23. januára 2019

K burlesque sa dostala počas štúdia v zahraničí, keď potrebovala nejakým spôsobom vyplniť voľný čas. Túto aktivitu si rýchlo zamilovala, a tak sa jej túžila venovať aj po návrate na Slovensko. Nebolo však kde…

Lotta Love, ako znie umelecké meno Šárky Nohelovej, sa preto začala venovať burlesque sama. Vzdelávala sa na zahraničných workshopoch, spoznala okolitú komunitu a bolo snáď logickým vyústením, že sa napokon rozhodla otvoriť si v Bratislave vlastný kurz.

Na diplomacii postavila svoju kariéru.
Záujmy študentov, startupov a mladých žien presadzuje po celom svete

„Začiatky neboli ľahké, nikto to tu nepoznal. Burlesque sa dá veľmi jednoducho pochopiť zle, preto sme sa stretávali s rôznymi reakciami. No to trvá dodnes. Vždy sa nájde niekto, komu to príde cez čiaru. A to je v poriadku, každý má svoje limity,“ hovorí Lotta. Potvrdila tým, že sa s týmto istým druhom umenia spája mnoho predsudkov, ktoré však absolventky kurzu búrajú práve počas svojich verejných predstavení.

Burlesque je však narozdiel od klasického striptízu viac o príbehu, kostýmoch od výmyslu sveta a zvodných pohyboch než o samotnej nahote. Bradavky sú za každých okolností zakryté a ani nohavičky nemôžu skĺznuť pod určenú líniu.

Lotta Love pri vystúpení burlesque
Umenie burlesque sa pohybuje na hranici nahoty, za žiadnych okolností ju však neprekračuje. Foto: Viktória Akbáriová

Lotta už fakt, že sa všetkým nezavďačí, jednoducho prijala. „Samozrejme, nie všetkým sa to, čo robíme, páči. Niektorí majú problém pochopiť, že nie sme vystrihnuté z časopisu a nerobíme len to, čo videli v nejakom filme. Je to proces. Snažíme sa meniť tieto klasické predstavy o ľudskej kráse. Rovnako nahotu majú ľudia často zakorenenú ako niečo vulgárne, pritom je absolútne prirodzená pre každého z nás. Stačí prísť na našu show a presvedčiť sa, že nerobíme nič nelegálne,“ objasňuje.

V biznis svete založili projekt podporujúci ženy.
Používaniu slova feminizmus sa však vyhýbajú

„Po piatich rokoch fungovania môžem povedať, že už máme svoje verné publikum, peknú komunitu a ujasnené hodnoty, ktoré chceme šíriť,“ dodáva.

Pre ženy oboch „extrémov“

Na prvý dojem by človek usúdil, že umenie burlesque, ktoré je vo veľkej miere o zvádzaní a sebavedomých prejavoch na javisku, bude prirodzene lákať najmä sebaisté ženy s postavou ako z katalógu. Lotta však na svojich kurzoch pravidelne víta nielen sebavedomé experimentátorky, ale aj „tiché vody“, ktoré v tomto umení hľadajú spôsob, ako sa lepšie prejaviť.

„Na našich kurzoch pracujeme na sebaláske a sebavedomí, a preto sa u nás najčastejšie objavujú ženy, ktoré potrebujú v tejto oblasti pomôcť. Často chcú skúsiť niečo nové, hľadajú sa, chcú sa cítiť ženskejšie a sexi,“ vraví.

Absolventky kurzu burlesque, ktorý v Bratislave vedie Lotta Love.
Burlesque je podľa slov Lotty Love určené pre širokú škálu žien, bez ohľadu na vek či fyzické proporcie. Foto: Viktória Akbáriová

Burlesque je určený pre kohokoľvek bez rozdielu nad 18 rokov. „Na kurzoch máme ženy od tejto hranice až do 50+, s rôznym výzorom, veľkosťou, príbehom či zamestnaním,“ dodáva Lotta.

Zo šedých myšiek divy na pódiu

Vyústením burlesque kurzu môže, ale nemusí byť verejné vystúpenie. Lotta vidí zmysel kurzov v úplne iných rozmeroch a to, či účastníčky dostane aj na pódium, podľa jej slov nie je jej cieľom.

„Naším zámerom nie je postaviť čo najviac žien na pódium, ale vidieť čo najviac žien nabrať odvahu opustiť svoju komfortnú zónu, nech už to znamená čokoľvek. Hlavne chceme, aby zistili, že sú silné a dokonalé také, aké sú,“ hovorí. Okolo pozitívneho prístupu k sebe samej sa točí celá filozofia jej kurzov.

„Cesta k vyššiemu ženskému sebavedomiu je celoživotná práca a náš kurz je len jednou zo zastávok k nemu. Máme aj prípady, keď sa z utiahnutého dievčatka zrazu stala diva na pódiu. Prekonala všetky svoje zábrany, strachy a predsudky okolia a urobila konečne niečo pre seba,“ pochvaľuje svoje zverenkyne.

čierno-biela fotografia so ženskými nohami
Už samotné tréningy prebiehajú v zvodnom oblečení, cieľom je okrem iného aj naučiť ženy ladne sa hýbať v topánkach s opätkom. Foto: Viktória Akbáriová

Čo ale takú ženu konkrétne čaká, keď sa rozhodne jej kurz absolvovať? „Účastníčky sa zoznámia so základnými elementami tohto umenia. Vyskúšajú si napríklad prácu s rekvizitami ako rukavičky, samodržiace pančuchy či boa. Učíme sa aj ladné pohyby a chôdzu na topánkach s opätkami. Cieľom je navodiť týmto ženám dobrý pocit, vytvoriť intímnu atmosféru a pocit bezpečného prostredia, v ktorom sa nemusia báť prejaviť sa.“

Vystúpenia zážitkom na celý život

Lotta v rámci svojich aktivít organizuje aj pravidelné vystúpenia, kde sa má s umením burlesque možnosť oboznámiť aj široké publikum. V rámci repertoáru ide o vlastné celovečerné produkcie, ale aj komerčné vystúpenia či každomesačné hosťovanie v Red Cat Cabaret Clube v Bratislave.

„Netreba očakávať nič, len prísť s otvorenou mysľou a nechať sa unášať. Pre mnoho ľudí je to zážitok na celý život, niečo dovtedy nevídané, svet ilúzie a magickej atmosféry,“ hovorí o vystúpeniach, ktoré sa tešia mimoriadnej obľube a našli si aj svojich „štamgastov“, na ktorých, ako hovorí Lotta Love, nedajú dopustiť.

Hlavné foto: Šárka Nohelová alias Lotta Love. Zdroj: Viktória Akbáriová