7. januára 2020

Nábor zamestnancov v telekomunikáciách, no takmer o polovicu menej pracovných ponúk v textilom priemysle. Aj keď sa stále hovorí o nedostatku ľudí na trhu práce, zamestnávatelia pridávali v minulom roku menej inzerátov.

Chýbajú ľudia, legislatíva je nedostatočná, platy sú nízke. To sú len tri z veľkej plejády hesiel, ktoré sa v poslednom období skloňovali s témou zamestnávanie. Avšak paradoxne, najväčší pracovný portál Profesia.sk zaznamenal v roku 2019 pokles pracovných ponúk, ktoré zamestnávatelia zverejnili.

Mzdy budú na Slovensku naďalej rásť, ale maximá z vlaňajška nedosiahnu

Kým v rekordnom roku 2017 sa na portáli uverejnilo takmer 275-tisíc inzerátov, v uplynulom roku to bolo len 262-tisíc. Ako však dodáva PR manažérka spoločnosti Nikola Richterová, stále pre nich ide o tretí najúspešnejší rok v histórii.

Bratislava stále na vrchole

Aj keď čísla ukazujú užšiu ponuku, pozitívny vývoj sa črtá pri vývoji reakcií na jeden inzerát. V minulom roku sa zaznamenali o takmer tri reakcie viac na jednu ponuku ako v roku 2018.

Aj počet inzerátov z minulého roka potvrdil dohady, že najľahšie sa práca hľadala v hlavnom meste. Počet pracovných príležitostí v Bratislave a okolí tvorí 42 percent z celkového počtu ponúk na Slovensku. Ak sa spočítajú všetky ponuky len na západe Slovenska, zistíme, že stav je ešte viac alarmujúci. Je ich totiž takmer 70 percent z celkového počtu.

Minimálna mzda na Slovensku patrí k najhorším v Európe.
Kedy dobehneme Západ?

Minulý rok najviac klesali príležitosti v textilnom či chemickom priemysle, avšak štatistiky klesali aj v automobilovom, ktorý zamestnáva na Slovensku tisíce ľudí. Naopak, narástol záujem o zamestnancov v telekomunikáciách, poisťovníctve, ale aj v obchode či IT.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk