26. augusta 2020

Dominika Prausová mala už odmalička blízko k móde, napriek tomu sa vydala cestou manažmentu. Po čase si však uvedomila, že svoju energiu chce radšej venovať dizajnu. Zo dňa na deň dala výpoveď v práci a ušetrené peniaze vložila do rozbehnutia firmy. Dnes v Londýne tvorí vlastné módne doplnky so špecifickým názvom – harness. „Veľa ľudí chodí do práce, lebo musí, ja to robím preto, že ma to napĺňa, a viem, že som sa v tom našla,“ hovorí.

Dominika Prausová pochádza zo Žiaru nad Hronom, odkiaľ odišla študovať manažment do Trenčína a neskôr do Bratislavy. Počas prázdnin si vždy chodievala privyrobiť do zahraničia a ako tvrdí, pozícia v obchode s módou bola jedna z najľahších ciest, ako získať prácu aj bez mnohých skúseností. Dominika postupne prechádzala rôznymi značkami a pozíciami a uvedomovala si, že je v tom, čo robí, naozaj dobrá.

Slovenka tetuje v Los Angeles celebrity.
Dizajny chce preniesť aj na oblečenie luxusných značiek

Odzrkadlilo sa to aj v relatívne rýchlom postupe v práci, kde sa vypracovala na manažérske pozície. „Neskôr som si uvedomila, že dokážem pracovať naozaj efektívne a bola by veľká škoda nevyužiť všetky moje kontakty a známosti, ktoré som za posledné roky v tomto biznise nadobudla,“ hovorí.

V tom čase však ešte nevedela, s akým produktom príde na trh. Nechcela navrhovať oblečenie v klasickej konfekčnej veľkosti, túžila vytvoriť niečo nezvyčajné. „Chcela som, aby si každá žena bez ohľadu na vek, výšku, šírku pása či hrude mohla obliecť jeden a ten istý výrobok,“ hovorí.

Reklama

Podnikateľský nápad

Dominika dlhé roky čakala na nápad, ktorý by ju oslovil a ktorý by jej nedal spávať, až kým ho nezrealizuje. Ten napokon prišiel v roku 2017 s módnym doplnkom harness, čo sú vlastne ozdobné popruhy z rôznych materiálov, ktoré si môžete dať k spoločenským šatám na špeciálnu príležitosť, k plavkám na festival alebo aj k tričku či k blúzke na bežný deň v práci.

Harness je doplnok, ktorý sa dá kombinovať na rôzne príležitosti. Foto: archív respondentky

„V začiatkoch sme ako rodina prechádzali veľmi smutným obdobím a s príchodom nového nápadu mi do života prišla nová radosť,“ hovorí Dominika a dodáva, že samotné navrhovanie bolo tou jednoduchšou časťou procesu. Oveľa náročnejšie bolo naučiť sa usporiadať svoj čas a naplánovať si pracovný deň, keďže bola vždy zvyknutá na prácu „od – do“.

Slovenka sa nenechala odradiť stereotypmi.
Jej rukopis teraz nosí najviac očakávaná videohra

S akými očakávaniami vstupovala Dominika do biznisu? „Myseľ som mala od začiatku pozitívne nastavenú a nejaké neúspechy som si vôbec nepripúšťala. Keď človek verí a dá do toho naozaj všetko, ide to. Na druhej strane som nemala žiadne záväzky, ktoré by mi bránili zariskovať,“ hovorí.

Londýn ako inšpirácia

Jej značka Seven Stories vznikla v Londýne na konci roka 2017, no prvý e-commerce predaj a spustenie webstránky nasledovalo až o leto neskôr. „Úplne si pamätám na spustenie online obchodu, keď som úpenlivo čakala na prvú objednávku a stále nič neprichádzalo. Prvý harness sa predal až po niekoľkých dňoch. Ťažké bolo aj vysvetľovanie, čo to harness je, ako sa nosí, s čím… a niekedy som za deň rozprávala ten istý príbeh a dávala tie isté rady aj stokrát. Na druhej strane mi prinášalo radosť ukazovať niečo nové a jedinečné,“ vraví.

Dominika hovorí, že veľmi dôležitá je pre ňu aj udržateľnosť značky a ekologické správanie. Aj preto sú napr. balenie, nálepky a všetky baliace potreby vyrobené z kompostovateľných materiálov. Foto: archív respondentky

Pri podnikaní navyše spojila svoje dva svety – Dominika žije a pôsobí v Londýne, no jej doplnky sa vyrábajú na Slovensku. „Niekoľkokrát do mesiaca cestujem z Londýna do Bratislavy, veľa inšpirácie čerpám práve počas cestovania,“ hovorí a dodáva, že ju inšpiruje aj klubová scéna v Londýne či rôzne festivaly. A práve tam aj niektoré harness kúsky putujú.

Robiť, čo vás baví

V Dominikinom portfóliu sa momentálne nachádza vyše 120 jedinečných dizajnov a tvorí aj zákazkovo. Jedným z tých najextravagantnejších, aké kedy vyrobila, bol harness z metalickej kože s vypchávkami na pleciach, na ktoré ručne lepila kúsky roztrieštených zrkadiel viac ako šesť hodín. „Každá spolupráca mi prinesie niečo nové a inšpiruje ma. Najzaujímavejšie sú asi práve spolupráce, respektíve tvorenie špeciálnych harnessov pre pánov, pretože tento doplnok je naozaj určený každému,“ hovorí.

Jej harnessy sa už dostali napríklad na Ibizu, do Grécka, do Írska aj do Afriky a momentálne pridala k dámskej kolekcii aj zopár pánskych trakov, detských harnessov a pracuje na ďalších novinkách. „Som veľmi šťastná, že sa každé ráno zobudím a začínam deň tým, čo ma baví. Veľa ľudí chodí do práce, lebo musí, ja to robím preto, že ma to napĺňa, a viem, že som sa v tom našla,“ vraví Dominika.

A čo sa naučila za dva roky v podnikaní? „Na začiatku som mala presné predstavy, ako by som chcela, aby veci fungovali, ale po čase sa všetko vykryštalizuje a ukáže sa, čo naozaj funguje. Niekedy nemusí byť všetko dokonalé a ľudia naozaj dokážu rozpoznať, keď sa do tvorby vloží kúsok osobnosti,“ dodáva na záver.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?