22. apríla 2020

Na účty zamestnávateľov začali v stredu 22. apríla odchádzať peniaze na udržanie pracovných miest. Podniky by ich mali obdržať dnes, najneskôr zajtra – v štvrtok 23. apríla. Celkovo je na túto pomoc k dispozícii 1,4 miliardy eur, ale na úrovni Európskej únie bol Slovensku schválený strop až do výšky dvoch miliárd eur.

Ide o prvú finančnú pomoc, o ktorú sa mohli zamestnávatelia v čase koronakrízy uchádzať. „Ide o najväčšiu finančnú pomoc v histórii Slovenska. Pomoc sme mali schválenú už zhruba týždeň, ale museli sme počkať na to, kým bude zverejnená v európskom vestníku, lebo iba na základe neho sme mohli začať posielať peniaze,“ vysvetlil minister práce Milan Krajniak. Zrealizovaných už bolo prvých 720 dohôd.

Vstúpili sme do prvej fázy uvoľňovania ekonomiky.
Má to však isté podmienky

Rezort práce posiela platby zrýchlene. Krajniak zároveň uviedol, že postupovať takýmto spôsobom sa bude každý deň. „Zhruba 33-tisíc žiadostí bolo zaslaných a približne 18-tisíc je zúradovaných a zvyšné sú také, pri ktorých sa ešte pracovníci úradov práce dopytujú zamestnávateľov, ale priebežne to odstraňujeme,“ priblížil Krajniak.

Zamestnávatelia, ktorí žiadajú o príspevok na svojich zamestnancov, nebudú musieť v ďalších mesiacoch podpisovať opätovne dohody. „Už budú posielať len takzvaný výkaz za príslušný mesiac, za ktorý budú znovu žiadať pomoc a iba vykážu na koľkých zamestnancov ju potrebujú a v akom rozsahu o ňu žiadajú. Ďalšie vyplácanie peňazí tak bude oveľa jednoduchšie,“ tvrdí Krajniak.

Reklama

Okrem toho sa podarilo rezortu práce vyrokovať výnimku s EÚ. „Môžeme vyplácať pomoc na zamestnancov aj pre takzvané podniky v ťažkostiach. Či sú to samostatne zárobkovo činné osoby a majú zamestnancov, alebo sú to právnické osoby a majú zamestnancov a sú v ťažkostiach, tak budú môcť žiadať o túto pomoc,“ priblížil Krajniak. Nebude sa to však vzťahovať na živnostníkov, ktorí žiadajú pomoc sami na seba.

Aká bude recesia na Slovensku? Akoby ste vypli celé stavebníctvo,
vysvetľuje viceguvernér NBS

Formuláre aj metodika žiadostí o finančnú pomoc zamestnávateľom sa online upravujú. „Robíme to takým spôsobom, aby každý mohol poslať žiadosť, ľudia v call centre majú pokyny, aby radili, ako tú pomoc dostať, nie ako nedostať,“ doplnil Krajniak s tým, že od veľkých zamestnávateľov prišlo zatiaľ 17 žiadostí o finančnú pomoc.

Rezort práce pripravuje schému pomoci aj pre dohodárov, či jednoosobové „eseročky“ a niektorých živnostníkov. V prípade dohodárov, by pomoc mohla ísť zo štátneho rozpočtu, ak nebudú môcť spadať pod európsku schému pomoci. „Podmienky zverejníme do konca týždňa,“ avizoval minister práce.

Parlament bude v stredu hlasovať aj o návrhu zákona, ktorým sa zavádza SOS dávka, rozširuje sa tzv. humanitárny fond rezortu práce. „Vytvárame SOS dávku, ktorá je určená presne pre tých ľudí, ktorí nespĺňajú podmienky doterajšej pomoci v súvislosti s koronakrízou. Objem prostriedkov sa bude zväčšovať. Máme individuálne prípady, aj pre týchto ľudí pripravujeme pomoc,“ uzavrel Krajniak.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?