22. decembra 2018

Čakajú nás tie najkrajšie sviatky v roku. Všetci chceme, aby boli šťastné a hlavne pokojné. To isté predsa každoročne prajeme i ostatným ľuďom okolo nás. Niekedy sa ale nečakane dostaví stres, s ktorým sme vôbec nepočítali. Ako si s ním máme poradiť? O tejto téme sme sa rozprávali s klinickou psychologičkou a psychoterapeutkou Hanou Ševčíkovou.

Psychologička radí, ako si užiť vianočné sviatky. Foto: archív H. Ševčíkovej

V prvom rade je potrebné ozrejmiť, že stres je reakcia organizmu na záťaž. „Tá môže byť na úrovni fyziologickej, telesnej i psychickej,“ upresňuje odborníčka. Ľudia tak môžu ochorieť, pociťovať bolesti, nevoľnosť ale tiež napätie, depresiu a hnev. Presne všetko to, s čím sa nikto z nás, a to obzvlášť počas vianočných sviatkov, rozhodne nechce stretnúť.

Počas tohto obdobia spôsobujú stres rôzne príčiny. Nie všetci ľudia ho ale zažívajú. „Nemali by sme z toho robiť precedens a podsúvať to ako všeobecne platný spôsob prežívania sviatkov,“ opisuje Ševčíková. Práve Vianoce majú totiž veľmi pozitívny potenciál pre duševné zdravie ľudí. Stres sa ale môže objaviť u osôb, ktorých duševný stav nie je vyrovnaný. Nech už žijete sami, prežili ste, alebo prežívate, stratu, podliehate spoločenským tlakom a ideálom, tak vedzte, že vianočnému stresu sa môžete okľukou vyhnúť. Klinická psychologička si pre vás pripravila 6 rád, ako na to:

Nastavte si reálne očakávania

Podľa Ševčíkovej je v tomto prípade dôležité, aký kontakt má človek sám so sebou, respektíve so svojím reálnym ja. „Nemusíte potom podliehať tlakom z reklám, billboardov, dokonca ani z okolia či rodiny,“ hovorí. Nemali by ste sa teda sústreďovať na to, ako by Vianoce mali vyzerať podľa iných ľudí. Svoju energiu venujte tomu, čo je pre vás podstatné. Sebe a svojej rodine.

Nemíňajte množstvo peňazí

Rada odborníčky v otázke vianočného rozpočtu znie: držte sa minimalizmu. Čo sa potravín týka, tak je dobré poučiť sa z minulých rokov. Upečte a navarte len to, čo zo stola s určitosťou zmizne. Ostatné veci, ktoré pripravujete len zo zvyku, môžete vynechať, väčšinou sa totiž aj tak nezjedia.

Ako úspešní ľudia zvládajú svoje emócie a stres

V prípade detí a darčekov podľa Ševčíkovej platí, že by nemali dostávať záplavu obrovských, drahých a plastových hračiek. Po treťom darčeku to vraj už aj tak nevnímajú. „Odporúča sa kupovať jeden veľký a dva menšie darčeky,“ hovorí. Čo sa dospelých týka, tak je dobré vopred všetko prekonzultovať. Darujte im radšej zážitky než veci.

Počúvajte svoje emócie

„Vianoce sú sviatky, ktoré sú emočne skutočne silné a len málokoho nechajú chladným,“ hovorí Ševčíková. V prvom rade ide o pocity ako radosť, blízkosť, nádej, viera v niečo, čo nás presahuje. Klinická psychologička ozrejmuje, že niekedy je pre človeka zložité uniesť i takéto pozitívne emócie.

Nepodceňujte vplyv stresu, zmien a izolácie. Toto spôsobujú vášmu mozgu a telu

Brániť mu v tom môžu výčitky, obavy, ale tiež medziľudské napätie. Následne sa dostavuje hnev, smútok, napätie a strach. Tieto pocity by ste však mali počúvať, pretože sú vaše a treba ich brať vážne. A nikdy neviete, či vás nepovzbudia k tomu, aby ste začali s ľuďmi komunikovať alebo sa viac snažiť.

Ak budete čeliť samote, pripravte sa na ňu

Ak počas sviatkov ostávate z akýchkoľvek dôvodov sami, tak musíte podľa Ševčíkovej v prvom rade zistiť, ako vlastne samotu zvládate. Nie každému totiž prekáža. Pokiaľ sa jej ale počas vianočných sviatkov obávate, tak je dobré vopred si pripraviť stratégiu, ako všetko zvládnuť. „Ľudia si môžu nájsť nejaký spolok, komunitu, prípadne môžu zvážiť vycestovanie za blízkymi,“ upresňuje klinická psychologička. Prípadne môžete čeliť smútku i tak, že zmobilizujete svoje vnútorné psychické sily. Pustite si hudbu, čítajte knihy, modlite sa. Jednoducho robte čokoľvek, čo vám v tých najťažších chvíľach pomáha.

Pokiaľ potrebujete pomoc, požiadajte o ňu

Ste na prípravy počas sviatočného obdobia úplne sami? Ševčíková radí, aby ste tieto prípravy okresali, zreálnili a hlavne ubrali plyn. Následne záleží už len na tom, koho požiadate o pomoc. Dajte si však pozor, aby ste prácou nezavalili tých ľudí, ktorí toho už tak majú dosť. Predvianočné obdobie vám môžu uľahčiť napríklad upratovacie firmy, pekárne alebo cukrárne. „Každý človek je sám zodpovedný za to, aká veľká miera stresu naňho pred Vianocami doľahne,“ upresňuje odborníčka. Preto sa radšej upokojte a ak máte na pečenie koláčov menej času a nechcete sa stresovať, tak si ich pokojne radšej kúpte.

Komunikujte s ľuďmi, ktorí prežívajú stres

„Je dôležité spomenúť si na vetu z románu Douglesa Adamsa: Stopárov sprievodca galaxiou. Don’t Panic!“ ozrejmuje. Podľa Ševčíkovej treba jednoducho zachovať pokoj a ponúknuť ho i druhému človeku. Musíte sa ale pripraviť i na takú možnosť, že sa druhá strana svojho stresu jednoducho nebude chcieť vzdať. Ak vás niekto ale sám požiada o pomoc, tak sa mu ju snažte poskytnúť. Nech už ide o tú praktickú alebo o obyčajné vypočutie či povzbudenie vyhľadať odbornú pomoc.

Konkrétny recept na radosť neexistuje. Pamätajte na to, že nemusíte byť nevyhnutne šťastní, a to ani počas Vianoc. Klinická psychologička radí, aby ste sa do akéhosi šťastia nenútili, inak môže vyústiť v pravý opak. Zdravé je dať priestor všetkým emóciám. „Stačí, aby sa ľudia prestali siliť do dokonalých domácností, darčekov alebo vzťahov. Potom si vytvoria priestor aj pre to pekné,“ dodáva Ševčíková.

Hlavné foto: Unsplash/louis amal