18. februára 2020

Predaj OTP Banky Slovensko je potvrdený, kupuje ju matka ČSOB. Pozrite si prehľad najväčších bankových akvizícií na Slovensku od začiatku tohto tisícročia aj to, ktorí členovia rebríčkov najbohatších ľudí sú v nich angažovaní.

Na slovenskom bankovom trhu sa chýli k ďalšej transakcii, v ktorej si tentoraz vymenia vlastníctvo OTP Banky Slovensko jej maďarská matka OTP Bank a kupujúca belgická skupina KBC. Tá už na Slovensku vlastní ČSOB banku. Obchod potvrdili večer v pondelok 17. februára. 

Druhý najbohatší Maďar konečne predáva svoju slovenskú banku

KBC získa od banky druhého najbohatšieho Maďara Sándora Csányiho jej 99,44-percentný podiel v OTP Banke Slovensko po schválení transakcie regulátormi. Po ukončení spojenia z trhu odíde trhová deviatka, naopak ČSOB si na tunajšom trhu posilní pozíciu štvorky. Podľa správy ČSOB by mala mať trhový podiel 12,6 percenta.

Grafika: Lukáš Krippel

Ako išiel čas:

2000 

Prvú komunálnu banku, ktorú v 90. rokoch založili viaceré mestá a obce, kúpila francúzsko-belgická skupina Dexia. 

2001

Slovenskú štátnu sporiteľňu kúpila rakúska Erste Bank. Nasledovali predaje štátnej VÚB, ktorú získala talianska skupina IntesaBci (dnes Intesa Sanpaolo) a Banky Slovakia.

2002

Maďarská OTP Bank, ktorú vlastní miliardár Sándor Csányi (podľa aktuálneho globálneho rebríčka Forbesu s majetkom 1,2 mld. dolárov), prebrala pozostatky skrachovanej Investičnej a rozvojovej banky. Na jej základoch vznikla OTP Banka Slovensko.

Istrobanku získal rakúsky Bawag.

2007

Penta získala Privatbanku. Majoritu získala od rakúskej Meinl Bank. Privatbanka vznikla dva roky predtým transformáciou Banky Slovakia.

Ľudovú banku získala rakúska skupina Volksbank.

2008 

Istrobanku získala belgická KBC, majiteľka ČSOB banky.

2011

Penta ukončila kúpu Dexie banky zameranej v tom čase hlavne na financovanie miest a obcí. Jej meno neskôr zmenila na Prima banka a zameranie otočila na retailovú klientelu. Pentu v slovenskom rebríčku najbohatších ľudí zastupuje Jaroslav Haščák a menší partner skupiny Jozef Oravkin.

Rebríček najbohatších Slovákov

2011 

Ruská Sberbank oznámila kúpu viacerých stredoeurópskych pobočiek Volksbank vrátane Volksbank Slovensko.

2012

Skupina J&T, vlastnená rodinou Tkáčovcov a Ivanom Jakabovičom, členmi rebríčka najbohatších Slovákov, prevzala od Maria Hoffmana väčšinový podiel v Poštovej banke. Poštová banka sa dostala do problémov po investíciách do gréckych dlhopisov, ktoré v tom čase stratili veľkú časť hodnoty.

2015

Sberbank odchádza z trhu, slovenskú pobočku predáva Pente. Okrem nej sa o Sberbank zaujímala aj skupina J&T a skupina KBC. Transakciu potvrdili v nasledujúcom roku. Sberbank Penta začlenila pod značku Prima banka. 

2020

Belgická KBC uspela v boji o slovenskú časť OTP. Konkurentmi jej mali byť Penta aj Tatra banka. OTP Banka Slovensko sa má začleniť pod ČSOB, dcéru KBC na Slovensku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk