23. apríla 2020

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny od stredy 22. apríla zasielajú žiadateľom o príspevky v rámci prvej pomoci na účet schválené peniaze. Do štvrtka 10.00 h vyplatili 2 542 720,27 eura 4636 žiadateľom. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Veronika Husárová.

Od 6. apríla zaevidovali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny 36 224 žiadostí o príspevky. Po spracovaní už pripravili na podpis žiadateľom 6369 dohôd o poskytnutí príspevku na mzdy zamestnancov v rámci opatrenia 1. Ďalších 15 761 dohôd pôjde SZČO, ktoré v rámci opatrenia 2 požiadali o príspevok na náhradu straty príjmu. V opatrení 3 spracovali prvých 30 dohôd.

Peniaze na udržanie pracovných miest
by už mali smerovať k zamestnávateľom. Platí aj výnimka

„Ďalšie tisícky žiadostí úrady administrujú a priebežne odosielajú na podpis žiadateľom poštou alebo do elektronickej schránky. V niektorých prípadoch pre skrátenie času vychádzajú v ústrety žiadateľom, ktorí chodia podpisovať dohody osobne na úrad za dodržania prísnych hygienických a bezpečnostných opatrení,“ priblížila Husárová. Podpísané dohody príslušný úrad následne zverejní v centrálnom registri zmlúv a nasledujúci deň žiadateľovi zašle na účet peniaze.

Prvú pomoc zamestnancom, podnikateľom a živnostníkom pri znižovaní negatívnych dosahov vyplývajúcich z aktuálnych mimoriadnych opatrení schválila vláda 31. marca 2020 a jej doplnenie 14. apríla. Rezort práce následne pripravil projekt na podporu udržania zamestnanosti, aby podporil zachovanie pracovných miest a podnikanie samostatne zárobkovo činných osôb v čase pandémie nového koronavírusu. Potrebné informácie sú tiež na stránke www.pomahameludom.sk.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso