3. novembra 2021

Od pondelka 8. novembra bude v čiernej fáze covid automatu  36 okresov – takmer polovica Slovenska. Bordových bude 34, červená bude Bratislava, Dunajská Streda a Galanta a v oranžovej farbe budú už len dva okresy – Komárno a Šaľa.

Až štrnásť okresov využilo „žolíka“ – dostali sa do nižšej fázy covid automatu vďaka zaočkovanosti. Každý okres, ktorý dosiahne viac ako 75-percentnú zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov, má podľa covid automatu o dva stupne nižšiu farbu. A o jeden stupeň si okres polepší pri minimálne 65-percentnej zaočkovanosti občanov nad 50 rokov.

„Chcel by som vyzvať občanov, aby sa začali očkovať vo väčšej miere. Podľa mojich informácií niektorým okresom chýba len niekoľko stovák očkovaných, aby sa mohli posunúť do bledšej farby,“ povedal na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Zároveň tiež vyzval, aby ľudia dodržiavali opatrenia.

Regionálna covid mapa platná od pondelka 8. novembra:

Reklama

Práve zaočkovanosť starších ľudí je podľa neho v boji s pandémiou kľúčová. Podobne ako v druhej vlne, aj teraz pripravujú špeciálne výjazdové tímy, ktoré budú ľudí očkovať priamo v ich obciach. Zároveň sa majú zvýšiť aj odmeny lekárom, ktorí motivujú starších ľudí k očkovaniu.

Sprísnenie opatrení

Ešte pred zasadnutím vlády minister zdravotníctva naznačil aj možnosť sprísňovania opatrení. Konzílium odborníkov podľa neho zasadá zajtra (4. 11.).

„Konkrétne sprísňovanie teraz nepoviem. Opatrenia budú spočívať v dvoch veciach – prvou je sloboda pre očkovaných, ktorá sa dlho očakáva. Zároveň musia byť jasne vymožiteľné pravidlá pre neočkovaných,“ vysvetlil Lengvarský na tlačovej konferencii.

Nárast nových prípadov je podľa neho taký veľký, že je nevyhnutné prijať opatrenia, ktoré krivku sploštia. „O lockdowne by som teraz nerád hovoril. Túto možnosť sme nikdy nevylúčili, ale dúfam, že k tomu nedôjde,“ dopĺňa minister Lengvarský.

„Pamätáme si druhú vlnu a všetci chceme, aby sa zdravotníci venovali tomu, čomu majú. Aby sa neodkladala iná starostlivosť, ako sa to deje už teraz. Nechceme, aby lekári zasa vyhoreli, boli preťažení. Pri racionálnom a normálnom prístupe sa spolu z tejto pandémie môžeme dostať.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?