Jedným zo základných cieľov a zmyslov investovania je zhodnocovanie peňazí do budúcnosti. Aj keď zmyslom investovania nie je zarobiť čo najviac, ale dosiahnuť investičný cieľ pri čo najnižšom riziku, ruku na srdce, väčšinou aj tak hľadáme spôsob, ako svoj výnos maximalizovať.
A tak sa obzeráme po „the next big thing“ – nejakom novom trende, ktorý je momentálne len v zárodku, ale do budúcnosti má potenciál zhodnotiť naše peniaze desať alebo dokonca stonásobne. Či už ide o alternatívne zdroje energií, tematické investície typu „krypto“ alebo stávku na technologické či demografické trendy.
Čokoľvek, čo je považované za nové a perspektívne, nevyhnutne priťahuje aj rizikovejšie zmýšľajúcich investorov.
Nové trendy sa zväčša „trápia“
Otázka za milión však je, či vyberanie takýchto trendov vedie k chcenému nadpriemernému zhodnoteniu.
Pozrime sa na niekoľko reálnych príkladov nových trendov, ktoré rezonovali v posledných rokoch, a porovnajme ich so širokými etablovanými indexmi:
1. Marihuana.
Kanabis predstavuje jedno z najrýchlejšie rastúcich odvetví v USA aj globálne. V roku 2020 bol globálny objem predaja marihuanových produktov 20,5 miliardy amerických dolárov, v roku 2021 to bolo 28,3 miliardy dolárov a do roku 2028 sa predpokladá nárast na takmer 198 miliardy dolárov.
Najväčší trh pre marihuanu je Severná Amerika. Na meranie výkonnosti kanabis odvetvia existuje Global Cannabis Stock Index (vytvorený v roku 2013, sledujúci výkonnosť 25 marihuanových spoločností), ale aj viacero lokálnych indexov (napríklad North American Cannabis Index od Solactive či S&P/TSX Cannabis Index).
Global Cannabis Stock Index začínal v roku 2013 na hodnote okolo 120 dolárov a v rámci jedného roka narástol o neuveriteľných 675 percent na 930 dolárov. Zdalo sa, že enormný potenciál marihuany sa začína realizovať. Lenže odvtedy sa začali veci kaziť.
Do konca roku 2015 klesla hodnota indexu na 38 dolárov, čo znamená, že index stratil 96 percent hodnoty. Začiatkom roka 2018 ešte hodnota indexu stúpla na 174 dolárov, ale to je poslednýkrát, čo bola nad svojou počiatočnou úrovňou.
K 8. marcu 2023 bola hodnota indexu tesne pod 10 dolárov, čo znamená, že výnos od začiatku (za 10 rokov) je -92 percent a oproti maximu je výnos -99 percent. V porovnaní s tým, index S&P 500 zarobil za 10 rokov viac ako 200 percent.
Napriek svojmu vysokému globálnemu potenciálu sa rast objemu predaja marihuany nepretavil do investičných výnosov. Práve naopak, investori do marihuanového biznisu takmer bez výnimky prišli o skoro všetky svoje peniaze.
2. Blockchain a krypto.
Asi najväčší „hype“ sa v posledných rokoch niesol okolo technológie s názvom blockchain a rôznych kryptomien (za všetky spomeniem bitcoin). Globálny blockchainový trh bol v roku 2022 ohodnotený na cca 10 miliárd dolárov, pričom predikcie hovorili až o 10-násobnom náraste do roku 2030.
Finančná spoločnosť MSCI sleduje od novembra 2016 MSCI ACWI IMI Blockchain Economy Index, ktorý obsahuje 35 spoločností z investovateľného sveta. Index mal k 28. februáru 2023 výnos od založenia na úrovni 20,51 percenta p. a., v porovnaní s 8,7 percentami p. a., ktoré zarobil index MSCI ACWI IMI. Vrchol dosiahol index na koncu roka 2021, odvtedy klesol o vyše 40 percent – oproti 16-percentnému poklesu indexu ACWI IMI.
Vyzerá to, že tento trend dosť koreluje so širokým trhom, aj keď s omnoho vyššou volatilitou, predovšetkým preto, že veľkú časť blockchainového indexu tvoria veľké technologické spoločnosti, ktoré sú tiež súčasťou širokého indexu.
Dnes je veľmi skoro povedať, či je aktuálny pokles oproti historickým maximám len dočasný, alebo to bude začiatok dlhého pádu, podobne ako pri marihuane. V každom prípade to závisí od ďalšieho rozvoja blockchain technológií a ich ziskovosti.
Pozitívom je, že technológie ako také bývajú vysoko maržové a schopnosť vybudovať si konkurenčnú výhodu je vyššia ako pri komoditnom biznise. Takže pre dnešok „benefit of the doubt“.
3. Alternatívne energie.
S pokračujúcou klimatickou krízou a tiež s vysokými cenami energií v poslednom roku sa čoraz viac dostávajú do popredia zelené formy energie. Na sledovanie výkonnosti investícií do „clean energy“ spoločností nám poslúži S&P Global Clean Energy Index, ktorý bol vytvorený v roku 2007 (ale s backtest dátami od novembra 2003). Investovať sa doň dá od júna 2008 prostredníctvom iShares Global Clean Energy ETF (NASDAQ:ICLN, resp. UCITS verzia: INRA).
Čo sa týka výnosov, tak investícia do Clean Energy od založenia ETF v roku 2008 prerobila ročne 4,51 percenta p. a., pričom celkovo stratila vyše 60 percent hodnoty. Pre porovnanie, S&P 500 za rovnaký čas zarobil vyše 200 percent.
Do konca roku 2012 hodnota Clean Energy investície stratila vyše 85 percent. Následne sa začala mierne zviechať a za skoro 8 rokov do marca 2020 narástla o vyše 100 percent. Od pandemického poklesu v marci 2020 zarobila dodnes Clean Energy približne 127 percent, zatiaľ čo S&P 500 zarobil „iba“ 73 percent.
Clean Energy je trend, ktorý je významne ovplyvnený cenami, prípadne reguláciou tradičných zdrojov energie. Investori, ktorí na trend naskočili v jeho investičných začiatkoch, sú na tom dnes významne horšie ako investori do S&P 500. A to i napriek nárastu v posledných troch rokoch.
Pri tomto trende si treba uvedomiť, že index Clean Energy obsahuje veľa významných „tradičných“ hráčov, ktorí v rámci svojich aktivít prechádzajú aj na obnoviteľné zdroje energie a zároveň sú zastúpení v širokom indexe typu S&P 500.
4. FactSet Megatrends.
V roku 2016 poskytovateľ indexov FactSet identifikoval niekoľko takzvaných megatrendov – významných trendov, ktoré budú tvarovať spoločnosť a biznis do budúcnosti. Ide o nasledujúce oblasti, pre ktoré BlackRock (iShares) rovno spravil aj ETF:
- Digitalisation (DGTL) – vychádza z predpokladu, že činnosti sa do budúcna budú digitalizovať, a preto tento trend a index obsahuje spoločnosti, ktoré sa na digitalizácii podieľajú a profitujú z nej.
- HealthCare Innovation (HEAL) – medicína už dnes robí významné pokroky a do budúcnosti je predpoklad, že sa tempo zmien bude ešte zrýchľovať. Index obsahuje spoločnosti, ktoré z tohto trendu profitujú a podieľajú sa na ňom.
- Robotics and Automation (RBOT) – automatizácia a robotizácia nielen výroby je ďalším významným trendom, ku ktorému ako spoločnosť smerujeme. Umelá inteligencia a jej rozvoj tento trend len ďalej podporuje.
- Ageing Population (AGED) – svetová populácia starne a nová demografia si už dnes vyžaduje špecifické služby pre takto štruktúrovanú spoločnosť. A do budúcnosti si ich bude vyžadovať ešte viac.
Všetky z týchto trendov je možné badať prakticky na každom kroku, takže niet pochýb že trhový priestor existuje. Ako sú však na tom tieto trendy investične?
Od spustenia megatrendových ETF v septembri 2016 zhodnotil S&P 500 (merané cez výkonnosť iShares Core S&P 500 UCITS ETF – CSPX) zhruba 103 percent. Jednotlivé Megatrendy za uplynulých šesť a pol roka celkovo zarobili:
- Digitalisation (digitalizácia): +44 % (-59 % vs. S&P 500),
- HealthCare Innovation (inovácie v zdravotníctve): +44 % (-59 % vs. S&P 500),
- Robotics and Automation (robotika a automatizácia): +110 % (+7 % vs. S&P 500),
- Aging Population (starnutie populácie): +31 % (-62 % vs. S&P 500).
Jedine robotika a automatizácia bola za uplynulé obdobie na tom lepšie ako široký index, v ostatných prípadoch sa investor do dnešného dňa „pripravil“ o 60 percent výnosu.
Nájsť ten „správny“ trend je zložité
Ako vidno, nie všetky nové trendy sú aj investične zaujímavé, napriek tomu, že majú veľký trhový potenciál. Počas 20. storočia boli takýmto príkladom aerolínie. Ako napísal Warren Buffett vo svojom liste akcionárom z roku 2007: „Najhorší typ biznisu je ten, ktorý rýchlo rastie, na rast vyžaduje významný kapitál, avšak zarába len málo alebo vôbec.“ Ako príklad uvádza svoju veľakrát oľutovanú investíciu do preferovaných akcií aerolínií USAir.
Ako teda dokáže bežný investor identifikovať trendy, ktoré budú aj dobrou investíciou?
Podľa Warrena Buffetta:
Trend je investične zaujímavý, ak ide o biznis, ktorý
- je rýchlo rastúci,
- v rámci neho existuje konkurenčná výhoda, ktorú je náročné napodobniť,
- zarába peniaze.
Trend je investične nezaujímavý, ak ide o biznis, ktorý je síce rýchlo rastúci, ale je
- kapitálovo náročný,
- stratový alebo nízko maržový.
Pre bežného investora je lepší široký index
Aký je záver ohľadne investovania do nových trendov? Na základe vyššie uvedeného to môžeme zhrnúť nasledovne:
- Výber konkrétnych spoločností v novom trende, je analyticky veľmi náročný, pretože je náročné odhadnúť faktory úspešnosti. Dobrá diverzifikácia je pri takomto investovaní nevyhnutnosťou. Preto je pre väčšinu investorov jedinou schodnou cestou investovanie do relevantných indexov prostredníctvom ETF.
- To, že niečo predstavuje nový trend, neznamená, že to bude aj dobrá investícia – nové trendy môžu zahŕňať viacero „slepých“ uličiek a určite vznikne množstvo spoločností (možno väčšina), ktoré neprežijú. Tieto neúspešné biznisy budú ťahať nadol aj vašu indexovú investíciu do daného trendu.
- Niektoré trendy budú úspešné a aj súvisiace indexy a ETF budú významne ziskové. Akurát dopredu je veľmi ťažké povedať, ktoré to budú. Buď si spravíte veľmi dobrú analýzu (a akceptujete analytické riziko), alebo budete musieť diverzifikovať naprieč trendami.
- Investori majú tendenciu „naháňať“ investície, ktoré v poslednom období zaznamenali nadpriemerné výnosy. Preto do „tematických“ ETF začnú investovať až vtedy, keď sa potvrdí, že príslušný trend má potenciál – t. j. až keď už trend/ETF významný nárast dosiahol. Ako ukazujú príklady vyššie, existuje šanca, že po dosiahnutí úvodného stelárneho rastu už trend svoje maximá nedosiahne, čo investora uvrhne do straty.
- Spoločnosti, ktoré na novom poli uspejú, sú (alebo sa stanú) súčasťou širokých indexov typu mid-cap a následne large-cap, prípadne budú spoločnosťou z týchto indexov kúpené. Niekedy sú dokonca priekopníkmi nových trendov práve samotné veľké a finančne silné spoločnosti, ktoré už sú členmi širokých indexov.
Vzhľadom na týchto päť bodov môžeme povedať, že investovanie do nových trendov síce dokáže krátkodobo poraziť široký index, avšak z pohľadu dlhšieho horizontu je rozumnejšie investovať do širokého indexu.
Investovaním do širokých indexov zabezpečíte, že z nových trendov budete investovať práve do tých spoločností, ktoré budú v rámci daného trendu v konečnom dôsledku úspešné. A pravdepodobne tak dosiahnete významne lepšie investičné výsledky.