„Na to, aby sme boli šťastní, sme si zvykli používať tisíc barličiek – ľudí, peniaze, úspech, slávu, čokoľvek. Strata ma naučila tieto barličky jednu po druhej odhadzovať a žiť prostredníctvom seba – svojich vlastných mentálnych, emočných a fyzických schopností,“ hovorí v podcaste Nevyhorení Janka Pitková, zakladateľka občianskeho združenia Kolobeh života, ktoré pomáha pozostalým.
Počas Vianoc sa celý náš svet na chvíľu spomalí a stíši. Môžeme sa ponoriť viac do seba, zatiahnuť ručnú brzdu a tráviť čas so svojimi najbližšími alebo len tak – sami so sebou. No obdobie, ktoré sa na prvý pohľad javí ako liečivé a upokojujúce, môže byť pre veľkú časť ľudí bolestivé. Preto sme sa túto sviatočnú epizódu Nevyhorených rozhodli venovať téme straty a smútenia.
Ak sa v nej nájdete, radi by sme vás uistili, že v tom nie ste sami a poslali vám aspoň takto na diaľku objatie. Symbolicky aj v podobe slov poradkyne pre pozostalých Janky Pitkovej, neuveriteľne silnej a inšpiratívnej ženy.
Rozprávali sme sa s ňou o tom, aké to je prísť o najbližších, o ranách, ktoré v nás môže toto obdobie otvárať, ale aj o tom, čo nám môže dať uvažovanie o smrti, aj keď sa nás priamo netýka.
Prinášame niekoľko zaujímavých myšlienok z podcastu:
Ísť do seba
„Zima má nádhernú moc nás spomaliť. Dlhé tmavé večery nám núkajú viac premýšľať a byť sami so sebou. Je to naozaj dôležité obdobie stíšenia sa a zastavenia, či už akútne smútime alebo si len potrebujeme prejsť nejakou melanchóliou,“ hovorí Janka Pitková a vysvetľuje, že práve toto obdobie je spojené so spomínaním na našich blízkych, ktorí tu s nami už nie sú.
„Pre mňa je najdôležitejšie dovoliť si každú emóciu a nechať ju cez seba prejsť. Veľa hovoríme o tom, aby si ľudia dovolili smútiť. Nielen teraz, ale hocikedy, keď to tak cítia,“ vraví.
Ofačovaná rana
Pozostalých pripravujú v Kolobehu života najmä na to, ako pracovať s bolesťou, ktorú často nevieme ničím potlačiť. Janka hovorí, že už len to samotné pripustenie si našej straty je veľmi náročný mentálny proces.
„Hlava nás k tomu akoby nechcela pustiť, často odmietame novú realitu. Ak sa to podarí, čaká nás ďalšia dôležitá úloha – vstúpiť do svojho smútku, neutekať od bolesti a nevyhýbať sa jej,“ hovorí a dodáva, že v potláčaní bola ona sama v minulosti „majsterkou“.
Po tragickej nehode svojej rodiny jej trvalo 18 rokov, kým bola schopná vyhľadať pomoc a začať o tom hovoriť. „Bola to pre mňa taká neuveriteľná bolesť, že som všetko intuitívne pre svoju záchranu začala vytesňovať, zakazovala som si na to myslieť a bola som úplne nefunkčná. Do života som sa postupne preberala len vďaka dvom malým dcérkam,“ hovorí.
Naučila som sa žiť cez seba, prostredníctvom svojich vlastných mentálnych, emočných a fyzických schopností. Byť šťastnou bez ohľadu na to, či ma práve v tomto momente niekto v živote sprevádza.
Jana Pitková
Dodáva, že si to všetko na ňu počkalo. Neodsmútenú stratu prirovnáva k ofačovanej rane, ktorá stále bolí a každá spomienka či asociácia ju nanovo otvára. Bráni nám v normálnom živote, vyčerpáva nás, berie nám to životnú energiu. Preto je podľa nej také dôležité naplno a poctivo si „odsmútiť“ každú stratu.
Na dne svojej bolesti
Keď začala chodiť na terapiu a spätne si odsmútila všetko, čo doposiaľ potláčala, otvoril sa jej nový rozmer žitia. Janka vraví, že strata ju paradoxne posilnila a umožnila jej nájsť sama seba a naučiť sa žiť cez seba, nie cez druhých.
„Naučila som sa neprekladať zodpovednosť na iných, akoby boli povinní urobiť ma šťastnou. Žiť prostredníctvom svojich vlastných mentálnych, emočných a fyzických schopností a byť šťastnou bez ohľadu na to, či ma práve v tomto momente niekto v živote sprevádza,“ hovorí.
Až na dne bolesti podľa nej ľudia objavia svoje zvládacie mechanizmy, ku ktorým by inak neprišli. Preto dnes vníma bolesť ako obrovský dar. „Núti nás siahnuť do týchto nepoznaných rezerv a potenciálu, ktorý v nás drieme, ak o to máme záujem. Nie každý chce smútením prejsť týmto spôsobom, nie každý v tom vidí zmysel,“ dodáva poradkyňa pre pozostalých.
Strata ako téma života
„Témou nášho života je strata – strata mladosti, ilúzií, lásky, práce – od rôznych fyzických vecí až po spirituálne. Preto si myslím, že strata by mala byť hlavným predmetom v škole, mali by sme sa učiť pracovať s tým, s čím sme dennodenne konfrontovaní,“ hovorí Janka. Ak sa nenaučíme pracovať s týmito emóciami, strach a s ním súvisiace úzkosti sa budú len prehlbovať, dodáva.
„Smrť prestala byť súčasťou našich rodín, vytesnili sme ju z našich životov za brány nemocníc a hospicov. Nedokážeme ju vnímať prirodzene, ako súčasť kolobehu života.“
Jana Pitková
Aj pandémia začala u niektorých ľudí spúšťať rôzne reakcie strachu a smútku, napríklad tzv. predvídavý či anticipačný smútok, ktorý sa objavuje ešte pred stratou milovanej osoby, napríklad v prípade chorých rodičov, starých rodičov a podobne.
„Smrť prestala byť súčasťou našich rodín, vytesnili sme ju z našich životov za brány nemocníc a hospicov. Nedokážeme ju vnímať prirodzene, ako súčasť kolobehu života. Pandémia nám ju vrátila do životov a z toho kolektívneho pocitu bezmocnosti začali vnikať rôzne strachy,“ hovorí Janka. Pripisuje to tomu, že nevieme, ako narábať so smrťou a stratou.
Straty a nálezy
A čo by odkázala ľuďom, ktorí momentálne prežívajú stratu? „Asi najkrajším povzbudením je, že všetko raz prejde. Naozaj všetko, môžem to povedať z vlastnej skúsenosti. Myslím si tiež, že často sa na dne tej najväčšej bolesti skrývajú najväčšie dary,“ dodáva.
Vypočujte si celý podcast
Rozhovor s Jankou Pitkovou si môžete vypočuť na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.
Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]
O projekte Nevyhorení
Projekt o duševnom zdraví vznikol v redakcii magazínu Forbes v roku 2019. Začal sa ako séria rozhovorov s ľuďmi, ktorí vyhoreli, ale znova našli svoju iskru. Neskôr vyústil do rovnomennej knihy, ktorá sa stala bestsellerom.
Dnes sa venujeme témam duševnej pohody, návratu k pravým hodnotám, jednoduchšiemu, spokojnejšiemu a zmysluplnejšiemu životu. Robíme tak prostredníctvom podcastu plného rozhovorov so psychológmi a inšpiratívnymi ľuďmi, zaujímavých článkov na webe Forbes.sk, osvety na sociálnych sieťach či prednášok a diskusií pre firmy aj verejnosť.
Ak chcete dostávať tieto informácie a zostať s nami v kontakte, môžete sa prihlásiť na odber tu.
Ďakujeme partnerovi podcastu Nevyhorení, spoločnosti SPP.