10. februára 2020

Oscarová noc prepísala históriu, keď juhokórejský film pokoril Hollywood. Film Parazit bol favoritom v kategórii Medzinárodný film a napokon aj najväčším prekvapením v hlavnej kategórii Najlepší film. Ocenenie si odniesol aj samotný režisér Bong Joon-hoa, ktorý spolu s Jin Won Hanom získal Oscara za Najlepší scenár. Parazit celkovo premenil štyri zo šiestich nominácií. Medzi ocenenými boli aj favorizovaný Joaquin Phoenix za stvárnenie Jokera a Renée Zellweger za úlohu herečky Judy Garland v životopisnej snímke Judy. 

Malá novinka v pravidlách zmenila históriu prestížnych filmových ocenení. Tento rok sa po prvý raz mohol cudzojazyčný film okrem novopomenovanej kategórie Najlepší medzinárodný film uchádzať o Oscara aj v ostatných kategóriách. Túto možnosť využil juhokórejský film Parazit a postaral sa o senzáciu. Čierna komédia obstála v silnej americkej konkurencii, keď sa jej podarilo zvíťaziť nad filmami legendárnych režisérov ako Sam Mendes (1917), Todd Phillips (Joker), Martin Scorsese (Írčan) či Quentin Tarantino (Vtedy v Hollywoode).

Najlepší film s najlepším režisérom aj scenárom

Už pri preberaní ocenenia za Najlepší medzinárodný film hovoril režisér Bong Joon-hoa o veľkom prekvapení a obrovskej cti, že sa stal historicky prvým víťazom v novopomenovanej kategórii s názvom Najlepší cudzojazyčný film. Prízvukoval, že je hrdým nositeľom tejto zmeny. Neskôr pri preberaní ocenenia pre najlepšieho režiséra začal vo svojej reči vyzdvihovať úspechy svojich súperov, z čoho vzniklo aj standing ovation pre Martina Scorseseho. Keď však Jane Fonda vyhlásila Parazita za víťaza hlavnej kategórie, Bong Joon-hoa zostal bez slov.

Toto je dom, ktorý pre seba prerábali Brad Pitt
a Jennifer Aniston. Na trhu je za 56 miliónov dolárov

„Nikdy sme si nepredstavovali, že by sa toto mohlo stať, sme takí šťastní,“ uviedla producentka víťazného filmu Kwak Sin-ae. „Mám pocit, že sa práve odohráva veľmi príhodný moment,“ dodala s tým, že z hollywoodskych cien sa stávajú globálne ocenenia. Parazit je teda historicky prvým cudzojazyčným filmom, ktorý ocenili americkí akademici v hlavnej kategórii.

Parazit, ktorý je tiež držiteľom Zlatej palmy z Cannes, spája aktuálne témy ako chudoba, bohatstvo a sociálna nerovnosť. Snímka je tiež miláčikom kritiky, keďže o nej hovoria ako o majstrovskom diele a filme vyrážajúcom dych. „Toto je skutočne ohromne fascinujúci film, skvele napísaný, skvele zariadený a navrhnutý, s úžasným hereckým obsadením, ktoré je pripravené na prácu v elegantne zosnovanej nočnej more,“ napísal o filme The Guardian.

Najlepším filmom sa stal Parazit. Foto: (AP Photo/Chris Pizzello)

Víťazstvo pre Jokera Joaquina Phoenixa. Ostatní favoriti v ústraní

Mal jedenásť nominácií, podarilo sa mu však premeniť len dve – no zásadné. Napriek tomu, že sa Jokerovi bohaté oscarové predpovede nepodarilo naplniť, žiaril v kategóriách, ktoré sa postarali o výnimočný, miestami až mrazivý zážitok z filmu. Akademici tak ocenili presvedčivý výkon Jokera Joaquina Phoenixa, ktorý si od prítomných v Dolby Theatre vyslúžil standing ovation.

1917 je jedným z favoritov na Oscara.
Stane sa aj najziskovejším vojnovým filmom?

„Som plný vďačnosti. Nepripadám si lepší, pretože všetci zdieľame lásku k filmu. A táto forma vyjadrenia mi dala najneobyčajnejší život. Neviem, kde by som bol bez toho,“ úvod ďakovnej reči, ktorá miestami pripomínala spoveď, to uviedol Joaquin Phoenix, ktorý vidí problém v egocentrickom pohľade ľudí na svet a odpojení sa od prírodného sveta.

„Cítime sa oprávnení umelo inseminovať kravu a ukradnúť jej dieťa, aj keď jej výkriky úzkosti sú nezameniteľné. Potom zoberieme jej mlieko, ktoré je určené pre jej teľa, a dáme si ho do kávy a cereálií,“ nešetril ľudí Phoenix, no zároveň apeloval na ľudskú vynaliezavosť. „Môžeme tvoriť systémy, ktoré budú prospešné pre všetkých. Bol som darebák, občas krutý a ťažko sa so mnou pracovalo. Teším sa však, že toľkí z vás mi dali druhú šancu.“ Na záver tejto emotívnej reči ešte spomenul výrok svojho brata, ktorý vo svojich 17 rokoch napísal: „Utekajte zachraňovať, láska a mier budú nasledovať.“

Na 92. ročníku udeľovania cien získala Oscara za hudbu k filmu Joker islandská hudobná skladateľka Hildur Guðnadóttir, ktorá bola vôbec prvou samostatne ocenenou ženou v tejto kategórii. „To je také dojemné. Ďakujem Akadémii, že ma tak vrelo privítala,“ povedala Guðnadóttir. „Filmový skladateľ je natoľko kreatívny, nakoľko je kreatívny jeho dialóg s režisérom,“ uviedla a poďakovala režisérovi Toddovi Phillipsovi, že ju pozval na túto cestu. V závere ešte povzbudila skladateľky, v ktorých „buble“ hudba, aby ukázali svoju tvorbu.

Najlepšou filmovou skladbou sa stala pieseň Eltona Johna a Bernieho Taupina (I’m gonna) Love me again z biografického filmu Rocketman, ktorý je práve o živote Eltona Johna. Samotný spevák pri preberaní ceny uviedol, že je to ako splnený sen.

Po druhého Oscara si prišli Brad Pitt aj Renée Zellweger

Medzi snímky s najväčším počtom nominácií patril Írčan Martina Scorseseho, ktorý z desiatich nominácií nepremenil ani jednu. Viac šťastia mala historická dráma 1917, keď z desiatich nominácií získala Oscara za kameru, mix zvuku a vizuálne efekty. Tarantinov kus Vtedy v Hollywoode získal napokon dve ocenenia za dizajn produkcie a za vedľajšiu mužskú úlohu si ho odniesol Brad Pitt. Pre neho to bol síce už druhý Oscar, no prvý za herecký výkon. Toho prvého totiž získal ako producent filmu 12 rokov otrokom. Film Malé ženy bol zo šiestich nominácií ocenený len za kostýmy.

Svojho druhého Oscara si odniesla aj Renée Zellweger za stvárnenie herečky Judy Garland vo filme Judy. „Bola to úžasná skúsenosť. Posledný rok bol plný rozhovorov o Judy Garland a bol skvelým pripomenutím toho, že sú hrdinovia, ktorí nás inšpirujú, aby sme v sebe našli to najlepšie. Tento okamih je pokračovaním oslavy jej dedičstva, ktoré je výnimočné,“ povedala Zellweger. Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe odviedla Laura Dern vo filme Manželská história.

V našich končinách bola veľmi sledovaná kategória krátkych animovaných filmov, kde získal nomináciu aj český film Dcéra. Víťazom sa však stala snímka Hair Love. Najlepším animovaným filmom za uplynulý rok je podľa amerických akademikov Toy story 4.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk