14. júna 2018

Najlepšie platený hráč tohtoročných futbalových majstrovstiev sveta, ktoré sa začali dnes 14. júna, Argentínčan Lionel Messi, zarobil za minulý rok 111 miliónov dolárov. Pred 25 rokmi to futbalista nemohol dosiahnuť ani za dve-tri kariéry.

Kedysi aj najlepší západní profesionálni futbalisti zarábali podobne ako vyšší manažéri či iní slušne platení smrteľníci.

Tie časy sú dávno preč. Približne pred 30 rokmi sa futbal začal posúvať do pozície globálneho športu číslo jedna aj z finančného hľadiska. Spôsobilo to viacero faktorov – od založenia finančne silnej anglickej Premier League cez vytvorenie úspešného modelu Ligy majstrov po novinky ako internet, sociálne siete a odchod divákov od televízorov. Populárnymi sa stali live športové prenosy.

Nike, Real: najhodnotnejšie športové značky sveta

V roku 1995 definitívne rozbil model financií futbalu precedenčný rozsudok Európskeho súdneho dvora v kauze „Bosman“. Vo veci žaloby priemerného holandského hráča rozhodol, že futbalisti môžu po vypršaní zmluvy prestúpiť do iného klubu aj bez súhlasu dovtedajšieho klubu. Kluby tak rýchle začali v obave, že im hráči utečú, rapídne dvíhať platy – a kolotoč trvá dodnes. „Rozpútalo sa peklo,“ citujú aj po rokoch športoví historici legendárneho trénera Manchesteru United Sira Alexa Fergusona. „Zrazu boli všetci v hre.“

Neymarov prestup rozbil všetky rekordy

Belgičan Jean-Marc Bosman napokon v 1998 získal odškodné 312-tisíc libier za zmarenú kariéru. Veľkú časť peňazí prepil. „Stále čakám na to, že mi niektorí z tých (čo vďaka mne zarábali milióny) – povie  ďakujem. Ronaldo, Beckham, všetci títo,“ povedal pre Sky Sports.

Ako rástli zárobky futbalových hviezd 1986 – 2018

HLAVNÉ FOTO: Lionel Messi. FOTO: SITA/AP. Galéria: FOTO: SITA/AP