou, keď vidím, že firma má úspech,“ vysvetľuje. „Založil som ju a držal som sa jej. Robím to, čo hovorím.“

Noah Kirsch je redaktor amerického magazínu Forbes, píše najmä o realitách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?