4. januára 2020

Čo predstavuje nový rok? Pre mňa je to resetovacie tlačidlo na stopkách, východiskový bod pre ďalšiu diétu, obdobie merania výnosov z akciových trhov. No pre mnohých ľudí je to čas na zhodnotenie uplynulého roka a nových plánov na nadchádzajúce obdobie.  

Novoročné predsavzatia sú veľmi individuálne a vo všeobecnosti sa zakladajú na predošlých skúsenostiach. Kým sa jeden človek vydá do posilňovne, aby si vyrysoval brušné svalstvo, jeho sused v šatni chce zhodiť pivný pupok. Spoločné majú to, že obaja chcú poraziť skúsenosť.

To isté platí pre finančné rozhodnutia. Všetci pristupujeme k novému roku za jedinečných okolností, no máme spoločný cieľ. Chceme byť v otázke peňazí zodpovednejší. Na základe dlhoročných skúseností vám prinášam štyri najbežnejšie finančné ciele a niekoľko návrhov, ako ich dosiahnuť. Nech sa páči: 

Finančný cieľ #1: Byť organizovaní

Prvým krokom je poznať váš východiskový bod. Ak chcete prevziať kontrolu nad vlastnou finančnou budúcnosťou, musíte sa zorganizovať. Čo to vlastne znamená vo finančnom kontexte? V podstate sa musíte pozrieť na to, koľko zarábate a kam tieto peniaze smerujú. Rovnako by ste mali zvážiť finančné ciele a vytvoriť plán na ich dosiahnutie v priebehu nasledujúcich rokov. Ako by mala vyzerať vaša finančná budúcnosť o päť rokov? Na to, aby sa sny stali realitou, musíte mať základné vedomosti o tom, kde sa dnes nachádzate a ako budete musieť zapracovať na zlepšení.  

Ak benzín zdražie o 10 percent, skúste ušetriť 20. Šesť rád, ako na to

Aj keď to môže byť pre mnoho ľudí náročné, treba si uvedomiť, že najťažšie je začať. Ak vám chýbajú finančné školenia alebo skúsenosti, vyhľadajte odbornú pomoc. Zhromaždite všetky relevantné dokumenty, napríklad daňové formuláre či výpisy z kreditných kariet. Na konci tohto procesu by pre vás vlastné financie mali byť menšou záhadou. Východiskovým bodom pre plánovanie budúcnosti je poznanie súčasných aktív, pasív, príjmov a výdavkov.  

Finančný cieľ #2: Šetriť viac peňazí

Nech už si odkladáte peniaze na dôchodok, budujete si pohotovostný fond alebo hromadíte prostriedky na veľký nákup, vedzte, že 48 percent Američanov ušetrilo vďaka novoročným predsavzatiam. Určite všetci viete, že šetrenie je oveľa jednoduchšie v teoretickej rovine, než v praktickej. Ako u väčšiny ďalších návykov, špecifickosť je kľúčom k úspechu.  

5 dobrých rád, ako ušetriť. Je načase prejsť si účty

Pre niektorých to môže byť automatický odpočet zo mzdy či systematický prevod z bežného účtu na sporiaci. Pravidelné prevody môžu uľahčiť i niektoré podielové fondy. K návyku sa dopracujete vďaka opakovaniu.  

Finančný cieľ #3: Splácať dlhy

Ak ste si do nového roku zaumienili, že znížite svoj dlh, možno sa budete cítiť ohromení. Je to totiž veľký a komplikovaný projekt. Mnohí ľudia pri plnení týchto záväzkov zlyhávajú, pretože nevedia, kde začať. Chcete riešiť najmenší dlh alebo ten s najvyššou úrokovou sadzbou? Mali by ste začať konsolidáciou dlhu?  

Na to, aby ste sa dostali na správnu cestu, si najskôr sadnite a zhodnoťte váš finančný obraz. Rôzne druhy dlhov si vyžadujú rôzne prístupy. Napríklad je oveľa naliehavejšie splatiť dlhy s vysokými úrokmi z kreditných kariet, než hypotéky. Aj keď existuje niekoľko druhov dlhov, väčšina spadá do jednej z dvoch kategórií: splátkový dlh a revolvingový dlh.  

Všeobecne platí, že splátkový dlh je lepší. Hypotéky, pôžičky na autá a študentské pôžičky majú zvyčajne stanovené úrokové sadzby a mesačné splátky. No revolvingový dlh môže mať na váš finančný život oveľa väčší dopad. Napríklad dlh z kreditnej karty má variabilné úrokové sadzby a minimálne platby, ktoré sa môžu meniť v závislosti od toho, koľko v súčasnosti dlhujete. Platí teda, že je lepšie splatiť revolvingový dlh, aby ste predišli platbám úrokov, ktoré sa môžu časom nahromadiť.  

Finančný cieľ #4: Obmedziť výdavkové návyky

Často sa hovorí, že najlepší spôsob, ako znížiť výdavky, je rozstrihať kreditnú kartu. To považujem za extrémne riešenie a slabú náhradu disciplíny. Radšej začnite tým, že si vytvoríte rozpočet. Taký, ktorý vám umožňuje určitú flexibilitu. Koniec koncov, ako môžete šetriť, keď neviete, koľko v súčasnosti míňate? 

Hlavným faktorom pri kontrole výdavkov je váš postoj. Ak sa k veci staviate tak, že si odriekate nákupy, ktoré zlepšujú váš život, nevyhnutne vás čaká zlyhanie. Ak je vašim postojom snaha o znižovanie výdavkov, povedie to k menej stresujúcej finančnej budúcnosti.  

Myšlienky na záver

Všetci ľudia začínajú nový rok s tými najlepšími úmyslami. No dobré úmysly často rýchlo vyprchajú. Pri premene konkrétnych cieľov na skutočnosť vám pomôže podrobné plánovanie, odborná pomoc, nasadenie a trpezlivosť. Mnohí z vás v určitom momente z tohto pomyselného vlaku vypadnú, no chybné kroky sa dajú napraviť. Vtedy sa musíte sústrediť na stanovené ciele a ich dôslednú kontrolu počas celého roka. Prvé kroky vám pomôžu zaistiť, aby ste boli na konci roka v lepšej finančnej forme, no tiež vás pripravia na väčšiu finančnú istotu do ďalších rokov.  

Prispievateľ Rob Clarfeld píše pre Forbes.com o financiách a investíciách. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk