27. júla 2020

Predplatné je v súčasnosti pravdepodobne najrozšírenejší model kúpy hudby a prémiového videoobsahu. Je však možné, že sa niečo podobné stane aj v „obyčajnom“ maloobchode? A ako na tento spôsob nákupovania vplýva pandémia nového koronavírusu?

„Nerastú len médiá a zábava,“ povedal mi v diskusii v podcaste TechFirst Dan Burkhart, CEO firmy Recurly, ktorá sa venuje správe predplatného. „Najvyšší rast dosahovali segmenty, na ktoré by ste to nepovedali… A zaujímavé je, že sa naozaj rozbehla kategória predplatiteľského maloobchodu.“

Také čosi som neočakával.

Počas krízy sa mnoho zákazníkov prikloní ku konzervatívnemu modelu nakupovania. Ak naše príjmy ohrozuje globálna pandémia, odložíme výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné, osekáme míňanie na luxus, a pokúsime sa búrku prečkať v čo najsilnejšej finančnej pozícii. A to sa aj stalo – ale zdá sa, že najmä u bohatých ľudí – na začiatku pandémie.

Predplatené vyhrievanie sedadiel vo vašom BMW? Aj to je možnosť

Reklama

V segmente „predplácaného maloobchodu“ sa to neudialo. Rast v tejto oblasti prekonáva mnohé iné kategórie. Recurly spravuje predplatné pre asi 2 100 firiem, medzi ktoré patria značky ako Twitch (patrí Amazonu), Asana, CBS, Starz, AMC a Barkbox. Firma vydala správu o vplyve koronavírusu na viaceré vertikály.

  • Streaming – rast o 89,9 %
  • Spotrebný tovar – rast o 145 %
  • Vzdelávanie – rast o 60 %
  • Saas a cloud – rast o 51 %

Predaj spotrebného tovaru na začiatku pandémie v USA klesol, v marci až máji však rástol a vyvrcholil pri 145-percentnom náraste. Streaming videa, ako Netflix či nový Disney+, sa dostal na plus 90 percent. Aj to je veľa, aj keď nie až tak úžasne veľa.

Čo sa deje? Pravdepodobne ide o tradičný efekt terapie prostredníctvom nákupov. „Myslím, že v tomto fenoméne je trochu pocitu viny u zákazníkov pre to, že je také dekadentné, keď si domov objednáte niečo, čo za vami príde,“ hovorí Burkhart. „To očakávanie vyvoláva pocit – obdaroval som sa. Myslím, že o toto ľuďom do istej miery ide.“

Ako pornofilm ovládol Netflix? Môže za to zvedavosť a algoritmy

Samozrejme, je tu aj pohodlnosť. S príchodom Covidu-19 odpadol pôžitok z nakupovania. Nie je veľmi zábavné zamaskovať sa pre to, aby ste išli do obchodu.

„Náklady a nepohodlie z toho, že idete nakúpiť aj obyčajné potraviny, je problém, o ktorom sa zrejme doma rozpráva mnoho rodín. U nás tuším začneme žrebovať – kameň, papier, nožnice – aby sme určili, kto ide nakúpiť,“ hovorí Burkhart.

Zradné plytvanie

Predplatné rástlo vo všeobecnosti už pred príchodom Covid-19. Burkhart hovorí, že je to sčasti vďaka averzii voči riziku: predplatiť si prístup k službe je relatívne jednoduché a služba sa ľahko ruší.

Jednorazový nákup komodity sa v realite často dá zrušiť ťažšie a môže tak viesť k plytvaniu. Príklad? Kúpili ste si jednorazovo film a je otrasný, nudí vás – alebo máte predplatné na streaming. Ak naozaj nenájdete vďaka predplatnému žiadny dobrý film, stále ho môžete zrušiť.

Problémom v praxi však býva, keď počet predplatných stúpne a na bankovom účte sa zákazníkovi vytvorí množstvo malých čiernych dier. To je, samozrejme, priestor pre firmy, ako je tá Burkhartova. „Firmy musia ponúkať hodnotné služby, aj keď ich predávajú prostredníctvom predplatného, ak majú dosiahnuť dlhodobé výsledky,“ hovorí Burkhart.

Jednorazové nákupy, na ktoré sa vydáte s jasným cieľom, budú stále určite existovať. Vzhľadom na aktuálny trend však je možné, že mnohé z bežných opakujúcich sa nákupov potravín by sa mohli presunúť do objednávkového modelu.

Mlieko, toaletný papier, šampón, maslo… Ak už raz máte svoju obľúbenú značku a máte dôveru v dodávateľa, že odhadne tempo, akým tovar spotrebúvate, možno nie je presun do predplatiteľského režimu až taký nepravdepodobný. Dokonca aj po pandémii Covid-19.

Autor John Koetsier je analytik obchodu a speaker, publikoval na VentureBeat.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?