13. októbra 2020

To, čo sa predpokladalo, sa stalo skutočnosťou. Najskôr stúpala nezamestnanosť, teraz idú dole aj platy. Analýza portálu Profesia.sk ukazuje, že medzi zamestnávateľov sa síce vrátil optimizmus, a hľadajú nových ľudí, pandémia sa však odzrkadlila na platoch. 

Tretí kvartál roka 2020 ukázal pokles ponúkaných platov v inzerátoch o 6,7 percenta oproti druhému kvartálu. V nominálnom vyjadrení dosiahol priemerný ponúkaný plat na Profesii 1 125 eur v hrubom.

Tisíc eur v čistom iba v okolí hlavného mesta. Košice sa na bratislavské platy doťahujú

Pokles postihol každý región Slovenska, bez výnimky, najmenej bol zasiahnutý Košický kraj. Naopak, najviac si pohoršili ľudia pracujúci v Trnavskom kraji.

Foto: Profesia.sk

Reklama

Krátenie miezd sa objavilo najmä pri ponukách s nižším požiadavkami na vzdelanie. Napriek tomu však prišlo k poklesu naprieč takmer všetkými odvetviami. Konkrétne v 34 z 39.

Platy vo firme nemusia byť tajomstvom. Ako to funguje, keď sa odtajnia?

Výrazne poklesol chemický priemysel či platy na pozíciách manažmentu kvality, a to aj napriek tomu, že ešte v druhom štvrťroku si pracovníci na týchto pozíciách výraznejšie polepšili. Kontinuálny pokles platov však odhalila analýza v troch sektoroch – vrcholový manažment, obchod a telekomunikácie.

Naopak, platy neklesli v IT a službách. V oboch prípadoch mzdy dokonca rástli. Pokles nezaznamenala ani štátna správa.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?