9. novembra 2019

Utajené reštaurácie ponúkajúce francúzsku delikatesu z kačacej alebo husacej pečene sa možno stanú realitou. V New Yorku sa koncom októbra husacia pečeň, známa najmä pod francúzskym názvom foie gras, dostala na zoznam zakázaných jedál.

New York sa tak pridal ku Kalifornii, ktorá výrobu a podávanie foie gras v reštauráciách zákonom zakázala už v roku 2004. Problém s prekrmovaním hydiny, čo zákonodarcovia označili za nehumánne, sa tak odzrkadlil v zákone, ktorý podpísal vtedajší kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Dlhých 15 rokov sa rôzne skupiny snažia zrušiť tento zákon. Ako píšu Los Angeles Times vo svojom článku, v roku 2015 bolo súdnou cestou umožnené reštauráciám predávať túto lahôdku, no v januári 2019 najvyšší federálny súd zamietol tieto podania. A zákaz podávať foie gras opäť v Kalifornii platí. Pokuta môže dosiahnuť až 1000 dolárov za každé porušenie zákona.

Zákaz začne platiť v roku 2022

Newyorská mestská rada sa uzniesla na zákaze podávania jedál z nútene kŕmenej hydiny a od roku 2022 sa na území mesta New York bude každé porušenie tohto nariadenia penalizovať pokutou vo výške 2000 dolárov. Ako uvádza BBC, v New Yorku dnes túto špecialitu ponúka asi 1000 reštaurácií. New York s istotou patrí medzi kulinárske destinácie a mesto má aktuálne 76 michelinských reštaurácií. Vytrhnúť z ponuky týchto top prevádzok francúzsku špecialitu bude zaujímavá výzva. Možno vzniknú ilegálne jedálne ako za čias prohibície, alebo sa niektoré reštaurácie rozhodnú ponúkať foie gras bez úhrady ako „dar“ svojim zákazníkom (podobne to skúšali niektoré kalifornské reštaurácie po roku 2012).

270-miliardový trh s hovädzím atakujú inovátori s náhradou mäsa. Priekopníkov máme aj na Slovensku

Zákaz sa týka nielen podávania takýchto jedál, ale aj chovu hydiny na výrobu foie gras nehumánnym spôsobom. V okolí New Yorku to ohrozí niekoľko fariem a možno 400 pracovných miest, ako píše v komentári NY Times. Bloomberg zase uvádza, že podľa odhadu farmárov z okolia New Yorku ohrozuje schválený zákaz objem tržieb približne 50 miliónov dolárov ročne na ich farmách.

Dá sa to aj inak

Je možné, že úrady povolia predaj produktov zo zvierat, ktoré boli kŕmené prirodzenou formou, bez núteného prekrmovania. Také spôsoby existujú, ako popisuje aj článok britského The Guardian. Na niektorých farmách v Španielsku sa husi prekŕmia aj bez donucovacích prostriedkov. Ako uvádza jeden z farmárov, husi sa pred ich pravidelným preletom cez celý kontinent sami zásobujú energiou a budujú si rezervu tuku, aby let zo Škandinávie do južnej Európy zvládli. Farmár v nich vie vyvolať tento dojem, no na cestu ich nepustí, čím dosiahne parametre takmer ako pri nútenom dokrmovaní. Veľký rozdiel v kvalite pečene spraví aj kvalita a pestrosť rastlín na farmách, kde husi majú možnosť spásať rôzne kríky a kvety.

Zákaz môže mať dosah aj na Európu

Ak sa zákazy výroby a podávania foie gras rozšíria, negatíva môžu dopadnúť aj na našich susedov. Po vtáčej chrípke, ktorá decimovala chov husí a hydiny sa teraz môže zopakovať stav, kedy farmári v Maďarsku či Bulharsku budú nútení znižovať produkciu svojich husacích pečení na export. Maďarsko je podľa údajov Európskej asociácie výrobcov foie gras na prvom mieste v svetovej produkcii husacej pečene (v roku 2018 maďarskí farmári vyrobili 1 100 ton husacej pečene) a na 3. mieste na svete vo výrobe kačacej foie gras s objemom 2 450 ton v roku 2018.

25 trikov na zmenšenie uhlíkovej stopy na každý deň a pre každého z nás

Slovensko si zatiaľ agendu zákazov predaja foie gras neosvojuje. Naša výroba kačacieho a husacieho mäsa je podľa Únie hydinárov Slovenska stále pod úrovňou roku 2000. Údaje o výrobe foie gras na Slovensku nemáme, no celkovo sa v roku 2018 na Slovensku dochovalo 98 ton kačacieho mäsa a 58 ton husacieho. Našou tradíciou je každú jeseň osláviť pečenou kačkou či husou, no jej pečeň je len malou predohrou pred veľkým stolovaním. Klasické foie gras u nás nie je na toľko bežné a obľúbené, aby vznikali legislatívne iniciatívy na zákaz jeho predaja a výroby.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk