23. mája 2019

„Kope“ za tím slávneho britského futbalového veľkoklubu. Slovenka Romana Rezníčková sa pred štyrmi rokmi rozhodla, že chce okúsiť život v zahraničí. Zvedavosť a predovšetkým úspešný pohovor ju priviedli priamo do Londýna. A tam teraz pracuje pre slávny Arsenal F.C.

Príbeh Romany, rovnako ako mnohých ďalších mladých ľudí, sa začína na vysokej škole. Študovala na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave a okrem toho tiež pracovala. Kým jej spolužiaci chodili na výmenné pobyty a okúsili život v zahraničí, tak ona na niečo podobné nikdy nemala čas. A zabudnúť na to veru nevedela. „Vždy som to ľutovala,“ konštatuje otvorene.

FOTO: Od tisícov k miliarde. Ako sa futbal stal najlukratívnejším športom

I napriek tomu, že takmer štyri roky pracovala v spoločnosti IBM ako analytička klientskej spokojnosti a črtala sa jej tam dobrá perspektíva do ďalších rokov, tak chcela zažiť, vidieť a okúsiť oveľa viac. Musela sa teda rozhodnúť, či si konečne kúpi vlastný byt v Bratislave a usadí sa, alebo si zbalí kufre a odíde do zahraničia.

romana rezníčková arsenal f.c. futbal veľkoklub
Romana rozhodnutie odísť mimo Slovenska neľutuje. Prácu pre futbalový klub Arsenal si užíva. Foto: archív R. Rezníčkovej

Rozhodla sa pre druhú možnosť. Bez novej pracovnej pozície však do sveta odchádzať nechcela ani omylom. Preto približne šesť mesiacov rozosielala životopisy rôznym zahraničným spoločnostiam, absolvovala pohovory, rozhovory cez Skype i telefonáty.

Peniaze vo futbale: Fiľovi nešla karta.
Klub štvrtého najbohatšieho Slováka je najstratovejší

Napokon sa jej podarilo uspieť v Londýne a britskom futbalovom veľkoklube Arsenal F.C. „Po výberovom konaní sa mi ozvali s pracovnou ponukou. Nezaváhala som a do dvoch mesiacov som sa presťahovala,“ spomína.

Šport je nesmierne emotívne odvetvie

Po príchode do britskej metropoly musela čeliť mnohým výzvam. Zmena prostredia nie je nikdy jednoduchá. Pri spätnom pohľade sa usmieva nad tým, že pravdepodobne najťažšie bolo otvoriť si účet v banke. „Veľa vecí tu funguje inak ako na Slovensku, no moji kolegovia mi ochotne pomohli a nasmerovali ma tou správou cestou,“ vysvetľuje.

Pre slávny futbalový klub Arsenal F.C. najskôr pracovala ako CRM Executive (vedúci pracovník riadenia vzťahov so zákazníkmi, pozn. red.), no už takmer dva roky zastáva pozíciu Insight Analyst. Je teda súčasťou oddelenia Customer Relationship Management (CRM), v ktorom sa zamestnanci sústreďujú na základňu futbalových fanúšikov. Ich úlohou je analýza množstva dát, napríklad to, koľko lístkov sa predalo na ten či onen zápas.

Romana rezníčková insight analyst arsenal fc veľkoklub futbal slovenka v londýne
Futbalovou fanúšičkou je od 13 rokov. V rámci zamestnaneckých benefitov môže chodiť aj na zápasy Arsenalu. Foto: archív R. Rezníčkovej

Všetci sa tam držia akéhosi svätého grálu marketingovej sféry, ktorý znie: right message at the right time to the right person (správny odkaz v správnom čase pre správnu osobu, pozn. red.). Romana sa ako analytička zameriava konkrétne na segmentáciu trhu, analýzu správania zákazníkov a stratégie riadenia vzťahov so zákazníkmi.

Slovenka pracuje v tíme, ktorý tvorí dokopy deväť ľudí. A ako vyzerá také riadenie vzťahov so zákazníkmi v oblasti športu? „Je to veľmi emocionálne odvetvie. Veľa vecí sa analyzuje a plánuje, stačí jedna prehra v ligovom zápase a musíte preskočiť na plán B. No práve táto dynamika ma nesmierne baví. Každý deň je iný, a tak sa človek určite nenudí,“ ozrejmuje bližšie.

Okúsila trávnik Premier League

Práca pre britský futbalový veľkoklub jej prináša i zaujímavé zamestnanecké benefity. Spomína najmä dva: „Môžem sledovať každý zápas Arsenalu naživo. Keďže som fanúšička od 13 rokov, tak to často využívam. A potom je tu futbalový turnaj pre zamestnancov. Hráme ho raz ročne po skončení sezóny na Emirates Stadium. Aj keď nie som práve najlepšia futbalistka, tak ten pocit, že môžem behať po tom istom trávniku, kde sa hrá Premier League, je na nezaplatenie,“ opisuje nadšene a s úsmevom.

So svojou kariérou a perspektívou do budúcnosti je momentálne nesmierne spokojná. Pochvaľuje si aj život vo Veľkej Británii a rozhodla sa, že sa v tamojšej metropole usadí. Návrat na Slovensko teda zatiaľ nezvažuje, no zároveň ani nevylučuje, že by sa niečo počas nasledujúcich dekád nemohlo zmeniť. „Ktovie, čo bude o 20 rokov,“ vraví pokorne.

A čo by odporučila ďalším mladým ľuďom, ktorí by si chceli vyskúšať prácu a život v zahraničí? „Aby do toho určite išli. Nie je to jednoduchá cesta, ale treba nabrať odvahu a odhodlanie,“ hovorí. Netreba sa teda vzdať po prvých neúspechoch, ktoré sa môžu dostaviť. Práve o tom je podľa Romaniných slov život. Vstať a ísť ďalej.

Hlavné foto: Stuart MacFarlane/Arsenal FC

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk