16. októbra 2019

Nemecká spoločnosť Porsche oznámila, že spoločným memorandom otvára spoluprácu s americkým výrobcom lietadiel Boeing. Dôvodom je, „aby preskúmala trh s prémiovou leteckou dopravou a možnosť rozšíriť mestskú dopravu do vzdušného priestoru.“ Len si to nechajte prejsť hlavou. Lietajúce Porsche

„Porsche sa snaží rozšíriť svoju pôsobnosť doterajšieho výrobcu športových automobilov. A to tým, že sa stane vedúcou značkou pre prémiovú dopravu. Z dlhodobého hľadiska by to mohlo znamenať prechod do tretej dimenzie cestovania,“ uvádza Detlev von Platen, člen výkonnej rady a šéf predaja a marketingu spoločnosti Porsche AG. „Kombinujeme silné stránky dvoch popredných svetových spoločností. Cieľom je osloviť potenciálny kľúčový segment trhu budúcnosti.“

FOTO: Frankfurtský autosalón otvoril svoje brány.
Ukázal aj elektrické Porsche

Obidve spoločnosti plánujú zostaviť medzinárodný tím odborníkov. Jeho cieľom bude posúdiť aspekty mestskej leteckej dopravy a zistiť, či bude v blízkej budúcnosti na trhu reálny záujem o luxusné lietajúce automobily.

Lietajúce Porsche by malo byť lacnejšie

Štúdia od Porsche Consulting z roku 2018 naznačuje, že trh s mestskou leteckou dopravou sa rozbehne po roku 2025. Odborníci veria, že takáto letecká doprava nakoniec dokáže pasažierov prepraviť rýchlejšie, efektívnejšie a flexibilnejšie než pozemské dopravné prostriedky. Spoločnosť taktiež tvrdí, že tieto prostriedky budú cenovo dostupnejšie. Toto tvrdenie však vyvoláva pochybnosť vzhľadom na to, koľko stoja bežné autá tejto značky, najmä ich 911.

Slovák vymyslel batériu na uskladňovanie energie.
Má byť lepšia ako tá od Tesly

Porsche, Boeing a jeho dcérska spoločnosť Aurora Flight Sciences vyvíjajú prototyp elektrického lietajúceho automobilu, ktoré by bolo schopné vzlietnuť a pristáť vo vertikálnej polohe. Na obrázku, ktorý spoločnosť pripojila ku oznámeniu, vyzerá tento dopravný prostriedok budúcnosti ako Porsche 911, ktoré je doplnené o krídla a motory lietadla.

Zároveň to vyzerá tak, ako keby pristávalo pravdepodobne na streche sídla spoločnosti Wayne Enterprises (odkaz na fiktívnu spoločnosť z komiksu o Batmanovi od DC Comics, pozn. red.). Zatiaľ sa nehovorí o tom, či bude k dispozícii i verzia Turbo S.

Prispievateľ Jim Gorzelany píše pre Forbes.com o investíciách do automobilov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk