Farmaceutické a biotechnologické firmy sa predbiehajú v súboji o najrýchlejší liek na COVID-19. Neznamená to však, že prídu so zázračným riešením a bude to rýchlo.
Číslo 267, s ktorým prišiel pred pár dňami senior managing director investičnej banky Evercore ISI Umer Raffat, už nemusí byť presné. Experimentálne liečivá sa objavujú každý deň. Patria medzi ne existujúce lieky, ktoré sa skúšajú nanovo, nové terapie aj vakcíny, ktoré sa vyvíjajú od nuly.
Spektrum je pestré – od syntetických peptidových vakcín zostavených z aminokyselín vytvorených v laboratóriu, cez nukleové kyseliny, vytvorené genetickým inžinierstvom z DNA alebo RNA sekvencií patogénov, cez protivírusové lieky podobné Tamiflu, ktoré sa zameriavajú na vírus samotný až po prípravky proti artritíde, ktoré ovplyvňujú imunitný systém.
Realitou však je, že lieky zatiaľ veľmi nefungujú.
„Mnoho firiem teraz robí to, čo je racionálne: testujú terapie, ktorú už majú vo vývoji, a pri ktorých je reálne očakávať, že ich mechanizmus by mohol zaúčinkovať. Potrebujeme do klinických testov dostať účinné látky rýchlo, aby sme mohli zamerať kapacity na tie, čo majú sľubné výsledky a pridali sa k víťazom,“ hovorí Vivek Ramaswamy, CEO Roivant Sciences, firmy, ktorá skupuje zabudnuté lieky z portfólií iných farmaceutických spoločností.
Môžeme ochorieť na koronavírus viackrát, podobne ako na chrípku?
Nevieme. Prečo?
„Antivírové lieky plus modulácia imunitnej odpovede, to je niečo, čo dáva zmysel, potrebujeme však nájsť najlepšie lieky v každej kategórii pre rôzne skupiny pacientov,“ hovorí Ramaswamy, vyštudovaný biológ z Harvardu, potom analytik v hedžovom fonde, neskôr aj právnik z Yale a od roku 2015 už aj majiteľ biotech firmy. „Pre rôznych pacientov môže byť odpoveď rôzna.“
Ramaswamy hovorí, že je ťažké postaviť stratégiu štátu na tom, že sa objaví vakcína proti COVID-19, pretože optimistický odhad hovorí, že kým sa objaví v takom meradle, potrvá to rok a pol. Ak tu však koronavírus zostane podobne ako chrípka, bude vakcína dôležitá.
Vakcíny
Divízia vakcín v Sanofi sa spojila s americkým štátnym úradom pre pokročilý výskum v biomedicíne (BARDA), nadviazala na výskum v oblasti vakcíny proti SARS a svoj program takzvaných rekombinantných vakcín. Sanofi však neočakáva, že pokusy s pacientmi prídu skôr ako o rok a pol.
Prvé predbežné testy vakcíny od farmafirmy Kaiser Permanente prebehli v marci. FOTO: SITA/AP
Johnson & Johnson pracuje na vakcíne proti COVID-19 od januára. V marci oznámil, že jeho jednotka Janssen prezentuje kandidáta v rámci partnerstva s americkou vládou za miliardu dolárov v snahe vyrobiť viac ako miliardu dávok. J&J hovorí, že vakcína by sa mala dostať do pokusov s pacientmi v septembri a prvé očkovanie zdravotníckych pracovníkov by sa mohlo začať na začiatku roka 2021.
Biotech firma Moderna Therapeutics tiež podpísala dohodu s BARDA. Tvrdí, že by mohla skrátiť cyklus vývinu. Od polovice marca začala testovať svoju vakcínu na pacientoch v Seattli. Miliardár a CEO Moderny Stephané Bancel hovorí, že táto vakcína by mala byť zdravotníkom k dispozícii už na jeseň. Vakcíne verí až natoľko, že už dáva dohromady korporátne peniaze na materiál pre klinické testy v neskorej fáze, hoci ešte neprešiel prvým štádiom.
Ako nezhoršiť pandémiu? Tieto pasce nám pripravuje naša psychika
Tento typ vakcíny, pôvodne orientovaný proti nádorom a vzácnym chorobám ešte úrad na kontrolu liečiv FDA neschválil. Ak je aj tento prístup efektívny, otázkou je, či Moderna vyprodukuje dostatok vakcín. Bancel tvrdí, že na jeseň by ich mohli byť milióny.
„Kým nemáme vakcíny, musíme v nejakej miere pokračovať v sociálnom dištanci,” hovorí Peter Kolchinsky, spoluzakladateľ biotech hedge fondu RA Capital Management. Do prvej polovice roku 2021 neočakáva žiadne vakcíny vo veľkom meradle. Myslí si tiež, že všetky podniky, ba aj školy, ktoré potrebujú pre svoje fungovanie stretávanie sa ľudí, by mali zostať zatvorené.
„Medzi júnom a októbrom uvidíme, či niektorá vakcína z prvej vlny funguje. Keď prídu dáta, budeme môcť robiť lepšie predpovede,“ hovorí. Záleží samozrejme aj na tom, či jednému pacientovi bude stačiť jedno zaočkovanie.
Zamestnanci Eli Lilly sa pripravujú na testovanie zdravotníkov na koronavírus. FOTO: SITA, AP
Lieky
Ďalšou súčasťou boja proti vírusu sú lieky. Bývalý šéf úradu na kontrolu liečiv FDA Scott Gottlieb vyzýva americkú vládu, aby uzatvárala partnerstvá aj vo výskume tejto oblasti, a nielen vo vakcínach.
Kolchinsky očakáva, že kombinácie liekov sa objavia. Hovorí, že lieky, ktoré by mohli pomôcť najvážnejším prípadom, by mohli byť k dispozícii aj na jeseň. Lekári by tiež mohli na základe nových dát pozmeniť spôsob, akým sa používajú antimalariká ako chloroquin či hydroxychloroquin.
Kolchinsky vysvetľuje, že antimalariká ukázali v predklinických in-vitro testoch (v skúmavke) nádejné výsledky. Výsledky na ľuďoch sú zatiaľ zmiešané, zdá sa, že by mohli byť najlepšie, ak lieky pacient dostane dostatočne skoro. Problém je, že COVID-19 má dlhší čas mierne príznaky, ktoré sa potom rapídne zhoršia.
V Japonsku pobočka Fujifilm Toyama Chemical vyrába antivirálny liek favipiravir, známy aj ako Avigan, ktorý sľubuje, že zmierni ťažký priebeh a trvanie COVID-19. Farmafirma Gilead zasa vyrába remdesivir, ktorý v predklinickej fáze ukázal sľubné výsledky, musí sa však podávať včasne a vnútrožilovo. Ďalšie výsledky sa očakávajú tento mesiac.
Lieky proti artritíde
David Witzke, co-managing partner Avidity Partners, biotech hedžového fondu poukazuje na lieky proti reumatickej artritíde, ktoré by mali byť sľubné proti COVID-19 v neskorších štádiách. Zmierňujú totiž takzvanú cytokínovú búrku, príliš silnú imunitnú odpoveď organizmu. „Protizápalové lieky ako Actemra od Roche či lieky od Regeneronu, sa zdajú nápomocné pre pacientov, ktorí majú silný zápal na pľúcach,” hovorí Witzke.
Ďalší typ liečiv, takzvané JAK inhibítory, takisto oslabujú zápalové reakcie, hoci možno príliš všeobecne. Jakafi a barticinib sú dva lieky na artritídu od firmy Incyte a farmagiganta Eli Lilly, ktoré sa aktuálne skúmajú. Dáta sa očakávajú do leta. Podobný typ lieku má Roivant, volá sa Gimsilumab.
Protilátky
Takzvané monoklonálne protilátky neutralizujú proteín vírusu s názvom „spike“ (zameraný na preniknutie do bunky). Tieto látky sa „klonujú“ z krvej plazmy. Lídrom v oblasti je firma Regeneron, naklonovala zatiaľ látky z infikovaných myší, ktoré infekciu prežili. Ak terapia uspeje v klinických testoch, mohla by prísť na jeseň. Výhodou protilátok je, že sa dajú použiť aj ako liek, aj ako látka na zvýšenie imunity populácie.
Tieto protilátky by mohli mať životnosť okolo mesiaca, čo by mohlo pomôcť rodinným príslušníkom nakazených. „Regeneron patrí k najlepším firmám v proteínovom inžinierstve, majú jednu či dve monoklonálne protilátky,” hovorí Witzke.
Eli Lilly a Vir Biotechnology získavajú protilátky od pacientov, ktorí sa zotavili z nákazy. Vir tvrdí, že identifikoval viaceré protilátky, testy očakávajú o tri až päť mesiacov.
Vir a Eli Lilly oživujú tradičný prístup, ktorý fungoval proti záškrtu už v 90. rokoch 19. storočia a šarlachu pred sto rokmi, akurát teraz so špecifickými protilátkami. Zber protilátok sa rozbieha, efektívnosť prístupu sa zatiaľ skúma.
Prehľad 50 nádejných liekov či vakcín, ktoré sa aktuálne pripravujú, si v angličtine môžete prečítať tu.
Autor Nathan Vardi je senior editor amerického magazínu Forbes.