5. februára 2021

Ďalší vplyvný muž putuje za mreže. Podnikateľ Jozef Brhel, ktorého obvinili v rámci minulotýždňovej policajnej akcie Mýtnik, bude stíhaný väzobne. Rozhodla o tom v piatok (5. februára) popoludní sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Osemnásty najbohatší Slovák figuruje podľa informácií portálu Sme.sk v kauze Mýtnik vo vedení organizovanej skupiny, ktorá mala podľa polície ovplyvňovať miliónové IT zákazky na Finančnej správe SR. Hrozí mu za to 15 rokov väzenia.
Národná kriminálna agentúra v piatok 29. januára zadržala bývalého šéfa Finančnej správy SR Františka Imreczeho a ďalších osem osôb. Medzi zadržanými bol aj Brhelov brat Peter. Oligarcha, spájaný so stranou Smer-SD, bol zadržaný až tento týždeň v utorok po tom, ako sa vrátil zo zahraničia.
Po niekoľkohodinovom výsluchu na policajnom prezídiu skončil Brhel pre údajné zdravotné problémy v nemocnici v bratislavskom Ružinove. Podľa advokáta Ľudovíta Štangloviča trpí jeho klient psychickými problémami, lekári ho preto umiestnili na psychiatrickom oddelení v časti pre pacientov s covidom.

Prokurátor aj advokát podali sťažnosť

Sudkyňa pre prípravné konanie Ružena Sabová, ktorá rozhodovala o väzbe, ho nechala v piatok eskortovať priamo z nemocnice. Brhela podľa informácií agentúry TASR priviedli v ochrannom obleku, aký nosia zdravotníci v prvej línii. Súd čiastočne vyhovel prokurátorovi a nariadil pre Brhela kolúznu a útekovú väzbu. „Týmto rozhodnutím som stratil ilúzie o právnom štáte,“ reagoval Štanglovič s tým, že jeho klient sa po obvinení dobrovoľne vrátil na Slovensko.

„Klient je ohlásený, splní si svoju občiansku povinnosť, dostaví sa na výsluch riadne a včas a oni v tom vidia nejaký útekový dôvod,“ povedal advokát novinárom. Rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu nie je právoplatné, podnikateľov obhajca proti nemu podal sťažnosť, posledné slovo bude mať Najvyšší súd. Sťažnosť podal aj dozorujúci prokurátor, ktorý pre Brhela žiada aj preventívnu väzbu. Tá sa uplatňuje, ak existuje obava, že by obvinený mohol pokračovať v trestnej činnosti.

Štanglovič potvrdil, že podnikateľa prevezú do nemocnice pre obvinených v Trenčíne. Brhel ešte minulý týždeň prostredníctvom hovorcu odkázal, že všetky obvinenia odmieta.

Stiahol sa z výkonných funkcií

Jozef Brhel sa ešte minulý týždeň vzdal všetkých výkonných pozícií v spoločnostiach patriacich do ZMJ SICAV, jej riadenie od piatka 29. januára prebral Anton Bielik. Informoval o tom riaditeľ komunikácie ZMJ SICAV Juraj Puchý.

O to viac zaujala informácia, že fond, ktorého akcionárom je aj rodina Brhelovcov, vo štvrtok ohlásil veľkú investíciu. Vo Fínsku plánuje developovať veterné elektrárne s výkonom približne 300 megawattov. Celková očakávaná investícia počas nasledujúcich piatich rokov môže dosiahnuť až 280 miliónov eur.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?