6. októbra 2019

Raz ročne zostavujem zoznam obľúbených „hračiek“, ktoré som videl na podujatí Monaco Yacht Show. V oblasti Port Hercules sa kvôli tejto udalosti zakaždým zhromaždí viac ako 30-tisíc návštevníkov, ktorí sú zvedaví na tie najzaujímavejšie nové jachty, a viac ako 580 vystavovateľov. 

Kapitáni aj majitelia jácht sa snažia vytvárať magické zážitky pre cestujúcich, a to jedinečným výberom ponoriek, hračiek a futuristických trendov. Široká škála možností zaistí, že sa budú všetci naozaj baviť. Väčšinu z vecí som vyskúšal na vlastnej koži.

Nech sa páči, tu je môj zoznam 6 najlepších hračiek na rok 2020, ktoré si možno dokúpiť k jachte:

PAL-V Liberty Pioneer Edition, 599-tisíc amerických dolárov

Toto lietajúce auto môže majiteľ zaparkovať ako každé iné.
Toto lietajúce auto môže majiteľ zaparkovať ako každé iné. Foto: Forbes.com/PAL-V

Lietajúce auto PAL-V Liberty Pioneer Edition je z limitovanej edície. Vyrobených bolo len 90 vozidiel pre Európu a Severnú Ameriku. Nemôže byť nič lepšie, ako vlastniť lietajúce auto, ktoré môže človek na zemi normálne zaparkovať.

Luxus po tri generácie.
Rakúšanka robí boháčom interiéry jácht a privátnych tryskáčov

S modelom PAL-V sa vie jeho majiteľ vybrať kamkoľvek. Je až o 80 % menej ovplyvnený turbulenciami a disponuje samostabilizáciou pri poryvoch vetra. Úlohou tohto lietajúceho auta je oslobodiť ľudí od dopravných spojov a umožniť im vytvoriť si „vlastný cestovný poriadok“. Po pristátí už nemajú problém ani s parkovaním na letisku. Nepotrebujú ani taxík, vlak, autobus či prenajaté auto. A čo dopravné zápchy? Stačí ponad ne len preletieť.

Seamagine Aurora 3C, 1 – 3 milióny amerických dolárov

Táto ponorka má kapacitu pre 3 ľudí.
Do tejto súkromnej ponorky sa zmestí trojica ľudí. Foto: Forbes.com/Seamagine

Osobná ponorka Aurora 3C je kompaktné súkromné ponorné plavidlo s nízkou hmotnosťou, do ktorého sa zmestí pilot a dvaja cestujúci. Ponoriť sa môže až do hĺbky 457 metrov. Usporiadanie tejto súkromnej ponorky poskytuje cestujúcim výnimočný výhľad bez akýchkoľvek prekážok.

Okrem toho v porovnaní s akoukoľvek inou ponorkou s nízkou hmotnosťou ponúka najviac priestrannú kabínu. Táto ponorka je horizontálna, no keď je pripojená k jachte, tak má zadnú stranu hore, čím sa z neho stáva súkromná ponorná terasa a slúži na bezpečné nastupovanie cestujúcich.

Radinn G2X, 12-tisíc amerických dolárov

Tento elektrický jetboard ušetrí majiteľovi starosti aj stres.
Tento elektrický jetboard ušetrí majiteľovi starosti aj námahu. Foto: Forbes.com/Radinn

Elektrický jetboard (kombinácia vodného skútra a klasického surfu, pozn. red.) Radinn G2X využíva zážitok zo surfovania a dodáva mu elektrizujúci náboj adrenalínu. Tento jetboard dosahuje rýchlosť až 60 kilometrov za hodinu. Je tichý a nevyžaduje si žiadnu výmenu oleja, pri ktorej by sa človek zašpinil, alebo ďalšiu údržbu. Používanie tohto moderného zariadenia je bez starostí a námahy, vďaka čomu ľudia môžu vyraziť na vodu a užiť si vodný šport bez vetra, vĺn alebo člnov.

Fun Air Toy Island

Tento vodný ostrovček sa dá pripojiť i priamo k jachte.
Tento vodný ostrovček sa dá pripojiť i priamo k jachte. Foto: Forbes.com/FunAir

FunAir Toy Island je nový nafukovací doplnok k jachte. Možno ho pripojiť k plavidlu ako rozšírenie plávacej plošiny, prípadne sa môže plaviť priamo za jachtou.

Deťom vstup zakázaný: Tieto výletné lode sú len pre dospelých

Ostrovček je navrhnutý tak, aby v ňom mohli kotviť mimo jachty ďalšie rôzne plavidlá. Vďaka tomu je miestom viacerých aktivít. Majiteľ ho môže tiež priviazať k odľahlej pláži alebo mólu a používať počas pobytu na týchto miestach. Toy Island dokáže pojať kombináciu rôznych vodných plavidiel vrátane štyroch vodných skútrov či paddle boardov a niekoľkých hostí.

Triton 7500/3, 6,3 milióna amerických dolárov

Táto ponorka dokáže cestujúcich prepraviť do hĺbky 2 286 metrov.
Táto ponorka dokáže cestujúcich prepraviť do hĺbky 2 286 metrov. Foto: Forbes.com/Triton

Triton 7500/3 je ponorka, ktorá sa s trojicou ľudí na palube dokáže ponoriť až do hĺbky 2 286 metrov. Toto ponorné plavidlo je vybavené priehľadnou akrylovou guľou, ktorá poskytuje cestujúcim výhľad na okolie a zároveň ich udržuje v bezpečí a pohodlí. A to všetko bez ohľadu na hĺbku ponoru. Triton 7500/3 je vyrobený z akrylového materiálu, ktorý je pevnejší, čírejší a lepší než čokoľvek, čo sa doposiaľ vyrobilo.

Tandem Jetovator, 9 475 amerických dolárov

Ideálna vodná zábava pre nováčikov. Let nad vodou si môžu vychutnať s inštruktorom za chrbtom.
Ideálna vodná zábava pre nováčikov. Let nad vodou si môžu vychutnať s inštruktorom za chrbtom. Foto: Forbes.com/Jetovator

Nový Tandem Jetovator robí z lietania nad vodou jednoduchšiu aktivitu než kedykoľvek predtým. Všetkým nováčikom ponúka tiež možnosť výcviku s certifikovaným inštruktorom. Tandem Jetovator má dvojité ovládanie, ktoré človeku umožňuje riadiť ho z predného alebo zadného sedadla.

Ľudia, ktorí sa do tejto vodnej aktivity pustia po prvýkrát, môžu lietať pohodlne a s vedomím, že majú priamo za chrbtom inštruktora, ktorý môže kedykoľvek prevziať ovládanie. Tandem je tiež ideálnou možnosťou na demo jazdy pre mladších dobrodruhov alebo ľudí, ktorí chcú zažiť let nad vodou bez potreby komplexného výcviku.

Prispievateľ Jim Dobson píše pre Forbes.com o cestovaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk