Ropovod Družba, ktorý prepravuje ropu z Ruska do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky a ktorý je od utorkového večera (15. 11.) odstavený, zrejme bude možné čoskoro znovu sprevádzkovať. Vyjadrili sa v stredu (16. 11.) slovenský premiér Eduard Heger a maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Zariadenie bolo na ukrajinskom území odstavené z prevádzky z dôvodu zásahu transformátora, ktorý je pre fungovanie ropovodu nevyhnutný. Podľa Ukrajincov zasiahla transformátor ruská raketa, samotné potrubie poškodené nie je.
„Predpokladáme, že v priebehu hodín či dní bude táto záležitosť opravená a spustí sa tok. Nie sme nijako ohrození, zásoby máme dostatočné. V tejto chvíli to nepovažujeme za riziko,“ povedal novinárom Heger.
Ruskú ropu na Slovensku spracováva bratislavská rafinéria spoločnosti Slovnaft, ktorá patrí do maďarskej skupiny MOL.
2 min
2 min
Ukrajina pri útoku na Petrohrad a okolie zasiahla prístav a ropný terminál
3 min
3 min
Potrebujeme nové zdroje, inak by sa rozpočet únie musel výrazne zoškrtať, tvrdí von der Leyenová
3 min
3 min
Mýto, ktoré zabolí. Benátky chcú výrazne zvýšiť vstupné za jednodňovú návštevu
3 min
3 min
Príjmy Ruska z ropy a plynu v prvom polroku klesli o 22,7 percenta
4 min
4 min
Írsko prevzalo rozpočtový hlavolam. Do Vianoc čaká Brusel tvrdý boj o 1,73 bilióna eur
2 min
2 min
Nemecké automobilky majú ďalší problém. Volkswagen prepustí 100-tisíc ľudí
3 min
3 min
Šesť hodín bez pomoci. Porota rozhodla o zodpovednosti po smrti Petra Kellnera
2 min
2 min
Tesla prekvapila rekordným štvrťrokom. Predaj výrazne prekonal očakávania analytikov
3 min
3 min
Vinci Construction CS vlani zvýšila zisk pred zdanením o 47 percent, výnosy vzrástli na 35 miliárd
2 min
2 min
Nezamestnanosť v Európe bez väčších zmien. Výnimkou je trh práce mladých do 25 rokov
4 min
4 min
AI, čipy a Ázia valcujú trhy. Kde investori zarobili najviac v prvej polovici roka
3 min
3 min
Súd EÚ potvrdil rekordnú pokutu pre Google. Za zneužívanie Androidu zaplatí 4,125 miliardy eur
2 min
2 min
OpenAI zvažuje odovzdať americkej vláde päťpercentný podiel. Chce si zlepšiť vzťahy s Trumpom
2 min
2 min
Najznámejšia kryptomena bitcoin sa prepadla najnižšie za 21 mesiacov
3 min
3 min
Rusko uzavrelo hraničné priechody pre vlaky s Estónskom, Lotyšskom a Fínskom. Nevieme, čo tým sleduje
Raketové útoky
Ukrajina sa v utorok (15. 11.) stala terčom ruských raketových útokov. Večer dopadla na poľské územie blízko Ukrajiny strela a teraz sa zisťuje, či ju vypálili Rusi, alebo Ukrajinci.
Predbežné závery podľa médií naznačujú, že išlo o strelu vypálenú z Ukrajiny, zrejme v obrane proti raketovým útokom z Ruska. Szijjártó povedal, že hovoril so svojím poľským náprotivkom a že Budapešť čaká, k akému záveru Varšava dôjde pri svojom vyšetrovaní.
Maďarský premiér Viktor Orbán v utorok večer zvolal mimoriadne zasadnutie bezpečnostnej rady a dnes ráno sa najnovším vývojom v rusko-ukrajinskom konflikte začala zaoberať maďarská vláda. Posudzuje najmä vojenskú a energetickú bezpečnosť Maďarska. V Poľsku po dopade zvyškov strely v utorok zahynuli dvaja ľudia.
Tranzit energetických surovín
Napriek vojne na Ukrajine cez územie tejto bývalej sovietskej republiky pokračuje tranzit ruských energetických surovín ďalej do strednej Európy relatívne bez problémov. Rusko naďalej posiela cez Ukrajinu zemný plyn, aj keď menej ako v minulosti.
Ukrajina v máji jednostranne prerušila tranzit plynu cez stanicu Sochranovka, kadiaľ prúdila ďalej do Európy zhruba tretina celkového objemu ruského plynu vtedy prepravovaného cez Ukrajinu.
Kyjev svoje rozhodnutie už ďalej neumožňovať tranzit ruského plynu zdôvodnil aktivitami ruských okupačných síl.