13. októbra 2021

Nielen slovenský, ale aj český Forbes zostavil rebríček najbohatších ľudí vo svojej krajine. A zmien je v ňom hneď niekoľko. Najzásadnejšia? Prvýkrát českému rebríčku najmajetnejších vládne žena – Renáta Kellnerová. Vdova po zakladateľovi a hlavnom majiteľovi PPF Petrovi Kellnerovi ovláda spolu so svojou rodinou majetok v hodnote takmer 14,8 miliardy eur.

Spoznajte 20 najbohatších ľudí Česka:

1. Renáta Kellnerová s rodinou

Aktuálna hodnota majetku: 374,7 mld. Kč (cca 14,8 mld. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +81,7 mld. Kč (viac ako 3 mld. eur)
Hlavný zdroj: financie
Ďalšie zdroje: telekomunikácie
Hlavná firma: PPF
Ďalšie firmy: O2, Home Credit, Air Bank, Cetin, Škoda Transportation, Nova


Bydlisko: Praha
Dátum narodenia: 4. 7. 1967
Počet detí: 4
Pôvod majetku: privatizácia, selfmade

 • Strojca skupiny PPF Petr Kellner tragicky zahynul 27. marca 2021 na Aljaške.
 • Hoci dedičské konanie nebolo riadne ukončené, správcom pozostalosti bola menovaná jeho žena Renáta Kellnerová.
 • Tá sa v súčasnosti v úzkom kruhu podieľa aj na ďalšom smerovaní skupiny. 

„Petr nám veľmi chýba, ale PPF musí fungovať ďalej.“ (Renáta Kellnerová vo výročnej správe k roku 2020.)

Renáta Kellnerová momentálne, technicky vzaté, ovláda majetok za viac ako 370 miliárd českých korún. V prvej výročnej správe po smrti svojho muža avizuje, že PPF musí fungovať ďalej, a podľa súčasného najvyššieho vedenia najväčšej stredoeurópskej finančnej skupiny nie je delenie namieste.

Reklama

Ich tradičným aktivitám sa v poslednom roku solídne darilo, čo sa však nedá povedať o splátkovej veľmoci Home Credit. Skupina sa síce vďaka nej vlani dostala prvýkrát za 30 rokov do straty, ktorá predstavovala približne 7,4 miliardy korún (cca 291 miliónov eur), avšak jej šéf Ladislav Bartoníček pre Forbes uviedol, že tento rok bude zisková. „Čokoľvek iné by bola hanba,“ povedal. 

PPF má rozohraných hneď niekoľko veľkých obchodov – rieši spojenie Air Bank s Monetou, zvažuje, či poslať na burzu infraštruktúrnu spoločnosť Cetin, a naopak z nej sťahuje O2. Úplne novým počinom, ktorý bol uzatvorený až niekoľko mesiacov po Kellnerovej smrti, hoci Kellner už o ňom údajne vedel, je investícia do spoločného podniku s francúzskym výrobcom rekreačných plavidiel Groupe Beneteau.

2. Karel Komárek

Aktuálna hodnota majetku: 117,8 mld. Kč (cca 4,6 mld. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +46,8 mld. Kč (cca 1,8 mld. eur)
Hlavný zdroj: energetika, lotérie, IT
Ďalšie zdroje: real estate
Hlavná firma: KKCG
Ďalšie firmy: Sazka Group, MND Group, Aricoma Group, Real Estate Group 


Bydlisko: Verbier (Švajčiarsko)
Rodisko: Hodonín
Dátum narodenia: 15. 3. 1969
Vzdelanie: obchodná akadémia
Stav: ženatý
Počet detí: 4
Vášeň: lyže, bicykel, klasická hudba, mecenášstvo
Auto: Mercedes S
Pôvod majetku: privatizácia, selfmade 

 • Po rokoch nakupovania technologických firiem sa Komárek vlani rozhodol oficiálne z nich spraviť tretiu nohu svojej skupiny KKCG – popri lotérii, rope a plyne tak vznikol Aricoma Holding. 
 • Viac ako 10 rokov usporadúva medzinárodný hudobný festival Dvořákova Praha a sponzoroval aj turné českých filharmonikov (ktorých prvým dirigentom bol práve Dvořák) po USA.

„Povedať si, že budete pracovať do 50 alebo do prvých 10 miliónov korún a potom už nebudete robiť nič, to mi príde ako hlúposť. Človek by mal v rozumnej miere pracovať až do smrti. (Karel Komárek pre Forbes, Najbohatší ľudia sveta 2016) 

Evropská třída v Prahe by sa oprávnene mohla premenovať na „Třídu miliardářů“. Dve najbohatšie osoby Česka majú sídlo práve tam: niekoľko stoviek metrov od pôvodnej Kellnerovej PPF je od tohto roku aj „epicentrum“ Komárkovej skupiny KKCG. Novotou voňajúca budova je v porovnaní s PPF bližšie k letisku a, obrazne povedané, aj zaznamenala strmý let nahor. 

Komárkovi vychádza najmä stávka na Sazku, respektíve na Sazka Group, najväčšiu lotériovú a hernú skupinu na kontinente, ktorá ovláda tento priemysel v Grécku, Taliansku či Rakúsku. Biznismen má tiež zálusk na britskú národnú lotériu – boj o ňu sa má rozhodnúť vo februári a bol do neho angažovaný aj britský politik a bývalý atlét Sebastian Coe. 

Komárek a jeho žena Štěpánka sa neprestajne venujú filantropii a tento rok sa v tejto oblasti rozhodli pre mimoriadny výdavok: tornádom postihnutej Morave poslali 150 miliónov korún (takmer 5,9 milióna eur).

3. Radovan Vítek

Aktuálna hodnota majetku: 103 mld. Kč (cca 4,05 mld. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +17 mld. Kč (cca 670 mil. eur)
Hlavný zdroj: reality
Hlavná firma: CPI Property Group


Bydlisko: Praha, Cranleigh
Rodisko: Nové Město na Moravě
Dátum narodenia: 22. 1. 1971
Vzdelanie: JUDr.
Stav: ženatý
Počet detí: 4
Vášeň: dobré jedlo, víno a peniaze
Auto: Range Rover
Pôvod majetku: selfmade, privatizácia

 • Najväčší český realitný magnát, tretí najbohatší Čech.
 • Hlavný majiteľ skupiny CPIPG.
 • Baví ho tvrdý biznis, nepotrpí si na prázdnu spoločenskú konverzáciu.

„Barón Trenck, najslávnejší väzeň na Špilberku, to bol hrdina našich detských hier.“ (Podľa tejto postavy sa volá Vítkova jachta.)

Biznis najväčšieho českého realitného magnáta Radovana Vítka zažil v poslednom roku a pol koronavírusové turbulencie, z ktorých sa teraz postupne otriasa. Utrpeli hotely a obchodné centrá, ziskovosť si naopak udržali byty a najmä kancelárie, ktoré tvoria 52 percent portfólia nehnuteľností CPIPG a ich nájomníci napospol zostávajú a spoľahlivo platia nájom. To naďalej platí najmä o Berlíne, dlhodobo najžiarivejšom drahokame skupiny. CPIPG ani slabší rok z pohľadu ziskov však nepribrzdil v chuti expandovať. 

V prvom polroku sa spoločnosť vydala na ďalšie nákupy do výnosného Nemecka, kde kúpila polovičný podiel v troch chystaných realitných projektoch spolu za 15,3 milióna eur a investovala aj do pozemku s rozlohou 81,5-tisíca štvorcových metrov v berlínskom Schönefelde, na skok z nového letiska Willyho Brandta.

Radovan Vítek priebežne posilňuje pozície aj v Taliansku, ktoré má rád a zároveň v ňom  vidí dobrú príležitosť na ďalšie rozširovanie portfólia. Naposledy, koncom júna, jeho spoločnosť kúpila niekoľko nehnuteľností v Ríme, vrátane obchodného domu Maximo. Vrásky tak jednému z trojice najbohatších Čechov, ktorý si už od vlaňajška stále drží štíhlu líniu, môže robiť len naťahujúca sa snaha o realizáciu projektu futbalového štadióna v rímskom Tor di Valle.

Radovan Vítek s manželkou Máriou v poslednom čase významne investujú aj do dostihovej dráhy vo Veľkej Chuchli a majú záujem o odkúpenie pozemkov, ktoré doteraz patria štátu.

Reklama

4. Daniel Křetínský

Aktuálna hodnota majetku: 87,8 mld. Kč (cca 3,45 mld. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +9,8 mld. Kč (cca 390 mil. eur)
Hlavný zdroj: energetika
Ďalšie zdroje: priemysel
Hlavná firma: EPH
Ďalšie firmy: Blesk, Sparta, Le Monde, Makro


Bydlisko: Praha
Rodisko: Brno
Dátum narodenia: 9. 7. 1975
Vzdelanie: JUDr.
Stav: slobodný
Počet detí: 1
Vášeň: futbal
Auto: Audi RS6, Porsche Panamera
Pôvod majetku: selfmade

 • Je najvyššie postaveným miliardárom v rebríčku, ktorý nezbohatol na privatizácii.
 • Už viac ako dekádu je vlastníkom futbalového klubu Sparta Praha.
 • Macy’s, Foot Locker, britské Sainsburys alebo Royal Mail – to sú niektoré akciové tituly, ktoré Křetínskeho od začiatku pandémie zaujali.

Ultraambiciózny právnik pokračuje vo svojej biznisovej krasojazde. A má za sebou pestrý rok. Spoločne s dlhodobým biznisovým partnerom Patrikom Tkáčom a skupinou Rockaway kúpili v lete skupinu Fast, pod ktorú patrí reťazec Planeo Elektro. Posilnil aj pozíciu v reťazci Sainsburys, kúpil supermarkety na Baleárskych ostrovoch a v Katalánsku a akciovo vstúpil do Holandskej pošty.

Jadrom jeho biznisu ostáva energetika, ktorú postupne stáča smerom k udržateľnosti. Do aktuálneho ocenenia majetku sa neodrazili niektoré úspešné investície realizované v rámci vehikla VESA Equity Investment, ktorý vlastní s Patrikom Tkáčom, pretože sa udiali po dátume uzávierky miliardárskeho rebríčka.

5. Andrej Babiš

Aktuálna hodnota majetku: 74,9 mld. Kč (cca 2,94 mld. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +0,9 mld. Kč (viac ako 35 mil. eur)
Hlavný zdroj: chémia
Ďalšie zdroje: potravinárstvo, poľnohospodárstvo, médiá
Hlavná firma: Agrofert
Ďalšie firmy: Duslo, Deza, SKW Piesteritz, Lieken, Lovochemie, Mafra, Kostelecké uzeniny, Olma 


Bydlisko: Průhonice
Rodisko: Bratislava
Dátum narodenia: 2. 9. 1954
Vzdelanie: Ing.
Stav: ženatý
Počet detí: 4
Vášeň: politika, tabuľka „AB 10“ – vývoj 10 najdôležitejších finančných ukazovateľov vo všetkých firmách
Auto: Audi A8 L
Pôvod majetku: selfmade 

„Nemám peniaze, firmu som nepredal. Keď firmu predám, budem ich mať..“ (Andrej Babiš pre Forbes, október 2017) 

Vrcholový politik a dnes už aj služobne „najstarší“ Čech v rebríčku najbohatších ľudí sveta amerického Forbesu. Medzi dolárových miliardárov sa dostal po Petrovi Kellnerovi ako druhý Čech v marci 2010. Jeho majetok vtedy odhadli na 18,1 miliardy korún (približne 710 miliónov eur). Spolu s ním bol v tom čase v prestížnom zozname aj Zdeněk Bakala. Ten tam však už chýba. Bude chýbať aj Peter Kellner. 

Andrej Babiš má však celkovo dôvod na optimizmus. Redakcia českého Forbesu jeho majetok odhadla na 74,9 miliardy korún (takmer 3 miliardy eur). Jeho Agrofert, udomácnený vo zvereneckých fondoch, ktoré sám ovláda, krízu ustál dobre. 

Vplyvom zníženia zisku v chemickom segmente koncernu jeho konsolidované tržby síce klesli, ale len o 1 miliardu českých korún (takmer 40 miliónov eur) na celkových 161 miliárd (6,3 miliardy eur). Zisk EBITDA poklesol zhruba o pol miliardy na 18,1 miliardy českých korún (710 miliónov eur). 

Starosti 67-ročnému podnikateľovi okrem politiky naďalej robia aj nedoriešená kauza „Čapí hnízdo“ a stále aktuálny spor o neoprávnenom čerpaní európskych dotácií. Po novom k nim pribudli aj Pandora Papers.

6. Aleš Zavoral

Aktuálna hodnota majetku: 65 mld. Kč (cca 2,56 mld. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +47 mld. Kč (cca 1,85 mld. eur)
Hlavný zdroj: retail
Hlavná firma: Alza.cz 


Bydlisko: Bášť
Dátum narodenia: 24. 10. 1976
Stav: rozvedený
Počet detí: 4
Auto: Tesla Model S
Pôvod majetku: selfmade 

 • Aleš Zavoral je mediálne rovnako neznámy, aký neprehliadnuteľný je ikonický zelený mimozemšťan, maskot jeho e-shopu Alza.cz. 
 • Najväčší český e-shop, ktorý založil v roku 1994, ovláda cez cyperský vehikel L. S. Investment Ltd. Nikdy nepredložil dôkaz o tom, že by to tak nebolo. 
 • V ostatnom roku si získal pozornosť najmä pre rozvod s dnes už bývalou manželkou Lidijou. 

Alza rastie tak rýchlo, že trhá vlastné rekordy. Jej tržby za minulý rok presiahli 37 miliárd českých korún (viac ako 1,4 miliardy eur). To medziročne predstavuje takmer 30-percentný nárast. Podobným tempom rástla aj ziskovosť firmy. 

Pokiaľ ide o ocenenie majetku zakladateľa Alzy, pre rast e-commerce sa jeho hodnotu v redakcii českého Forbesu rozhodli dramaticky zdvihnúť. Zároveň však platí, že pokiaľ Alza svojmu zakladateľovi naďalej patrí, držia valuáciu stále nízko.

Či to tak naozaj je, môže český Forbes iba predpokladať, keďže Aleš Zavoral zatiaľ nepredložil žiadny dôkaz o opaku. Inak povedané, ak by sa Alza zajtra predávala, určite to bude za viac ako za 65 miliárd českých korún (viac ako 2,5 miliardy eur). Pravdepodobne niekoľkonásobne. 

7. Pavel Baudiš

Aktuálna hodnota majetku: 53,5 mld. Kč (cca 2,1 mld. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +2,5 mld. Kč (cca 100 mil. eur)
Hlavný zdroj: softvér
Hlavná firma: Avast 


Bydlisko: Praha
Rodisko: Praha
Dátum narodenia: 15. 5. 1960
Vzdelanie: Matematicko-fyzikálna fakulta Karlovej univerzity (MFF UK)
Stav: ženatý
Počet detí: 2
Vášeň: geocaching
Auto: BMW 530
Pôvod majetku: selfmade 

 • Baudiš naprogramoval svoj prvý antivírus v roku 1988, keď dostal na diskete vírus Vienna. 
 • Od roku 2018, kedy Avast vstúpil na londýnsku burzu, je členom klubu dolárových miliardárov. 
 • Teraz svoje peniaze investuje v rámci niekoľkých fondov, vrátane R2G alebo Credo Ventures. 

„Čo sme urobili s peniazmi, ktoré sme získali za 25 percent Avastu? Rozhodne sme si nekúpili žiadne lietadlo ani jachtu.” (Pavel Baudiš pre Forbes, október 2012) 

Avast sa tento rok postaral o biznisovú správu roka, možno aj na dekády dopredu, keď v lete obletela svet správa o chystanej fúzii s americkou softvérovou spoločnosťou NortonLifeLock s cenovkou 7,34 miliardy eur. 

Toto spojenie so sebou nesie veľké ambície: transformovať celý trh a stať sa jednou z top 20 softvérových firiem sveta. Pokiaľ k celému obchodu skutočne dôjde (čo ešte musí posvätiť valné zhromaždenie Avastu), Pavel Baudiš, jeden z dvoch otcov zakladateľov antivírusového obra, má v pláne podržať si v novovzniknutej spoločnosti časť akcií a tiež sa stať členom jej predstavenstva. 

Až do ukončenia celých multimiliardových pytačiek budeme Baudišov majetok vypočítavať na základe hodnoty akcií Avastu a tiež podľa jeho ďalších biznisových aktivít, medzi ktoré patrí podiel v spoločnosti PFNonwovens, Rohlík.cz či pražskom hoteli InterContinental.

8. Pavel Tykač

Aktuálna hodnota majetku: 33,4 mld. Kč (cca 1,32 mld. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +1,4 mld. Kč (cca 55 mil. eur)
Hlavný zdroj: energetika
Ďalšie odbory: financie, reality
Hlavná firma: Sev.en
Ďalšie firmy: Vršanská uhelná, Severočeská energetická


Bydlisko: Sant Moritz (CH), Praha
Miesto narodenia: Čelákovice
Dátum narodenia: 15. 5. 1964
Vzdelanie: Ing., ČVUT
Stav: ženatý
Počet detí: 4
Vášeň: badminton, víno
Auto: Tesla S
Pôvod majetku: selfmade, privatizácia

 • Živí ho energetika – hlavne v Moste, ale tiež v USA, v Británii či v Austrálii.
 • Investor na finančných a akciových trhoch.
 • Žije vo Vršoviciach na Grébovke alebo vo Švajčiarsku v St. Moritz.

„Európa mi pripomína starú bohatú babičku. Väčšina globálneho rastu a vývoja sa odohráva v Ázii a v USA. My sme stratili dravosť a tvrdosť našich predkov, ktorí dokázali v konflikte s ostatnými časťami sveta vytvoriť základ nesmierneho kultúrneho a historického bohatstva a podmienky pre náš dnešný blahobyt. Začíname strácať schopnosť ubrániť to, čo sme vytvorili. (Pavel Tykač vo vlastnej eseji, Forbes október 2020)

Zakúri vám. A zarobí na tom, pretože na tom zarobiť vie. Prostredníctvom skupiny Sev.en Energy, ktorá ovláda Severočeské hnedouhoľné bane, Elektráreň Chvaletice či ďalšiu Elektráreň Počerady (ktorej prevod od pološtátnej spoločnosti ČEZ prebehol za 98,78 miliónov eur posledný deň minulého roka, takže sa rozhodne nedá tvrdiť, že by si ôsmy najbohatší Čech nevedel spestriť Silvester), predáva Pavel Tykač energiu a teplo.

A prostredníctvom inej svojej spoločnosti, cyperského Belviportu, zase rovnaký muž postupne navyšuje podiel v Monete Money Bank: ešte začiatkom tohto roka, keď dozneli petardy silvestrovskej noci, mal v banke marginálny podiel, koncom augusta už bol tretím najsilnejším akcionárom, keď držal 4,33 percenta akcií. Zaujímavosťou je, že vďaka Tykačovi si vedia „hezky česky“ tykať v Anglicku, pretože súčasťou jeho filantropických aktivít je aj podpora výučby češtiny na oxfordskej univerzite.

9. Eduard Kučera

Aktuálna hodnota majetku: 29,5 mld. Kč (cca 1,16 mld. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +0,5 mld. Kč (cca 19,6 mil. eur) 
Hlavný zdroj: softvér
Hlavná firma: Avast


Bydlisko: Praha
Dátum narodenia: 11.1. 1953
Vzdelanie: MFF UK
Stav: ženatý
Počet detí: 2
Vášeň: hudba, Slavia, české umelecké sklo
Auto: BMW Z4
Pôvod majetku: selfmade

 • Kučera založil s Pavlem Baudišem predchodcu spoločnosti Avast ešte pred pádom komunistického režimu, na sklonku roka 1989.
 • Po vstupe Avastu na londýnsku burzu a raste akcií sa Kučera stal horúcim adeptom na vstup do klubu dolárových miliardárov, nakoniec doň prenikol až tento rok (2021).
 • Kučera je fanúšikom českého skla, herca Harveyho Keitela a tiež futbalovej Slavie. Občas ho môžete uvidieť v aréne Eden v sektore 114.

„Prečo sme začali podnikať? Chceli sme len nemať šéfov.“  (Forbes 11/2016)

Jeden z dvoch z otcov zakladateľov antivírusového gigantu Avast sa tento rok na jar prvýkrát dostal do rebríčka najbohatších ľudí sveta amerického Forbesu, a to ako historicky ešte len deviaty Čech.

Eduard Kučera síce na jar vtipkoval, že bude zábava, keď z rebríčka zase vypadne, avšak vzhľadom na to, že Avast v lete oznámil bombastickú správu o spojení s americkou softvérovou spoločnosťou NortonLifeLock s cenovkou „dealu“ až 7,32 miliardy eur, to je v dohľadnej dobe veľmi nepravdepodobné. Ak sa chystaná fúzia nakoniec naozaj uskutoční (čo ešte musí posvätiť valné zhromaždenie Avastu), Eduard Kučera si v nej naďalej ponechá akciový podiel, rovnako ako jeho spolupútnik Pavel Baudiš a CEO spoločnosti Ondřej Vlček.

Zároveň až do ukončenia celých multimiliardových biznis pytačiek budeme zatiaľ Kučerov majetok vypočítavať na základe hodnoty akcií Avastu a jeho ďalších podnikateľských aktivít, medzi ktoré patrí podiel v spoločnosti PFNonwovens, Rohlík.cz či pražskom hoteli InterContinental.

10. Marek Dospiva

Aktuálna hodnota majetku: 26 mld. Kč (cca 1,02 mld. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +0,7 mld. Kč (cca 27,5 mil. eur)
Hlavný zdroj: financie
Ďalšie odbory: reality, zdravotníctvo, priemysel
Hlavná firma: Penta
Ďalšie firmy: Dr. Max, Fortuna, Aero Vodochody


Bydlisko: Praha
Rodisko: Kutná Hora
Dátum narodenia: 18.7. 1969
Vzdelanie: MGIMO
Stav: rozvedený
Počet detí: 2
Vášeň: Masarykovo nádraží, Scuderia Praha
Auto: Maserati GranCabrio
Pôvod majetku: selfmade

 • Tretíkrát za sebou prenikol do rebríčka dolárových miliardárov.
 • Vie byť zábavný, nevyhýba sa ostrejším výrazom.
 • Mení Prahu aj Špindlerův Mlýn.

Zaťažkávacia skúška. Tak hodnotil vládca Penty Marek Dospiva minulý rok, v ktorom skupine nezvyčajne klesla ziskovosť. Jadro jej biznisu sa však ukázalo byť silné a jedným z ťahúňov v ťažkých dobách bola sieť lekární Dr. Max, ktorá medziročne vykázala päťpercentný rast, keď utŕžila 0,83 miliardy eur.

Pozitívny vplyv na výsledok mali tiež Fortuna, Primabanka alebo Penta Real Estate, v ktorej sa našiel práve Dospiva. Zo svojej presklenej kancelárie vo Florentine sleduje, ako mu priamo pod očami rastie životný projekt – Masaryčka od Zahy Hadid. Skupina nedávno dokončila dlho očakávaný predaj firmy Aero Vodochody, ktorej väčšinu teraz vlastnia Maďari.

11. Dušan Kunovský

Aktuálna hodnota majetku: 25,5 mld. Kč (cca 1 mld. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +4,8 mld. Kč (cca 187 mil. eur)
Hlavný zdroj: reality
Hlavná firma: Central Group


Bydlisko: Praha
Dátum narodenia: 22. 11. 1971
Vzdelanie: právnik
Stav: slobodný
Počet detí: 1
Auto: Porsche 911
Vášeň: cestovanie
Pôvod majetku: selfmade

 • Najväčší český developer rezidenčného bývania v súčasnosti plánuje v Prahe postaviť až 32-tisíc bytov.
 • Dušan Kunovský je od minuloročných Vianoc otcom. Narodila sa mu prvá dcéra.
 • Miluje cestovanie, polovicu svojho času venuje biznisu, polovicu cestovaniu. Ako spolujazdec sa zúčastnil dakarskej rallye, absolvoval výpravu na severný pól. Pandémia jeho cestovateľské plány obmedzila, ale v tomto roku už niekoľko výprav podnikol.

„Som človek, ktorý žije dva životy. Buď som v práci, naplno robím a teším sa, ako už vycestujem. A potom som na cestách, naplno cestujem a opäť sa už teším na návrat do práce.“ (Forbes, október 2021)

Najväčší český developer rezidenčného bývania a jediný vládca skupiny Central Group v minulom roku postupne upevňoval svoju pozíciu na trhu. Na pražských pozemkoch má pripravenú zásobu vyše 30-tisíc bytov. Pre dve tisícky z nich tento rok získal stavebné povolenie a môže ich vrhnúť na trh. Počas jesene sa môže pustiť do výstavby až 1 500 bytov, napríklad v pražských štvrtiach Hloubětín a Žižkov.

Kunovský už odštartoval predaj prvých etáp Parkovej štvrti, ktorá vyrastie na brownfielde po bývalej železničnej stanici. Postupne mieri k cieľu predávať 2 000 bytov ročne. To všetko v čase obrovského dopytu po bývaní v Prahe. Aj preto jeho odhadovaný majetok tento rok stúpol. Uplynulý rok bol pre Kunovského úspešný, a to aj napriek tomu, že mu pandémia skomplikovala jeho najväčší koníček – cestovanie. Narodenie prvého potomka mu to však plne vynahradilo.

12. Oldřich Šlemr

Aktuálna hodnota majetku: 22 mld. Kč (cca 858 mil. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +4,3 mld. Kč (cca 168 mil. eur)
Hlavní zdroj: investície
Ďalšie odbory: priemysel, reality
Hlavná firma: PFNonwovens, R2G
Ďalšie firmy: Hotel InterContinental, Martinický palác


Bydlisko: Praha
Dátum narodenia: 11. 3. 1964
Vzdelanie: Ing.
Počet detí: 2
Vášeň: české moderné umenie
Pôvod majetku: selfmade, privatizácia

 • Po predaji Českej gumárenskej spoločnosti rozvíja spoločne s majiteľmi spoločnosti Avast výrobcu netkaných textílií PFNonwovens.
 • Vlastní Martinický palác na Pražskom hrade a spoluvlastní hotel InterContinental v centre hlavného mesta.

„Zameriavame sa na veľké firmy s dlhodobou hodnotou.“

Pandémia zahrala do kariet netkaným textíliám a ich globálnemu výrobcovi PFNonwovens v rukách českých vlastníkov. Vďaka dopytu po zdravotných pomôckach, ako sú rúška a respirátory, sa EBITDA firmy za rok 2020 vyšplhala na viac ako 117 miliónov eur.

Tým sa navýšil aj majetok bývalého spolumajiteľa Českej gumárenskej spoločnosti Oldřicha Šlemra, ktorý vlastní polovicu firmy PFNonwovens. Vybudoval ju s majiteľmi Avastu Eduardom Kučerom a Pavlom Baudišom. Spoločne tiež kúpili za 325 miliónov eur pražský hotel InterContinental a v súčasnosti intenzívne pracujú na jeho prestavbe.

Tento rok investovali do online supermarketu Rohlík.cz, kde si na polovicu rozdelili podiel 30 miliónov eur. Šlemr vlastní tiež Martinický palác na Pražskom hrade, ktorého hodnota sa odhaduje na 40 miliónov eur. Ešte vyššiu cenu má jeho zbierka výtvarného umenia v paláci.

13. Jiří Šmejc

Aktuálna hodnota majetku: 21 mld. Kč (cca 825 mil. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +3,1 mld. Kč (cca 189 mil. eur)
Hlavný zdroj: financie
Ďalšie odbory: lotéria, energetika
Hlavná firma: Emma Alpha
Ďalšie firmy: Premier Energy, SuperSport, Home Credit


Bydlisko: Praha
Miesto narodenia: Karlovy Vary
Dátum narodenia: 12.10.1971
Stav: ženatý
Počet detí: 4
Vášeň: Maldivy, víno, husle
Auto: Mercedes-Benz S
Pôvod majetku: selfmade

 • Má investičnú skupinu Emma Capital.
 • Biznisovo vyrástol s Petrom Kellnerom, zatiaľ ešte stále vlastní necelých 9 percent Home Creditu.
 • Vo vlastnom lietadle za bežného stavu strávi ročne viac ako 800 hodín.

„Pred časom som povedal našim ľuďom: Buď môžeme byť súčasťou ázijskej histórie, alebo ju v úverovaní, a tým vlastne v rozvoji celej ekonomiky, napísať. A ja chcem to druhé.“

Nenápadný miliardár neustále rozširuje svoje pole pôsobnosti a navyšuje svoj majetok. Jadrom zostáva stávková kancelária SuperSport a distribúcia energie a plynu v Rumunsku a Moldavsku. Medzi nové investície patrí chorvátske online trhovisko Bazaar alebo nemecký predajca kuchýň KÜCHENQUELLE. Šmejc vybudoval luxusný maldivský rezort Velaa, v ktorom si štvrtinu zaobstaral Daniel Křetínský.

14. Ivo Lukačovič

Aktuálna hodnota majetku: 20,4 mld. Kč (cca 802 mil. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +3,4 mld. Kč (cca 133 mil. eur)
Hlavní zdroj: internet
Hlavná firma: Seznam.cz
Ďalšie firmy: Windy.com


Bydlisko: Praha
Rodné mesto: Praha
Dátum narodenia: 7.2.1974
Vzdelanie: nedokončené ČVUT
Stav: ženatý
Počet detí: 2
Vášeň: lietanie, kitesurfing
Auto: Tesla Model X
Pôvod majetku: selfmade

 • V roku 1996 založil Seznam.cz v izbe u svojich rodičov, kde sa inšpiroval americkým serverom Yahoo.
 • Seznam mu patrí, príliš sa v ňom však neangažuje: jeho srdcovku predstavuje aplikácia Windy.
 • Lukačovič je nadšený kiter a pilot, patrí mu pražské letisko Točná, vrtuľník a tiež vzácna letka Lockheed Electra 10A, s ktorou J. A. Baťa v roku 1973 obletel svet.

„Som na Windy.com strašne pyšný. Som na to viac hrdý ako na Seznam, pretože si to sám programujem.“ (Forbes, 01/2017)

Spoločnosť Seznam Iva Lukačoviča oslavuje. Rok 2020 jej priniesol rekordné tržby v hodnote 194 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní znamená nárast o 5,5 percenta. Zisk EBITDA činí ešte o 7 miliónov eur viac než v uplynulom roku: vyšplhal sa na necelých 63 miliónov eur. Seznamu sa darilo aj so službami Zboží.cz. či Mapy.cz.

15. Tomáš Němec

Aktuálna hodnota majetku: 18,5 mld. Kč (cca 728 mil. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +1,8 mld. Kč (cca 71 mil. eur)
Hlavný zdroj: investície
Ďalšie zdroje: priemysel, reality, športový tovar, poľnohospodárstvo, potravinárstvo
Hlavná firma: Consillium
Ďalšie firmy: Kästle, OKIN BPS, Levelsportkoncept, MOFO, BioVendor, Brazzale Moravia, Únešovský statok, Skiareál Špindlerův Mlýn


Bydlisko: Praha
Dátum narodenia: 29. 3. 1958
Vzdelanie: Ing.
Počet detí: 1
Vášeň: lyžovanie, golf
Auto: Audi A8
Pôvod majetku: selfmade, privatizácia

 • Bývalý továrnik Tomáš Němec rozvíja biznis v celej škále odvetví od športového tovaru cez laboratórnu medicínu až po poľnohospodárstvo a potravinárstvo.
 • Svoje podnikanie neustále rozširuje. Vlani napríklad kúpil najväčšieho producenta bicyklov a elektrobicyklov v Česku – Bike Fun International.

„Nepotrebujem sa ukazovať v českých médiách. Niečo iné by však bolo, keby ma pozvala televízia v Iowe,“ hovorí.

Biotechnológie sú v kurze a pandémia tento trend ešte umocnila. Na tejto vlne sa vezie aj bývalý spolumajiteľ Českej gumárenskej spoločnosti Tomáš Němec, ktorý vlastní brnianskeho výrobcu a predajcu laboratórnej techniky, spoločnosť BioVendor.

Rovnako tak sú populárne bicykle, po ktorých dopyt počas pandémie neskutočne vzrástol. Aj tento trend zvládol Němec včas podchytiť. Vlani kúpil od holandských majiteľov kopřivnickú (Kopřivnice, mesto v Česku, pozn. red.) firmu Bike Fun International, ktorá je najväčším producentom bicyklov a elektrobicyklov v Česku.

Nedarilo sa, naopak, jeho biznisu s lyžami značiek Kastl a Sporten, a to pre zatvorené lyžiarske strediská. Preto neprosperovalo ani Skiareál Špindlerův Mlýn, kde má Němec minoritný podiel. V ostatnom čase sa miliardár angažuje aj v potravinárstve a poľnohospodárstve. V roku 2019 vstúpil do výroby syrov cez spoločnosť Brazzale Moravia a kúpil Únešovský statok.

16. Jaromír Tesař

Aktuálna hodnota majetku: 18. mld. Kč (cca 708 mil. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +8,6 mld. Kč (cca 338 mil. eur)
Hlavný zdroj: energetika
Hlavná firma: Energo-Pro


Bydlisko: Česko a Bulharsko
Rodisko: Svitavy
Dátum narodenia: 9. 1. 1973
Stav: ženatý
Počet detí: 3
Vášeň: jelene
Auto: BMW
Pôvod majetku:  selfmade, privatizácia

 • Majiteľ skupiny Energo-Pro, ktorá prevádzkuje vodné elektrárne v Gruzínsku, Bulharsku, Turecku a Česku.
 • Má rád Turecko, kde dlho žil.
 • Pochádza zo Svitav a starostlivo si stráži súkromie.

„Naše ciele sú jasné – pracovať v súlade s prírodou. To znamená vytváranie efektívnejších energetických riešení, produkcia elektriny z udržateľných zdrojov a pomáhať svetu, aby bol čistejším miestom.“ – Výročná správa 2018.

Vlani na jeseň uviedla jeho firma do prevádzky dve obrie hydroelektrárne v Turecku, počas piatich rokov by mali tržby z nich dosiahnuť pol miliardy dolárov. Celkom ich prevádzkuje 36, okrem Turecka aj v Bulharsku, Gruzínsku a Česku.

Patrí mu aj spoločnosť Litostroj, ktorá vyrába vodné turbíny. Medzi svojimi elektrárňami sa premiestňuje súkromným lietadlom. O svojom súkromí odmieta hovoriť.

17. Zdeněk Bakala

Aktuálna hodnota majetku: 18 mld. Kč (cca 711,2 mil. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: 0
Hlavný zdroj: investície
Ďalšie zdroje: reality, médiá
Hlavná firma: Economia
Ďalšie firmy: Bakala Foundation


Bydlisko: Švajčiarsko
Rodisko: Opava
Dátum narodenia: 7. 2. 1961
Vzdelanie: MBA, Tuck School of Business
Stav: ženatý
Počet detí: 5
Vášeň: víno, cyklistika
Pôvod majetku: selfmade, privatizácia

 • Ako 19-ročný emigroval do USA, v roku 1994 bol spoluzakladateľom investičnej skupiny Patria.
 • Najviac zbohatol na ovládnutí ťažobnej firmy OKD. Firma je dnes v postupnej likvidácii, nedodržal sľub predať jej byty nájomníkom.

„Mne sa darí v zásade dobre.“ (Forbes, júl 2013)

Pri odhade majetku kedysi jedného z najbohatších Čechov sme naďalej veľmi opatrní. Tvrdých dát sa dá totiž dohľadať minimum a Zdeněk Bakala nekomunikuje. Jeho majetok môže byť podľa predtým vyplatených dividend minimálne dvojnásobný oproti nami odhadovaným 18 mld. Kč (cca 711,2 mld. eur). Isté je len to, že Bakalov majetok ubúda v Česku, kde sa už niekoľko rokov riadene zbavuje svojich aktív. Naposledy koncom leta predal dlhodobo stratovú firmu Luxury Brand Management (LBM). Posledným skautom tak zostáva vydavateľstvo Economia, vydávajúce Hospodářské noviny alebo časopis Respekt.

18. Tomáš Chrenek

Aktuálna hodnota majetku: 15,5 mld. Kč (cca 612,5 mil. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: 0,8 mld. Kč (cca 31,6 mil. eur)
Hlavný zdroj: priemysel
Ďalšie zdroje: zdravotníctvo
Hlavná firma: Moravia Steel
Ďalšie firmy: Třinecké železárny, Agel


Bydlisko: Třinec, zámek Koloděje
Rodisko: Nitra
Dátum narodenia: 26. 7. 1963
Vzdelanie: Ing., PhD., CSc. – VŠE v Bratislave, VŠ báňská v Ostrave
Stav: ženatý
Počet detí: 4
Vášeň: tenis, lov, vodné športy, fajky, historické objekty
Auto: Rolls-Royce, Maybach
Pôvod majetku: selfmade, privatizácia

 • Od oceliarní k zdravotníctvu: muž, ktorý zbohatol už v 90. rokoch počas privatizácie, dnes ovláda nielen Třinecké železárny a skupinu Moravia Steel, ale vlastní aj Agel, najväčšieho poskytovateľa súkromnej zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.
 • Aj keď tvrdí, že investície do zdravotníctva sú filantropia, investuje doň už niekoľko rokov milióny eur ročne.
 • Jeho vášňou je lov, hovorí o sebe ako o poľovníkovi, vlastní rozsiahle revíry a za lovom aj cestuje.

„Všetko, čo tu vidíte, som si poctivo ulovil. Vypchaté zviera by som si nikdy nekúpil. To je horšie, ako kúpiť si babu. Čo je, mimochodom, tiež veľmi nešportové.“ (Forbes, august 2015)

Chrenek zostáva rozkročený medzi oceliarskym a zdravotníckym biznisom. Rodák z Nitry, ktorý má už viac ako dekádu české občianstvo, má v ďalšom roku pandemickej krízy naponáhlo. Rok 2020 bol pre Třinecké železárny jedným z najnáročnejších v novodobej histórii. Sprevádzalo ho ekonomické spomalenie, neistota na trhu s oceľou, pričom celosvetová pandémia koronavírusu znamenala zásadnú zmenu v organizácii práce a starostlivosti o zamestnancov. Firme sa podarilo dosiahnuť pozitívny výsledok hospodárenia vo výške 18,5 mil. eur, ide však o najhorší výsledok za poslednú dekádu. Tržby predstavovali 1,4 mld. eur, čo je v medziročnom porovnaní o takmer 118 mil. eur menej.

Zdravotnícka sieť Agel, v ktorej Tomáš Chrenek vlastní 100 percent (25-percentný podiel Chrenek pred niekoľkými rokmi odkúpil od lekára Martina Polácha za nezverejnenú sumu, v kuloároch sa však hovorilo o sume okolo 118 mil. eur), posilňuje svoj systém riadenej starostlivosti a špecializácie jednotlivých pracovísk z radov krajských nemocníc, ktoré boli pred prevzatím často na hranici krachu. Dnes už ide o skutočné zdravotnícke impérium a najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Aj pre túto skupinu však bol pandemický rok zložitý. Okrem desiatok nemocníc, polikliník, niekoľkých laboratórií, lekární, kliniky IVF, kardiologického či očného centra spadá pod Agel ešte mnoho ďalších firiem. Chrenekovo zdravotnícke impérium plánuje rozsiahle investície do jednotlivých zariadení. Už teraz dosahujú milióny eur každý rok. Nadácia Agel za posledných desať rokov rozdelila na dobročinné projekty 1,4 mil. eur.

 19. Ondřej Tomek

Aktuálna hodnota majetku: 14 mld. Kč (553 mil. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +4 mld. Kč
Hlavný zdroj: financie
Ďalšie zdroje: investície
Hlavná firma: Coober Fund
Ďalšie firmy: Impulse Ventures


Bydlisko: Praha, Hradec Králové
Rodisko: Zlín
Dátum narodenia: 27. 6. 1974
Vzdelanie: Ing.
Stav: slobodný
Počet detí: 3
Vášeň: moreplavba, burza, hokej
Pôvod majetku: selfmade

 • Tomek základ svojho majetku položil v roku 2007, keď sa predal portál Centrum.cz spoločnosti Warburg Pincus údajne za 100 miliónov eur.
 • Peniaze zarobené predajom Tomek odvtedy rozmnožuje investíciami do akciového portfólia (tituly ako Tesla, Facebook, Nvidia či Avast) a startupov (Kiwi.com, Safetica, Shoptet…).
 • Rodák zo Zlína v mladosti hral hokej v Hradci Králové, kde tiež študoval na športovej škole.

„Hodnota peňazí je dnes subjektívna.“ (Forbes podcast, júl 2020)

Z takmer jednej miliardy českých korún, ktorú v roku 2007 zarobil na predaji portálu Centrum.cz, ho o štvrtinu pripravili nešikovní bankári v kríze o rok neskôr. Preto sa Ondřej Tomek rozhodol, že si svoje peniaze „radšej roztočí sám“. A robí s nimi divy.

V českom rebríčku v podstate konštantne stúpa, pričom ani tento rok to nie je inak. Radosť mu však robí aj neustále rastúca e-shopová platforma Shoptet, ktorú kríza nakopla vo veľkom štýle a v ktorej vlastní 70 percent. Hodnota Shoptetu sa už dnes počíta v miliardách korún.

Veľký milovník mora Tomek tiež inicioval vznik fondu Impulse Ventures, ktorý sa v tomto roku na jeseň pochválil 4 miliardami korún (cca 157 mil. eur) určených pre nádejné startupy.

20. Pavel Bouška

Aktuálna hodnota majetku: 12,8 mld. Kč (505 mil. eur)
Rozdiel oproti rebríčku 2020: +2,3 mld. Kč
Hlavný zdroj: výroba krmív pre zvieratá
Hlavná firma: Vafo Group
Ďalšie firmy: Brit


Bydlisko: Praha
Rodisko: Praha
Dátum narodenia: 3. 8. 1976
Vzdelanie: Ing.
Stav: ženatý
Počet detí: 3
Vášeň: snowboard, pravda a láska
Auto: Porsche Macan Turbo
Pôvod majetku: selfmade

 • Majiteľ firmy Vafo Praha, ktorá vyrába krmivá pre psov a mačky pod značkami Brit či Carnilove.
 • Spoločnosť prevzal po otcovi, rádovo ju zväčšil a dostal do európskej ligy.
 • Patrí medzi najcivilnejších českých milionárov.

„Pravidelne užívam na kĺby prípravok pre kone. Vyrábame ho pod značkou Canvit a je to zmes chondroitínu s glukosamínom.“

Krmivo pre domácich miláčikov zaistilo rodinnému biznisu Pavla Bouška ďalší úspešný rok. Jeden z najväčších európskych výrobcov prémiových zvieracích krmív Vafo Group sa v tomto roku navyše pustil do úplne nového biznisu, keď kúpil 50-percentný podiel v českom výrobcovi raw a biopotravín Lifefood. „Je to pre nás zaujímavá oblasť, pretože ľudia kladú stále väčší dôraz na zdravie a my chceme byť súčasťou tejto budúcnosti,“ hovorí o vstupe do nových vôd Pavel Bouška, ktorý podnikanie stále drží ako rodinnú firmu – založil ju začiatkom 90. rokov jeho otec.

Vo svojej kancelárii v novom firemnom sídle má podobizeň Václava Havla a spolu s rovnako starým Martinom Vohánkom sú tak pravdepodobne jediní dvaja biznismeni z českého rebríčka, ktorí sa k Havlovmu odkazu takto verejne hlásia. Pavel Bouška finančne podporuje taktiež organizátorov každoročných osláv 17. novembra na Národnej triede.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk