23. februára 2021

Zbíjanie času na sociálnych médiách, nakupovanie online, Netflix, ako aj nepotrebné výlety z domu sú štyri najčastejšie zlozvyky rozšírené medzi ľuďmi, ktorí od začiatku pandémie pracujú z domu.

Potvrdzuje to štúdia, ktorú urobili sociológovia pre amerického výrobcu hardvéru Plugable. Prieskum prebehol medzi 2-tisíc dospelými Američanmi.

„Práca z domu ponúka nový typ flexibility, ktorý zamestnanci aj výrazne oceňujú, najmä možnosť necestovať do práce ráno, možnosť obliekať sa tak, ako sa cítia dobre, a mať viac času na domáce práce,“ hovorí zakladateľ Plugable Bernie Thompson. „Vytvorila však aj viaceré problémy.“

Bez zmeny robia z domu len svedomití

Sú to predovšetkým tieto: pričasté sedenie, vyrušujúce deti a ďalší členovia domácnosti, nedostatok produktívneho pracovného priestoru, technické problémy a málo motivácie na celý deň. Iba jeden zo šiestich účastníkov prieskumu tvrdí, že odkedy prešiel na domácu prácu, jeho pracovné návyky sa nezmenili.

Kto sú títo príkladní pracovníci? Dáta naznačujú, že sú to najmä extrémne svedomití ľudia. Tí majú tendenciu zostať disciplinovaní a činorodí aj pri práci z domu. Aj predchádzajúci výskum už naznačil, že táto vlastnosť má výrazný súvis s úspechom v povolaní.

Reklama

Ani svedomití ľudia však nie sú imúnni proti zlozvykom po prechode na úplnú prácu z domu. Vedci dokonca zistili, že majú počas pracovného dňa sklon častejšie sa venovať sociálnym médiám či online nákupom ako iné typy osobnosti.

Extrovertom home office neškodí

Zaujímavé je tiež, že podľa prieskumu zvládli extroverti presun na prácu z domu lepšie ako iní. Avšak, jedna oblasť je podľa prieskumu pre extrovertov výzvou – schopnosť odpojiť sa na konci pracovného času od práce.

Ideálny scenár pre extrovertov je teda hybridný pracovný čas, čiže taká organizácia práce, keď sa časť roboty urobí z kancelárie a časť z domu. Introverti sa zase z presunu domov skutočne tešia.

Partner je fajn, ale ruší

Prieskum naznačil pozitíva, ale aj negatíva toho, že pracujete v blízkosti partnera či partnerky. Vo všeobecnosti ľudia označili fakt, že trávia s partnerom viac času, za pozitívny príspevok k vzťahu.

Mnoho ľudí však ich partner ľahko vyruší a cítia sa menej produktívni, ak je nablízku. Muži uvádzajú negatívne dôsledky prítomnosti žien častejšie ako naopak. Asi 30 percent ľudí uviedlo, že pracovné nasadenie partnera v nich vzbudzuje závisť.

V inom nedávnom prieskume, ktorý vykonala spoločnosť Relish, uviedlo 41 percent z 1 700 účastníkov, ktorí majú dlhodobý vzťah, že pandémia tento vzťah posilnila a je lepší ako pred pandémiou.

Prieskum ukázal, že takéto šťastné páry pravdepodobne trávia spolu príjemné chvíle, plánujú si budúcnosť, sústreďujú sa na nové ciele, venujú sa novým hoby a cvičia.

Práca z domu otvorila dvere aj niektorým formám „nepovoleného“ správania, aké by v kancelárii nebolo možné. Asi 17 percent ľudí v prieskume pripúšťa, že počas dňa pije alkohol, 13 percent malo počas pracovných hodín sex.

Home office či hybrid?

Nehľadiac na nové typy zlozvykov či problémov, je jasné, že práca z domu tu s nami zostane. Napokon, v prieskume tvorili najväčšiu skupinu tí, ktorí by takýmto spôsobom radi zostali pracovať aj naďalej (47 %), kým 35 % by si vybralo hybridnú prácu a iba 17 % by sa chcelo vrátiť do kancelárie.

Takmer polovica ľudí však očakávala, že počas jari a leta sa do kancelárií naozaj vrátia, kým jeden z piatich čaká, že sa bude pohybovať medzi domovom a kanceláriou, čo pravdepodobne prinesie výzvu pre manažérov.

Výsledky výskumu tiež naznačujú, že ideálne prostredie pre prácu z domu je pracovný stôl s laptopom, dockingová stanica a jeden alebo dva extra monitory. Pohodlná stolička tiež nie je na škodu.

Autor článku Mark Travers píše na Forbes.com o psychológii and mentálnom zdraví.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?