26. júla 2019

Ručne potláčané pančuchy? Prečo nie. To si povedali Bibiána (Biba) Tothová a Roman Ďuriga, ktorí na ne pomocou sieťotlače nanášajú svoje veselé autorské kresby a grafiky. Ich textilná značka Poko Loko sídli v ateliéri na Záhorí neďaleko obce Šaštín-Stráže, v dedinke Kuklov. 

Srdcom tohto priestoru je veľký stôl. Ten si dvojica vyrobila sama a uľahčuje jej samotné potláčanie pančúch, ktoré vo svojej značke označujú Biba a Roman za celonožky. Sitá, ktoré pri práci používajú, sú veľké a je teda dôležité s nimi presne a zároveň pohodlne manipulovať. Biba v tomto ateliéri okrem potláčania aj tvorí. Poko Loko je pre ňu full-time zamestnaním. Roman zase okrem spoločného biznisu pracuje tiež ako herný dizajnér pre Pixel Federation.

Zvolili tradičný spôsob potlače

Príbeh týchto veselých potláčaných pančúch sa začal písať v roku 2014. Biba sa popri vtedajšom zamestnaní, kde pracovala ako predavačka, vo voľnom čase venovala výrobe textilných dekorácií, kresbe a tiež potláčaniu textilu.

Biznis postavili na jednej ponožke. Nosí ju aj 5-násobný majster Metelka

Nezaujímali ju však obyčajné tričká. Chcela experimentovať. A tak siahla po čomsi netradičnom – po pančuchách. O prvých kusoch, ktoré vyrobila, počúvala len samú chválu. Preto sa rozhodla, že staví práve na ne.

Takto sa zdobia pančuchy Poko Loko. Foto: Poko Loko

S myšlienkou vlastného biznisu jej od začiatku pomáhal Roman. Spoločne prišli s názvom Poko Loko a hneď riešili prvú veľkú výzvu. Tou bola pestrá ponuka. Sublimačná tlač (potlač sa prenesie na materiál a zafixuje teplom a tlakom, pozn.red.) ich vízii nestačila, a tak začali s vlastným výskumom. Snažili sa prísť na to, ako by mohli svoje pančuchy potláčať tradičným spôsobom sieťotlače.

Biznis rozbehli na strednej. Prvú sériu ponožiek predali za 20 minút

Na správny postup prišli zruba po šiestich mesiacoch. S ešte čerstvými produktami vyrazili na rôzne akcie a ukazovali ich známym. Potrebovali totiž spätnú väzbu. „Po prvých pozitívnych ohlasoch to bol už len krôčik k založeniu živnosti,“ konštatuje Biba.

Dizajnové pančuchy si zakladatelia Poko Loko pomenovali. Sú to ich celonožky. Foto: Poko Loko

Prvotné investície do značky Poko Loko neboli veľké. Išlo o pár stoviek eur na základné vybavenie a materiály. Dvojica však obľubuje trend DIY (do it yourself, v preklade: urob si sám) a tak si niektoré pomôcky vyrobila sama. Peniaze z predaja prvých kusov potlačených pančúch investovali do modernizácie ateliéru a propagácie.

Na slovíčko o sieťotlači

Technika sieťotlače, ktorú si dvojica pre svoj biznis vybrala, nie je žiadnou novinkou. „Stále ale dokáže konkurovať iným, napríklad digitálnym metódam. Dokonca ich prekoná,“ vraví Biba. Bližšie teda vysvetľuje, že sieťotlač spočíva v nanášaní farby priamo na potláčanú plochu, nech už ide o textil, papier alebo sklo, cez šablónu. Tá je vytvorená pomocou svetlocitlivej emulzie na sieťovine, ktorá je napnutá na ráme.

Potláčanie pančúch je však o čosi zložitejšie. Vyžaduje si totiž špecifický prístup, pretože ich materiál je veľmi jemný a elastický. Pri práci teda musí byť dvojica dôsledná a opatrná, aby svoje produkty neroztrhla alebo inak nepoškodila. „Dlho sme zisťovali, ako veľmi pančuchy napnúť pred potlačením, aby pri nosení vyzeral vzor tak, ako sme zamýšľali,“ ozrejmuje Biba.

Pri produktoch sa duo kreatívne vyžije. Čo takto dizajnové pančuchy do dažda (vľavo) alebo slová ľúbostnej Maríny (vpravo)? Foto: Poko Loko

A keď už sme pri dizajne Poko Loko pančúch, aj ten má na svedomí toto duo. Ako vzory spoločne používajú vlastné autorské kresby a grafiky. Veselé, hravé a pozitívne. Ich cieľom je dodať ženám sebavedomie. „Chceme im dať možnosť vyjadriť sa prostredníctvom oblečenia, aké sa bežne na trhu nevyskytuje,“ hovorí Biba.

Proces výroby pančúch začína skicovaním, neskôr dvojica naskenuje vzor do počítača a v grafickom programe ho upravuje tak, aby sa dal preniesť na sieťotlačiarske sito. Keď už Biba s Romanom návrh pripravia, vytlačia ho na pauzovací papier a v osvitkovej jednotke prenesú na sito. Zhruba o deň je produkt pripravený na potlač.

Duo najskôr ale vzorom potlačí niekoľko testovacích pančúch. „Ak nie sme spokojní s výsledkom, vraciame sa ku grafickému programu alebo k ceruzke,“ vysvetľuje Biba. Pokiaľ ide všetko hladko, tak od nového nápadu až po publikovanie fotografie hotového produktu na e-shope ubehnú približne tri týždne.

Kurzom a workshopom sa nebránia

Momentálne má duo značky Poko Loko v ponuke 30 modelov dámskych pančúch v rôznych farebných kombináciách. „Snažíme sa ju udržať užšiu, aby sme vedeli pružne reagovať a pravidelne ju obmieňať,“ pripúšťa otvorene Biba. Už v najbližších mesiacoch plánuje dvojka predstaviť svoju novú jesennú kolekciu.

Vo svojej značke chceli jej zakladatelia priniesť také produkty, ktoré na trhu nie sú bežné. Foto: Poko Loko

Spoločne ale budú navštevovať i rôzne predajné akcie, na ktorých sa môžu tvárou v tvár stretnúť so svojimi zákazníkmi. „Celkovo by sme radi začali pôsobiť viac za hranicami Slovenska a Česka. Na to ale nemáme momentálne kapacitu,“ prezrádza.

A to nie sú ich jediné plány. V budúcnosti by radi rozširovali výrobu potláčaných pančúch a zároveň zo svojho ateliéru vytvorili miesto, na ktoré by mohli prichádzať ďalší tvoriví ľudia. Podujať by sa chceli na organizáciu kurzov sieťotlače a iných workshopov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk