Som už unavený z jednej konkrétnej otázky, ktorá sa, obzvlášť v dnešnej dobe vysokých výkyvov trhov, pravidelne objavuje prakticky na všetkých komunikačných kanáloch, ktoré čo len trochu išli okolo investovania: „Čo je dnes najlepšia investícia?“
Rozumiem motivácii pýtajúceho sa. Ale dovolím si tvrdiť, že takto položená otázka nedáva zmysel. Neexistuje totiž nič ako „najlepšia investícia“. Investícia je nástroj na dosiahnutie cieľa. A ľudia majú rôzne ciele a pohľady na investovanie.
Niekto chce čo najviac zarobiť bez ohľadu na riziko. Iný chce radšej nižší ale stabilný výnos. Iný zas chce ochrániť vloženú sumu. A tak ďalej. Na každý z týchto účelov je vhodná iná investícia. Iné zloženie portfólia.
Odpoveďou je cieľ a stratégia
Spýtať sa na „najlepšiu investíciu“ bez kontextu je ako vyhlásiť súťaž bez pravidiel a hodnotiacich kritérií. A podľa toho aj vyzerajú odpovede. Jedni radia krypto, druhí reality, tretí zaistené zmenky, štvrtí forexového robota, ďalší ETF a podobne. A potom si vyberte…
Ak poznáte svoj investičný cieľ a máte zadefinovanú jasnú investičnú stratégiu, nemusíte sa pýtať sociálnych sietí, čo je najlepšia investícia. Viete to sami. Hlasy ľudí neznalých vašej situácie vám môžu len uškodiť. Len vy sami viete, ako ste zostavovali svoje portfólio a aké máte pravidlá nákupu a predaja (aj „pravidelný mesačný nákup“ je pravidlo).
Napríklad môj cieľ je maximalizácia a bezpečnosť ročnej dividendy. Mám portfólio akcií dividendových spoločností. A na otázku „čo je najlepšia investícia“ si viem odpovedať jasne: je to spoločnosť, ktorá spĺňa kritériá kvality a finančnej sily a má z vyhovujúcich kandidátov najvyšší dividendový výnos. Bodka. A väčšinou sú to spoločnosti, ktoré už v portfóliu mám a ich cena významne klesla. Na to je dnešná doba priam ideálna.
Portfólio, ktoré odolá času
Ale čo ak ešte nemáte žiadne portfólio, cieľ ani stratégiu, aby ste vedeli vyhodnotiť investíciu? Vtedy predsa potrebujete poradiť „najlepšiu investíciu“, však? Nie je to celkom tak.
Keď si budujete portfólio, nespoliehate sa na to, čo je najlepšie dnes. Potrebujete si ho nastaviť tak, aby vás vedelo preniesť celým investičným horizontom, často desiatkami rokov, bez toho, aby ste museli portfólio každých pár rokov zásadne meniť.
Nastaviť ho tak, aby v čase rastu rozumne zarábalo a v čase krízy pokleslo len o toľko, koľko budete schopní psychicky zvládnuť. Dať mu výnosové a rizikové parametre, s ktorými budete „happy“ po celý svoj investičný horizont. Ak to tak spravíte, nebudete sa musieť pýtať na „najlepšiu investíciu“.
Nemusí byť dokonalé
Okrem toho, dopredu nikdy neviete s istotou zistiť, čo je „najlepšia“ investícia. Neviete do budúcnosti odhadnúť, ktorá trieda aktív dosiahne najvyšší výnos (alebo najnižší pokles, dividendový výnos či čokoľvek, čo preferujete).
Pri tvorbe portfólia pracujete so štatistikami a pravdepodobnosťami, neexistujú žiadne istoty či garancie vývoja. To, ako dobre ste investovali, ukáže až čas. Nedáva preto zmysel snažiť sa postaviť dokonalé portfólio. Stačí, ak bude dostatočne dobré, teda bude mať požadované štatistické a pravdepodobnostné parametre výnosnosti a rizika.
Ani profesionáli nespravujú investície tak, že sa snažia v každom momente nájsť a držať aktíva, ktoré práve teraz krátkodobo zarobia najlepšie a tieto potom pravidelne obmieňať. Ich úloha spočíva skôr v sledovaní vývoja stanovených parametrov portfólia a jeho priebežnej úpravy tak, aby z pohľadu výnosnosti a rizika napĺňalo zamýšľaný investičný profil. Určite nenaháňajú „horúce tipy“.
Časté zmeny = podpriemerný výnos
Investovať na základe horúcich tipov zo sociálnych sietí je asi to najhoršie, čo môžete spraviť. Hon za tým, čo „teraz najviac zarobí“ vás s najväčšou pravdepodobnosťou odsúdi na časté zmeny portfólia a tým aj celkový podpriemerný výnos.
Dôvody sú minimálne dva:
- Tými najhorúcejšími tipmi sú tie, ktoré v poslednom období najviac zarobili. To znamená, že ich nakúpite „draho“, ale neznamená to, že budú rovnako dobre rásť aj v budúcnosti. Šanca je, že po prudkom raste príde pokles a vy, sklamaní zo „zlého“ tipu, svoju investíciu „lacno“ predáte. Základná investičná poučka však radí pravý opak – nakupuj lacno, predávaj draho.
- Časté zmeny v portfóliu zvyšujú celkový objem zaplatených poplatkov a tiež daňové zaťaženie v prípade, že dosiahnete zisk.
Ak teda ešte nemáte svoje portfólio a chcete ho nastaviť, radšej sa odrazte od toho, čo chcete dosiahnuť. Stanovte si investičný cieľ v podobe požadovanej cieľovej sumy a časového horizontu.
Podľa svojej aktuálnej finančnej situácie (koľko peňazí môžete investovať teraz a koľko priebežne počas investičného horizontu) si vypočítajte, aký ročný výnos potrebujete dosiahnuť (napr. cez funkciu RATE v Exceli).
A potom nájdite investície, ktoré vám to umožnia s čo najnižším rizikom a s čo najväčšou pravdepodobnosťou (napr. cez simuláciu Monte Carlo). Prípadne nájdite človeka, ktorý investovaniu rozumie a dôverujete mu a prediskutujte to s ním.
Ale spravte si láskavosť a zabudnite na tipy zo sociálnych sietí. Vaše financie sa vám poďakujú…