2. decembra 2020

Holandského extrémneho športovca, ktorý je schopný odolávať rekordným mrazivým teplotám, poznajú milióny ľudí. Propaguje jednoduché cvičenia, známe ako metóda Wima Hofa. Verí, že metóda inšpirovaná stáročia starými praktikami je kľúčom k oslobodeniu mysle a zbiera vedecké dôkazy pre tento názor. Dokonca tvrdí, že je veľmi prospešná pre lídrov a ľudí v biznise, ktorí potrebujú byť neustále v strehu.

Metódu podrobnejšie opísal v rovnomennej knihe. Pozostáva z kombinácie dýchacích techník a vystavenia chladu. Medzi jej benefity by malo patriť zlepšenie kognitívnych funkcií, zníženie stresu a lepší pocit zo života. Môže byť prospešná pre vytrvalostných aj silových športovcov, ale aj podnikateľov a manažérov.

V našom rozhovore ma Hof ubezpečil, že jeho metóda sa skutočne dá replikovať. „Čo dokážem ja, dokáže hocikto,“ tvrdí. Aké prínosy má teda jeho metóda a ako sa dá aplikovať?

Udrží vás v mentálnej kondícii

Lídri biznisu chcú byť počas dňa stále pripravení. Musia vedieť rozumným spôsobom a rýchlo reagovať na rôzne situácie. Zložité veci si musia dôkladne premyslieť a prísť s riešením, na ktoré ešte nikto neprišiel.

Ako začať a vytrvať?
Uvedomte si, o koľko viac ste produktívni, keď ste dobre spali, ste zdraví a cítite sa pripravení na boj s tým, čo deň prinesie?

Reklama

Ak dýchacie cvičenia podľa Hofovej metódy robíte každé ráno (ide o 30 až 40 hlbokých, uvedomelých nádychov, zadržaní dychu a výdychov) a zopakujete ich tri-štyrikrát za sebou, vaše telo sa prekysličí rýchlejšie a vy budete oveľa pohotovejší.

„Zvýši sa aj vaša schopnosť rozhodovať sa, a preto vďaka tejto metóde získate čas k dobru,“ hovorí Hof.

Hof odporúča cvičenia aj v momente, keď na vás príde popoludňajší útlm. „Ak máte poobede unavenú hlavu, čo je vzhľadom na chemické látky, ktoré sa vám v nej vytvorili, logické, dajte si 20 minút na dýchanie a budete opäť v kondícii!“

Zmení sa tak fyziologická pohoda vášho tela a podľa Hofa sa kyslík lepšie dostane do tých častí mozgu, ktoré ho obyčajne majú nedostatok.

Udrží vás zdravých

Zdravie, prosperita a šťastie sú tesne prepojené a podporujú sa navzájom. Stres sa prejavuje telesne, napríklad lupinami, migrénami či akné alebo ďalšími podobnými zápalmi. Ak ste sa niekedy po týždni práce cítili zničení, alebo ste si všimli fyzické zmeny, je to pravdepodobne kvôli tomuto prepojeniu.

Hof tvrdí, že „prostredníctvom týchto nástrojov oživujeme schopnosť vysporiadať sa s fyzickým stresom.“ Podľa výskumov a štúdií, ktoré podporujú Hofovu metódu, dýchacie techniky pôsobia tak, že zmenia pH krvi z prekyslenej na zásaditú a takmer po celý deň si túto úroveň udržia.

Účastníci štúdií boli testovaní počas dlhšieho obdobia a podľa vedeckých poznatkov by zníženie kyslosti malo znižovať sklon k zápalom. Telo by tak malo byť menej náchylné ochorieť.

Hofova kniha opisuje, ako sa sám Hof zúčastnil testov – vpichli mu mikróby E. coli a sledovali ich vplyv na telo. Zo všetkých, ktorí dostali injekciu, mal údajne ako jediný schopnosť vzdorovať endotoxínom tejto baktérie, aj vďaka tomu, že praktizoval dýchacie techniky a meditáciu.

Neskôr túto metódu naučil aj 12 dobrovoľníkov, čo potvrdzuje, že nešlo len o výnimku.

Posilňuje myseľ

Čo si myslíte, že vydržíte? Ak ste si vypočuli nepríjemné správy a prežili zlý mesiac, veríte, že ste schopní dosiahnuť skvelé veci? Zrejme nie. Záťaž a námaha každodennej práce dokáže unaviť aj lídrov, ktorí majú skutočne silnú vôľu.

Jedným z prvkov Hofovej metódy sú studené sprchy. Ako sám hovorí, „jedna studená sprcha denne nahradí lekára.“ Odporúča, aby ste na konci bežnej sprchy pridali 15 až 30 sekúnd studenej a postupne pridávali stále viac studenej, až kým nebudete schopní posedieť si vo vani studenej vody.

Studená voda je vraj metaforou pre prácu šéfa firmy. Toho čakajú tvrdé skúšky. Čokoľvek na firmu padne, v konečnom dôsledku si to odnesie práve šéf či šéfka.

Na šéfa sa udalosti valia neustále a s takýmto životom sa bude musieť naučiť žiť. A ideálne – ešte si to aj akosi užívať. Hofova metóda učí cvičencov, aby studený kúpeľ nielen znášali, ale dokázali sa v chladnej vode aj uvoľniť a cítiť neporaziteľne.

Hof spolupracuje s podnikateľmi vrátane „mnohých miliardárov“, napríklad Jackom Dorseym z Twitteru, ktorý sa denne kúpe v ľadovej vode. Kto sa vystavuje studenej vode, môže si znížiť pulz v pokoji, cítiť sa čerstvejšie a byť lepšie pripravený na príval udalostí v podnikaní.

Ovládanie impulzov

Okrem ovládania dýchania a znášania chladu učí metóda aj nachádzať hranice možností tela, a to aj v situácii, keď je myseľ už obmedzená. Keď zadržíte dych, myseľ vám vypovie poslušnosť oveľa skôr ako telo. Naučiť sa ovládať impulzy má mnoho benefitov.

Firme sa darí lepšie, ak ju vedie odolný líder. Teda taký, ktorý si zachová chladnú hlavu a je schopný konať, nielen reagovať. Neurotickí šéfovia, ktorí sú pri riešení problémov nervózni, pravdepodobne nemajú pod kontrolou svoje impulzy ani emócie.

Tí, ktorí už podobnými situáciami prešli, napríklad pri nácviku dýchania, by mohli mať výhodu.

Reklama

Láska k šéfovaniu

Kto vedie firmu, musí byť predovšetkým schopný vychádzať s ľuďmi. Ak dokážete rozvíjať a udržiavať silné profesionálne vzťahy, môžete pracovať lepšie a dostať sa spolu ďalej. Sila kontaktov je v priamej úmere so silou charakteru a kvalitou profesionálnych vzťahov.

Od Hofa som sa naučila, že kombinácia dýchania, chladu a meditácie, teda tri základné prvky jeho metódy, pomáhajú rozvoju spirituality a vedomiu. Kto sa ponorí hlbšie do seba, vyvinie si lepšie porozumenie iných a vďaka tomu s nimi dokáže mať dobrý kolegiálny vzťah.

Medzi najlepších lídrov predsa patria tí, ktorí nielen rozumejú tomu, čo chcú ostatní, ale aj tomu, ako to dosiahnuť.

Keď sa sám cítite dobre vo svojom tele, ste lídrom s dobrým základom. Neobzeráte sa na konkurenciu a nemusíte sa zúfalo snažiť o dosahovanie čísel. Vaše potreby sa naplnili a môžete sa sústrediť na to, ako slúžiť vášmu publiku – zákazníkom a tímu.

Ste na tej istej lodi ako každý, kto vám príde do cesty. Vyžarujete sebadôveru a to sa poľahky prejavuje v sile a úspechu.

Prekonávanie skepticizmu

Kedysi nikto netušil, ako funguje elektrina. Pár ľudí muselo najprv prísť na to, ako sa dá využiť. Často si pripomínam, že možno stále nevieme, čo všetko je možné. Mnohí ľudia Hofovu metódu kritizujú, jeho to však netrápi. „Aj tých najsilnejších ľudí, ktorí za mnou prídu, dokážem za pár dní poriadne posilniť – ich telo aj dušu.“

Testovať nové koncepty a sledovať, či prinesú úžitok, je súčasť mojej cesty postupného zlepšovania. Ako Hof hovorí, otázka neznie „Prečo?“, ale „Prečo nie?“

Niekedy je najlepšia práve tá najjednoduchšia cesta. Môže byť pravda, že sme si doteraz nevšimli jednoduchú metódu dýchania či chladu a radšej dávame prednosť komplikovanejším praktikám? Myslíte, že na to, aby sme dosiahli výrazný pokrok, musíme robiť zložité opatrenia? Hofova metóda iste stojí za vyskúšanie.

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako začať a vytrvať, ktorý prináša tipy na budovanie vášho lepšieho „ja“. 

Autorkou článku je prispievateľka Jodie Cook, ktorá píše pre Forbes.com o podnikaní, šťastí a lifestyle.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?