28. septembra 2020

Vymeniť, opraviť, zrenovovať… a až potom vyhodiť. Poučky o znižovaní odpadu ako takého už teoreticky máme zvládnuté. Čo však s technikou, ktorej každý človek vyhodí ročne niekoľko kilogramov?

Na smetisku nutne skončiť nemusí. Vdýchnutím nového života do používaných notebookov sa zaoberá aj slovenská firma MB Tech a ich značka Techsavers, ktorá sa v tomto smere stala špičkou v strednej Európe.

Rozmach digitalizácie priniesol celosvetovo nespočetné množstvo výhod. Pri vymenovávaní jej dopadov a nebezpečenstiev však väčšinou zostávame pri opatrnosti na sociálnych sieťach či overovaní informácií. Uvedomujeme si však jej ešte viac odvrátenú stránku?

S tým, koľko bežného komunálneho odpadu vyprodukujeme, sme zrejme zmierení a snažíme sa ho redukovať. Uvedomujeme si však, koľko elektronického odpadu vyrobíme s nákupom každého ďalšieho počítača, telefónu, hodiniek, tabletov či obyčajných slúchadiel? 

Aké sú taktiky sociálnych médií?
Človek ťahá za kratší koniec, hovorí odborník na závislosť

Najnovšie štatistiky, ktoré zastrešuje OSN hovoria, že priemerný Slovák minulý rok vyprodukoval 12,8 kilogramu elektronického odpadu (priemerný Čech až 15,7 kilogramu). V dnešnej dobe, počas ktorej sa začali čoraz viac skloňovať slová udržateľnosť či zero waste, a nakupovanie oblečenia v second handoch už nie je tabu, sa začala otázkou cirkulácie elektroniky zaoberať aj slovenská firma Techsavers. 

Tisíce kusov mesačne

Banskobystrická spoločnosť s tržbami na úrovni 10 miliónov eur (za rok 2018) sa predajom a servisom výpočtovej techniky zaoberala už v minulosti, no pri tomto biznis modeli zostať nechceli. Preto sa zamerali na renováciu používaných notebookov, počítačov, monitorov a podobne.

Na takúto vysokú úroveň renovácie a služieb si naši zákazníci rýchlo zvykli a je tým, čo nás oddeľuje od konkurencie na trhu,“ hovorí pre Forbes CEO, Jaroslav Žerebák. 

V súčasnosti sa im podarí zrenovovať mesačne okolo päťtisíc kusov techniky, maximálne zvládli vdýchnuť nový život šiestim tisícom kusov. Ako však tvrdia, opraviť sa dá všetko, na čo existujú náhradné diely, no kvôli kvalite sa držia produktov v prémiových triedach.

„Vieme pri nich, že napriek tomu, že majú už pár rokov za sebou, potiahnu bez problémov ďalších päť,“ dopĺňa Žerebák s tým, že v budúcnosti by chceli rozvíjať portfólio renovácie mobilných telefónov. 

Šperkárka tvorí jedinečné obrúčky, ktoré ozvláštňuje príbehom. Za úspech vďačí i rodičom

Ich cieľom je dosiahnuť, aby Slováci zahodili ostych a renovovanej technike dali šancu aj pre ekologický aspekt – keďže, ako vysvetľujú svoju filozofiu Techsavers, „za každý jeden prémiový renovovaný notebook nepribudne na smetisko cenovo podobný, no kvalitou a výdržou neporovnateľný nový notebook.“

Aktuálne firma svoje produkty koncovému zákazníkovi predáva prostredníctvom svojej značky Techsavers a partnerov, ktorí tvoria distribučnú sieť. 

Aj keď si Slováci na podobné vymoženosti len zvykajú, na západe je trh s renovovanou technikou rozvinutejší. Podiel „opravenej“ elektroniky tvorí zhruba 30 percent celého trhu s výpočtovou technikou.

Podľa Žerebáka je to aj pre to, že ľudia si v týchto krajinách uvedomujú výhody prémiovej renovovanej techniky a pri nákupnom rozhodovaní ju dávajú na rovnakú úroveň, ako keby si kúpili nový notebook, v rovnakej cene, ale nie v prémiovej či biznis rade. 

„Náš slovenský trh, ako aj celý región, sú pre nás stálou výzvou, hlavne v oblasti komunikácie priaznivého ekologického dopadu renovovanej techniky – našej motivácie,“ vysvetľuje CEO. 

Recyklujeme percentá

A aj keď sa podľa štatistík Slovensko radí v rámci Európy k tým menej znečisťujúcim, dáta ukazujú, že v minulom roku sa celosvetovo vyprodukovalo 54 miliónov metrických ton elektronického odpadu, na jedného človeka pripadá viac ako sedem kilogramov.

Z tohto objemu sa pritom zrecyklovalo alebo inak zhodnotilo len 17 percent, z toho polovica v Európe. 

Elektronický odpad však nie je len o použitých notebookoch či mobiloch. Najväčšou časťou sú veľké domáce spotrebiče – chladničky, mrazničky a podobne. Monitory, počítače a podobná technika je až druhou najväčšou zložkou, za nimi nasledujú svietidlá, menšia elektronika ako vysávače a skupinu uzatvárajú drobné prístroje ako diaľkové ovládače.

Celosvetovo je najväčším e-znečistovateľom Čína, aj keď produkcia elektronického odpadu na obyvateľa je oveľa vyššia v rozvinutých krajinách na západe. Napriek tomu sa z nich množstvo e-odpadu vyváža do rozvojových krajín ako Tanzánia či Nigéria, kde sú predpisy na likvidáciu menej prísne ako napríklad v európskych krajinách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?