9. januára 2020

Len osem percent ľudí dosiahne svoje novoročné predsavzatia, ukázal výskum univerzity v americkom Scrantone. Prečo je to tak a čo delí ľudí, ktorí uspejú, od zvyšku? Účastníci štúdie portálu Clearerthinking.org skúšali 23 rôznych techník, ktoré mali podporiť zmenu v ich správaní. Najlepšie fungovalo analyzovanie ich zvykov a zmien urobených v minulosti.

Začnem viac cvičiť, schudnem, ušetrím viac peňazí či prestanem fajčiť. Podobné novoročné predsavzatia si dávajú každý rok milióny ľudí po celom svete. Spôsob, akým zapracúvajú tieto zmeny do svojho života, sa však líši. Mnohí vedci skúmajú, ako funguje ľudský mozog a aká metóda je najefektívnejšia. Odhaliť toto tajomstvo sa pokúšala aj dvojročná štúdia pre portál Clearerthinking.org.

Ten si vybral vzorku 500 ľudí, ktorí chceli zmeniť svoje návyky, ako sú vytvorenie rutiny v cvičení, pitie vody, každodenné čítanie kníh a podobne. Každému z účastníkov pritom priradili jednu z 23 techník, ktoré mali podporiť zmeny v ich správaní, ako napríklad pripomienky či plánovanie odmeny. Štúdia potom sledovala ich každomesačný pokrok. Odborníci v rámci nej uskutočnili päť samostatných štúdií a analyzovali 1 256 follow-up dotazníkov. Na čo prišli? Najefektívnejšou technikou bol spätný pohľad na zvyky účastníkov a rozbor faktorov, ktoré im pomohli k zmenám už v minulosti.

Ako dodržať novoročné predsavzatia?
Treba si ich rozumne nastaviť a nenechať sa odradiť zlyhaním

Na základe nich podľa autorov štúdie dokážeme nájsť tej najlepší spôsob aj v súčasnej situácii. „Pôsobivá účinnosť tejto techniky bola pravdepodobne najzaujímavejším a najprekvapivejším nálezom celej štúdie,“ píše portál. Sebapoznanie je dôležité aj podľa psychológa Martina Millera, keďže vďaka tomu si viete predsavzatia nastaviť realisticky. „Ak si naplánujete nesplniteľné ciele, ste frustrovaní z toho, že ich nedokážete splniť,“ povedal k tejto téme nedávno pre Forbes.sk.

 Ako na túto metódu?

  1. Vyberte si situáciu z minulosti, keď ste dokázali úspešne zmeniť svoj dlhotrvajúci zlozvyk alebo si vytvoriť nový návyk.
  2. Napíšte si, čo vás táto skúsenosť naučila o úspešnom formovaní nových zvykov, a skúste sformulovať taktiky, ktoré vám k tejto zmene pomohli.
  3. Vytvorte si plán, ako tieto skúsenosti aplikovať aj v súčasnosti.

Nový rok a peniaze? Toto sú 4 finančné predsavzatia, na ktorých skutočne záleží

Kľúčové je najmä plánovanie, ktorého dôležitosť ukázal v polovici 90. rokov experiment psychológa Petera Gollwitzera. Svojim študentom dal vtedy za úlohu poslať zadanie dva dni pred Vianocami a rozdelil ich do dvoch skupín. Tá prvá mu mala úlohu poslať hocikedy do stanoveného termínu, pričom účastníci druhej skupiny museli predtým určiť presný deň, kedy ho pošlú, kde ho pošlú a tiež akým spôsobom. Výsledky? Úspešnosť skupiny bez inštrukcií bola na úrovni 32 %, zatiaľ čo druhá dosiahla 72 %.

Pomoc behaviorálnej ekonómie

V ľudovej reči behaviorálnej ekonómie je výhodou novoročných predsavzatí pocit, že človek začína s čistým štítom, ktorý nazývajú aj „fresh start effect“. „Keď dokážete vytrénovať myseľ, aby vyhlásila nový začiatok, pravdepodobnosť úspechu sa zvyšuje,“ povedala pre Forbes Julia Dhar, líderka iniciatívy v oblasti behaviorálnej ekonómie BeSmart.

Tieto kroky podľa nej motivujú k úspechu:

1. Nastavte si konkrétny cieľ a napíšte si ho.

„V plánoch sa nemôžete zamotať, keď si ich napíšete na papier. No nesnažte sa zlepšiť hneď vo všetkom,“ radí Dhar. Vyberte si jeden cieľ, ako napríklad byť viac zákaznícky orientovaný, a zamerajte sa naň. Čím budete sústredenejší, tým lepšie budú výsledky.

2. Zverejnite svoje ciele.

Napíšte o svojich predsavzatiach na sociálnu sieť, rozprávajte sa o nich medzi priateľmi a diskutujte so svojimi kolegami. Je to síce ťažké, keďže po zverejnení vašich úmyslov môžete v prípade ich nesplnenia čeliť rozpakom, no presne to môže byť zároveň výhodou. Vaša motivácia dodržať cieľ bude vyššia.

3. Zapojte do úsilia tretiu stranu.

Táto rada je trochu iná ako predchádzajúca. V tomto prípade je váš priateľ, kolega či rodinný príslušník priamo zapojený do vášho cieľa. Napríklad tým, že sa dohodnete na spoločnom športovaní. Keď si naplánujete tréningy, budete mať väčšiu motiváciu nezanedbávať ich, keďže vás tam bude niekto čakať. „Skôr sa donútite ísť športovať, keď vás niekto podporí, ako keď vám povie, nech na to kašlete a radšej zostanete doma na gauči. Ak sa mne nechce vyraziť von na tréning (za tmy, dažďa, sneženia), veľmi mi pomôže, keď sa s niekým dohodnem,“ povedal nedávno pre Forbes.sk olympionik Matej Tóth.

4. Nastavte si veľmi jasné následky zlyhania.

Je potrebné poznať cenu zlyhania či už finančnú, alebo emocionálnu. Preto skúste dopredu pomenovať, čo v prípade, ak nezvládnete splniť svoje predsavzatie. Zároveň sa však na takéto zlyhanie podľa Millera nemusíte pozerať tragicky. „Ak si nastavíte vo svojej hlave ciele úplne idealisticky, tak pravdepodobne budete frustrovaní pri akomkoľvek, dokonca aj najmenšom zlyhaní. Treba rátať s tým, že vašu predstavu bude korigovať realita,“ povedal.

Podľa Dharovej je úspešnosť dodržania predsavzatí pri aplikovaní všetkých štyroch krokov na úrovni 80 percent.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk