20. mája 2021

Sú mladí, úspešní a robia svet lepším. Členov aktuálneho rebríčka Forbes 30 pod 30 sme vám predstavili na Forbes.sk, teraz ste mali šancu počuť a vidieť ich aj v online diskusii, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok 20. mája v Elevator Labe. Event bol „predskokanom“ hlavného podujatia mladej energie, ktoré sa chystá na jeseň. Prinášame prehľad najzaujímavejších myšlienok, ktoré tu zazneli.

Nelámať si hlavu

„Čo nemôžem ovplyvniť, tým sa snažím nezaoberať,“ hovorí Zuzana Kedroňová, návrhárka elegantných svadobných šiat z ekologických materiálov. Dodáva, že počas pandémie aj u nej prišlo nútené spomalenie, počas ktorého sa ponorila viac do svojho vnútra a uvedomila si mnohé veci.

Módna návrhárka Zuzana Kedroňová a zakladateľ Madebythe Ivan Zaťko diskutovali so šéfredaktorom Forbesu Jurajom Porubským aj o tom, ako prekonávali ťažkosti počas pandémie. Foto: Filip Bucher

Napríklad, že je zbytočné lámať si hlavu nad vecami, ktoré nemôže zmeniť. „Upokojila som sa, povedala som si, že aj keď sa niečo udeje, budem to riešiť až vtedy. Nechcem si robiť vrásky z niečoho, čo sa nedá riešiť v danom momente.“

Návrat do analógu

„Stále tu budú ľudia, ktorí si bez digitálu nevedia predstaviť život, ale my sme tu skôr pre tých, ktorí potrebujú písať a milujú dotyk papiera,“ myslí si Ivan Zaťko, zakladateľ Madebythe. Firma vydáva kreatívne spracované a na Slovensku vyrábané diáre aj obľúbené plagáty slovenských hôr Poustre. 

Hovorí, že vo firme sami vnímali potrebu vrátiť sa do analógu, pretože toho digitálu bolo na nich naozaj veľa. „Uvedomil som si to nedávno, keď som doma robil kávu so smart váhou, ktorá vlastne nefunguje bez mobilu (smiech). Tak si vravím: Načo mi je váha, ktorá nemá displej?“ smeje sa Ivan a túto váhu prirovnáva k diáru v mobile.

Reklama

Ako sa dostať do Ameriky?

„Verím v to, že či je to Amerika, Austrália, Spojené kráľovstvo, Kanada alebo hocijaké iné miesto, základom je urobiť rozhodnutie a nebáť sa pritom opustiť svoju komfortnú zónu. Je ťažké začínať odznova, ale chceme naplniť ambície, ktoré naša firma má,“ hovorí Juraj Gago, spoluzakladateľ Simplicity, platformy umožňujúcej mestám komunikovať s občanmi efektívne a priamo.

„Myslím si, že úspech v USA závisí od networku a kontaktov,“ dodáva Andrej Krúpa. Simplicity má už za oceánom prvých klientov a pozná niekoľko zaujímavých ľudí, na ktorých sa môžu obrátiť a vďaka nim spoznať ďalších. Dvojica takto spoznala napríklad Catherine Carlton, bývalú starostku mesta Menlo Park, kde sídli aj Facebook, a stala sa súčasťou ich dozornej rady.

Do budúcnosti by v USA chceli vybudovať zázemie aj pre iné slovenské firmy. „Ak sa nám podarí tam uspieť, veľmi radi by sme pomohli s expanziou aj ostatným,“ dodáva.

„Často sa študenti medicíny počas formácie stretávajú s tým, že sú na obtiaž, teraz boli naopak veľmi potrební, bez nich by to nešlo,“ hovorí Mária Žembery, iniciátorka projektu Sme pripravení, ktorá v čase pandémie hľadala dobrovoľníkov pripravených pomôcť Slovensku. Foto: Filip Bucher

Prekonávanie seba samého

„Je veľa aspektov úspechu a myslím si, že nie pri každom športovcovi sa spoja všetky,“ hovorí Monika Chochlíkova, majsterka sveta aj Európy v kickboxe a historicky prvá slovenská majsterka Európy v thajskom boxe.

„Najviac ma baví to, že sa stále prekonávam a že ten šport nie je monotónny. Človek v ňom má tak veľa možností, ako niečo môže spraviť. Je to niečo ako tanec, kde máte množstvo variácií, s tým rozdielom, že tu zapájate aj hlavu. Musíte prečítať súpera a prispôsobiť sa mu,“ dodala.

Na čo počúva mladá generácia?

„Vidieť efekt svojej práce, to je niečo, čo našich dobrovoľníkov posúvalo vpred. Často sa študenti medicíny počas formácie stretávajú s tým, že sú na obtiaž, teraz boli naopak veľmi potrební, bez nich by to nešlo,“ odpovedala Mária Žembery, sekundárna lekárka na kardiochirurgii a iniciátorka projektu Sme pripravení, ktorá v čase pandémie hľadala dobrovoľníkov pripravených pomôcť Slovensku.

Ekológ lesa a aktivista Ondrej Kameniar. Foto: Filip Bucher

„Vieme mať veľký dopad, vidíme, čo sa dá dosiahnuť a ako aj malými vecami vieme pomôcť učiteľom a žiakom.  Zároveň tu nevidíme nikoho, kto by nás vedel nahradiť a my by sme si mohli vyložiť nohy,“ povedal Marek Mansell, edukátor v oblasti IT.

„Rozdiel v našej generácii je ten, že máme nové poznatky a vidíme, kam smeruje model života, ktorý tu prevažoval posledné desaťročia. Uvedomujeme si, že toto sa musí zmeniť a myslím, že sa stupňuje urgentnosť tohto problému. Musíme sa naučiť žiť v súlade s prírodou,“ uviedol Ondrej Kameniar, ekológ lesa a aktivista.

Umenie a korona

Herečka Jana Kovalčiková verí, že vďaka live streamom inscenácií v sebe mnoho ľudí objavilo lásku k divadlu. Foto: Filip Bucher

„Live streamy z divadla v čase pandémie podľa mňa priniesli aj niečo pozitívne. Stalo sa mi, že aj ľudia, ktorí pred pandémiou nechodili do divadla, si vďaka streamovaniu inscenácií povedali, že je to skvelé, a keď sa to celé skončí, asi pôjdu do divadla,“ hovorí herečka Jana Kovalčiková. Optimisticky verí, že po uvoľnení opatrení začne do divadiel chodiť viac ľudí ako v minulosti.

Saxofonista Nikola Bankov predpokladá, že nás ešte čaká mnoho kreatívnych diel, na ktorých umelci pracovali počas korony. „Každé ťažké a zložité obdobie poznačí človeka a zmení jeho uvažovanie. Aj na sebe cítim, že som nedočkavý a chcem to všetko, čo sa vo mne nazbieralo dať von. Cítim, že mám čo povedať,“ uviedol.

Záznam online podujatia 30 pod 30 nájdete TU.

 

Ďakujeme generálnemu partnerovi podujatia

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?