18. augusta 2021

Čo robili ľudia počas pandémie pri práci z domu? To, ako ľudia skutočne trávia čas, nemusí zodpovedať tomu, čo hovoria svojim zamestnávateľom, rodine ani kamarátom. Najnovším zistením je pracovný trend, ktorý spája dve práce z domu naraz – avšak bez toho, aby o tom dané spoločnosti vedeli.

V začiatkoch pandémie sme sa dozvedeli, že v karanténe vzrástla konzumácia alkoholu, jedla, fajčenia marihuany a pozerania porna.

O rok neskôr ďalšia štúdia ukázala, že ľudia pracujúci z domu majú sex, spia, nakupujú, randia a majú vedľajšie práce  – a to všetko počas pracovného času. Asi 50 percent opýtaných v prieskume uviedlo, že pracovalo pre inú spoločnosť, zatiaľ čo mali pracovať pre svojho zamestnávateľa.

Dvojitý život zamestnanca

Wall Street Journal minulý týždeň (13. augusta) informoval o novom trende práce na diaľku. Zdá sa, že „biele goliere, pracovníci od priemyslu po technológie, bankovníctvo a poisťovníctvo tvrdia, že našli spôsob, ako zdvojnásobiť svoje platy“. Ten spočíva umení „nájsť si dve práce na diaľku na plný úväzok“. Prvé pravidlo pre týchto ľudí znie „nikomu o tom nehovoriť“ a druhé je „príliš nepracovať“.

Reklama

Wall Street Journal skontroloval ponuky pre zamestnancov, pracovné zmluvy, výplatnú pásku a firemné e-maily, aby zistil, či sú úprimní. „Dvojzamestnanci“ pre noviny uviedli, že „celkovo zarobia 200- až 600-tisíc dolárov ročne vrátane bonusov a akcií“.

Mimo kancelárie a pozorných očí nadriadených a zvedavých spolupracovníkov, títo multipracovníci prepínajú medzi dvoma laptopmi a kalendármi. Dalo by sa povedať, že ich treťou prácou je, aby všetko vybalansovali.

Občas sa musíte prihlásiť na dve stretnutia naraz. Využiť voľno z jednej práce na prácu na projektoch pre druhú prácu. Orientovať sa v nekonečných online stretnutiach, sledovať svoj LinkedIn profil. Pamätať si, komu posielate e-maily a pritom si nezmýliť ľudí a neposlať dôležitý dokument do nesprávnych rúk.

Len 40 hodín týždenne

Títo výmyselníci tvrdia, že dohromady na úlohách v oboch prácach pracujú len niečo okolo 40 hodín týždenne. Po finančnej kríze, masívnom prepúšťaní počas vypuknutia pandémie Covid-19, nedostatku lojality veľkých korporácií a sledovaní miliardárov, ako počas pandémie získavajú ďalšie miliardy, majú zamestnanci pocit, že aj oni môžu využiť tento systém.

Myšlienka dvoch prác sa pre niektorých z týchto ľudí zrodila zo stránky s názvom Overemployed, ktorá ponúka tipy, ako hrať túto hru. Podľa nej musí byť takýto človek v prvom rade ochotný riskovať, mať guráž, musí mať schopnosť pracovať šikovnejšie, nie ťažšie, byť disciplinovaný a mať dobré komunikačné schopnosti. Zároveň by mal v jednej zo spoločností pracovať už niekoľko rokov, aby v nej bol primerane efektívny a kompetentný.

Jasné pravidlá

Ich pravidlá sú jasné: dvojzamestnanec má byť priemerný, aby nepútal pozornosť, má spĺňať očakávania, ale nerobiť žiadnu prácu navyše, má mať cieľ a vedieť, kvôli čomu to robí, a samozrejme, mal by mať únikovú stratégiu, pretože veci nie vždy dopadnú tak, ako si ich človek naplánuje.

Zlatým pravidlom dvojitých pracovníkov však je, aby o tom nikomu mimo vlastnej domácnosti nehovorili. Čo by na to povedali zamestnávatelia?

Žiadna novinka

Aj keď to znie divoko, mnohí ľudia to (síce trochu inými spôsobmi) robia už roky. Myslite na pracujúcich rodičov, ktorí sa musia starať o deti a chorých príbuzných. Pracovníci s nízkymi mzdami sú už desaťročia nútení zvládnuť dve alebo tri práce na čiastočný úväzok, aby sa uživili.

Tento posledný trend je variáciou kancelárskych pracovníkov a primárne technologicky zameraných ľudí na to, ako domov priniesť extra zárobok.

Článok vyšiel na webe amerického Forbesu. Autorom je prispievateľ Jack Kelly.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?