5. septembra 2019

Opätovná reinkarnácia PET fliaš. Systém, v ktorom z toho, čo je jeden deň odpad a na druhý deň už nový obal, sa už niektorí výrobcovia nápojov snažia zaviesť. Má to však dva háčiky – zložitú technológiu a ochotu Slovákov recyklovať. 

Triediť a vracať do obehu. Filozofia, ktorú firmy vyrábajúce nápoje už postupne zavádzajú. Idea, že sa na Slovensku čoskoro podarí zrecyklovať sto percent predaných PET fliaš, z ktorých sa vyrobia nové, je pre výrobcov lákavá, no odborníci ju považujú za utopistickú. Čísla totiž hovoria samy za seba.

Slovensko dá plastom definitívne zbohom.
Reťazce ich už postupne škrtajú

Rok 2017: Slovákom sa nedarí zrecyklovať ani tretinu z vyprodukovaného odpadu. Konkrétne sme sa dostali na úroveň 29,8 percenta. Na porovnanie, susední Česi zvládajú zrecyklovať viac ako tretinu, no na priemer Európskej únie sa stále nedostávajú, ten sa totiž pohybuje na úrovni 46,4 percenta. Únia na budúci rok stanovila jasný cieľ pre všetky krajiny, a to triediť polovicu z vyprodukovaného komunálneho odpadu. Slovenské Ministerstvo životného prostredia však už dopredu priznalo, že tento cieľ sa našej krajine nepodarí naplniť. 

Problémové farbivá

Keď sa povie téma recyklácie a triedenia, mnoho ľudí si predstaví plastové fľaše rozhádzané po prírode. Na druhej strane odborníci upozorňujú, že klasický obalový materiál vyrobený z termoplastu PET nie je až takým strašiakom, za aký ho považujeme.

PET je ten najmenší problém, ktorý máme v plastovom odpade, ale ideálne to nebude, až kým sa ho nenaučíme triediť na sto percent. Čo je problémové, to sú plasty, do ktorých sa pridávajú aditíva a farbivá, ktoré sa nedajú recyklovať,“ vysvetľuje pre Forbes odborníčka z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky Petra Csefalvayová, ktorá firmám radí, ako prejsť na cirkulárny spôsob fungovania výroby. 

Cirkulárny model sa začína pozdávať aj samotným výrobcom produktov, ktoré sú zatiaľ balené do PET obalov. „Naším cieľom je vďaka inováciám čo najširšie použitie systému PET to PET, keď sa z fľaše stane ďalšia fľaša. To znamená, že fľaše sú teda vyrábané zo 100 % recyklátu, takzvaného rPET,“ vysvetľuje hovorkyňa spoločnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko Kateřina Kaderová. Podľa jej slov v súčasnosti vyrábajú niektoré druhy fliaš, ktoré sú z 10 – 15 % tvorené z materiálu rPET, pri minerálke je to 45 %. 

Zložitý prechod z PET na rPET

Avšak spomínanému cieľu, a teda 100 % rPET fľašiam, sú tieto čísla ešte vzdialené. Dôvod? Zložitá technológia. Csefalvayová tvrdí, že v súčasnosti je na svete len veľmi málo technológie, ktorá dokáže vytvoriť úplne čistý rPET, keďže ide o úplne iný druh recyklátu, aký firmy v súčasnosti spracovávajú. Okrem toho musí firma na plnenie do takýchto nádob získať povolenie od Európskej únie a od hygienikov. 

Napriek tomu po modeli cirkulácie fliaš siahol aj ďalší výrobca – Plzeňský Prazdroj. Ten na trh uvádza deväť percent svojich produktov odetých do PET. Konkrétne sa už majú zaoberať prípravou samostatného systému zálohovania a zberu svojich obalov. „Riešime napríklad identifikáciu zberných miest v obchodoch, dopravu prázdnych obalov do recyklačných centier, povedal pre Forbes Martin Grygařík, obchodný riaditeľ spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Odpad separuje drvivá väčšina Slovákov, tvrdí odborník.
Aké chyby robíme najčastejšie pri triedení smetí?

Z iného súdka je časť stratégie výrobcu jedného z najrozšírenejších nealkoholických nápojov na Slovensku. Firma Kofola tvrdí, že najlepší obal je žiadny obal. Podľa ich slov sa im darí predávať svoje produkty v takzvanom KEG, teda vo vratných súdkoch určených na čapovanie. Preto ponuku v tomto obale rozšírili okrem Kofoly aj o ďalšie nápoje.

Avšak s klasickým PET, v ktorom si kupujú ich produkt domácnosti, sa zatiaľ rozlúčiť nechcú. Prebieha veľmi intenzívna diskusia a hľadanie riešenia modelu udržateľnosti nášho biznisu. Teda ako vyrábať produkty, ktoré majú spotrebitelia radi a ktorých obaly budú čo najekologickejšie a zároveň zachovajú kvalitu produktu a komfort pre spotrebiteľov. Z tohto pohľadu zatiaľ PET, ktorý bol recyklovateľný, vychádzal najlepšie, vysvetľuje Jana Ptačinská Jirátová, Communications Manager CZ&SK Kofola Česko Slovensko. Zároveň aj oni patria k výrobcom, ktorí polovičný rPET testujú a dodávajú v ňom do obchodov jeden druh minerálky.

Málo vyrobíme aj vytriedime

Odborníci však pripomínajú, že nastavenie ekologických cieľov je len časťou skladačky a ťažisko pri triedení je na pleciach ľudí. Priemerný Slovák podľa údajov Eurostatu ročne vyprodukuje približne 350 kilogramov odpadu. Na jednej strane je toto číslo pre nás lichotivé, pretože patrí k jedným z najnižších v Európskej únii. Avšak to, čo vytriedime, je stále na jednej z najnižších úrovní.

V posledných mesiacoch sa pre tieto štatistiky skloňuje aj zavedenie zálohovania PET fliaš. „V iných krajinách sa ukázalo, že finančná záloha má určitú motiváciu a zvýši pravdepodobnosť vyzbieraného množstva,“ pripomína Csefalvayová s tým, že legislatíva by sa mala upraviť v tomto prípade aj pre spomínaných výrobcov, aby boli viazaní vytriedené PET fľaše opätovne použiť a dať im nový život ako rPET. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk