21. októbra 2018

Cítite, že vo vás doslova „vrie“ podnikateľský duch? Vedeli ste o tom, že si ako podnikateľ nemusíte založiť vlastnú spoločnosť? Môžete ním byť i vtedy, keď pre jednu pracujete. Niekedy si to však vyžaduje niekoľko ďalších zručností.

Intrapodnikanie je čoraz populárnejšou témou. Veľké spoločnosti majú totiž problém udržať si konkurenčnú výhodu vo svetovej ekonomike. Je podobné klasickému podnikaniu, akurát že sa zameriava na spôsob, akým môžu ľudia podnikať v rámci už zriadených organizácií.

Chcete byť v pracovnom kolektíve obľúbenejší? Vyskúšajte týchto 5 rád

Podľa prieskumu spoločnosti Ernst & Young však interní podnikatelia potrebujú špecifické vlastnosti. Súčasťou veľkých spoločností sú totiž často stabilné štruktúry, ktoré môžu potlačiť podnikateľského ducha.

Uvedenie nového produktu alebo služby na trh môže byť v korporátnom prostredí ťažšie, najmä ak je človek povinný dodržiavať firemnú politiku alebo zdĺhavé schvaľovacie procesy. Na prekonanie tejto výzvy musí byť intrapodnikateľ vizionárom i lídrom. A rozhodne mu nesmie chýbať trpezlivosť na to, aby urobil všetko pre prekonanie prekážok a získanie internej podpory. Na presadenie zmien a spochybnenie súčasných spôsobov výkonu práce musí tiež sršať sebavedomím. Atribúty a zručnosti potrebné na to, aby ste sa stali úspešnými intrapodnikateľmi, zahŕňajú:

  • Znalosť vnútorného i vonkajšieho prostredia,
  • vizionárske myšlienky a ochotu spochybniť status quo,
  • diplomatický prístup a schopnosť viesť zmiešané tímy ľudí, ktorí v spoločnosti pracujú pre rôzne oddelenia,
  • schopnosť vybudovať profesionálnu podpornú sieť,
  • schopnosť vytrvať i v prípade, že s objaví neistota.

Úspešní intrapodnikatelia musia porozumieť všetkým aspektom externého prostredia. Okrem toho musia byť schopní fungovať v internom prostredí korporácie, čo môže byť niekedy zložité pre politiku a rôzne ďalšie osobnosti.

Na strednej boli múdrejší ako vy a aj tak neuspeli. Prečo IQ nestačí?

Keďže si prinášanie nových inovatívnych nápadov na trh v rámci firiem vyžaduje znalosti a zručnosti zamestnancov z rôznych oddelení, tak intrapodnikatelia potrebujú ovládať diplomaciu a hlavne musia vedieť riadiť zmiešaný tím a nadnárodné projekty.

K úspechu môže takýchto ľudí priviesť i otvorenosť, úprimnosť alebo vytváranie koalície dôveryhodných poradcov. Povzbudenie a pomoc z profesionálnej podpornej siete im tiež pomôže, ak sa na obzore objavia problémy.

Napriek tomu, že takmer 50 % respondentov v prieskume uviedlo, že vytváranie inovatívnych nápadov sa stáva zložitejším procesom, keď organizácia rastie a naberá na komplexnosti, tak práve budovanie si vyššie spomenutých dôležitých atribútov a zručností vám môže pomôcť prekonať prekážky a stať sa úspešným intrapodnikateľom vo veľkej spoločnosti.

Hlavné foto: Pexels

Prispievateľka Lisa Quast píše pre Forbes.com o práci a kariére.