29. januára 2021

Ďalšie zemetrasenie v slovenských milionárskych vodách. Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v piatok ráno (29.januára) počas akcie Mýtnik bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho a ďalších osem osôb. Medzi obvinenými je podľa Denníka N aj podnikateľ blízky Smeru Jozef Brhel.

Ako informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, dôvodom je trestná činnosť, súvisiaca s machináciami pri verejnom obstarávaní a korupčnou trestnou činnosťou. „Ďalšie informácie poskytneme, keď to procesná situácia dovolí,“ povedal pre agentúru TASR Slivka.

Imrecze bol prezidentom Finančnej správy do septembra 2018, keď sa po kauze colných podvodov rozhodol odísť z funkcie. Medzi zadržanými má byť aj jeho podriadený – bývalý šéf IT oddelenia finančnej správy Milan Grega.

Jozef Brhel v roku 2002, keď bol poslancom Národnej rady SR za HZDS. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Machinácie pri tendroch

Podľa informácií Denníka N ide o miliónové machinácie pri IT tendroch na finančnej správe. Obvinený je údajne aj osemnásty najbohatší Slovák Jozef Brhel, no keďže sa má nachádzať v zahraničí, nezadržali ho. Oligarcha je podľa portálu noviny.sk na jednom z ostrovov v Atlantickom oceáne. V putách mal ale skončiť jeho brat Peter Brhel.

Policajná razia bola v piatok ráno (29. januára) aj v hoteli DoubleTree by Hilton pri bratislavskom zimnom štadióne, kde má mať Brhel kanceláriu. Hotel prevádzkuje akciová spoločnosť Tehelné pole, ale podľa Transparency International Slovensko v jej pozadí stojí Juraj Široký a Jozef Brhel. 

Reklama

Policajti podľa informácií Sme.sk museli použiť techniku na vylomenie dverí, z hotela odišli po 14. hodine.

Vzdal sa funkcií

Informácie o tom, že je Brhel v zahraničí, potvrdil v piatok popoludní pre agentúru TASR aj hovorca jeho podnikateľskej skupiny združenej vo fonde ZMJ SICAV Juraj Puchý. Dodal, že podnikateľ sa vzdal akýchkoľvek výkonných pozícií v spoločnostiach patriacich do ZMJ SICAV, jej riadenie od piatka preberá Anton Bielik.

Peter Brhel v skupine nemal žiadny akcionársky podiel, ani tam nezastával výkonné pozície.

„Všetky obvinenia odmieta a svoju nevinu je rozhodnutý preukázať pred orgánmi činnými v trestnom konaní. Navyše v IT sektore, ktorého sa podľa medializovaných informácií obvinenia majú týkať, už nepôsobí viac ako desať rokov,“ uvádza sa v stanovisku. Na Slovensko sa podľa Puchého vráti Brhel „hneď, ako bude vyzvaný“.

Kto je Jozef Brhel

Bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva a poslanec z obdobia mečiarizmu sa ani po odchode z politiky vzťahu so štátom nezbavil. Naposledy zaplnil titulky novín podozreniami, že je majiteľom kaštieľa vo Vinosadoch, kam chodil počas prvej vlny pandémie relaxovať expremiér Robert Fico.

Brhel, ktorý podniká spolu s rodinou, investuje cez český fond ZMJ SICAV. Akcie fondu drží spoločnosť Patria Invest jeho syna Jozefa Brhela ml., ktorá sídli v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton z portfólia jeho svokra Juraja Širokého. Za investičnými akciami tohto fondu sú české i cyperské spoločnosti vlastnené Jozefom Brhelom st. Podľa odhadov Forbesu má majetok Brhela a jeho rodiny hodnotu 200 miliónov eur

V biznise sa zameral predovšetkým na energetiku, odkiaľ pochádza asi 80 percent tržieb jeho firiem. Medzi ne patrí napríklad obchodník Pow-en, ktorý predvlani pri tržbách 159 miliónov eur zarobil 6,7 milióna, či výrobca tepla Cogen West, ktorý pomáha vykurovať západ hlavného mesta.

Brhelovci majú podiely aj v ďalších vysoko ziskových energofirmách – napríklad DG-energy. Priznávajú sa aj k podnikaniu v realitách. Cez Remac Properties stavajú ružinovský vežiak Discovery Residence, chystajú tiež stavbu víl v centre Bratislavy a na Tenerife na Kanárskych ostrovoch.

Obvinený je aj miliardár Jaroslav Haščák

Brhel je v krátkom čase už druhým boháčom, ktorý má na krku obvinenia. Spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka zadržali 1. decembra po výsluchu na policajnom prezídiu, v ten istý deň sa konala aj razia Národnej kriminálnej agentúry v bratislavskom sídle Penty. Viac ako mesiac strávil vo väzbe, 7. januára senát Najvyššieho súdu rozhodol o jeho prepustení.

Haščák je obvinený z korupcie a z legalizácie príjmov z trestnej činnosti, kauza súvisí s predajom nahrávky Gorila.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?