30. apríla 2020

Anthony Fauci, americký národný špecialista na infekčné choroby a zdravotnícky poradca všetkých prezidentov USA vrátane Ronalda Reagana, vyjadril optimizmus v súvislosti s účinnosťou látky remdesivir na COVID-19. Ešte prednedávnom však čínski vedci o ňom hovorili, že v boji proti koronavírusu nezaberá. 

Trumpov poradca tvrdí, že iná štúdia naopak dokázala významný a pozitívny posun v súvislosti so správami o preparáte vyvinutom spoločnosťou Gilead pod vedením českého vedca Tomáša Cihlářa. Súbežne s nádejou na účinný liek stúpli aj akciové trhy – investori si Fauciho slová vyložili ako signál možného obratu v boji proti novému koronavírusu.

Fauci na tlačovej konferencii v Bielom dome vyhlásil, že dostupné štúdie týkajúce sa remdesiviru vyzerajú sľubne. „Ukázalo sa, že látka môže vírus v telách pacientov blokovať, čo sú celkom dobré správy,“ uviedol a označil výsledky za skoré, no napriek tomu podstatné.

Potenciálnych liekov na koronavírus je okolo 260. Aké sú ich šance?

Štúdia, o ktorú sa Fauci opiera, zahŕňala viac ako tisíc vážne chorých pacientov hospitalizovaných v 75 nemocniciach v USA, Nemecku, Dánsku, Španielsku či Grécku. Podľa prezidentovho poradcu išlo o prvú vysoko výpovednú a kontrolovanú štúdiu, v rámci ktorej bolo zahrnuté aj podávanie placeba.

Ľudia, ktorým bol podávaný remdesivir, sa zotavili o 31 % rýchlejšie ako skupina na placebu, a priemerný čas vyliečenia sa u nich skrátil na 11 dní – oproti 15 dňom v prípade druhej skupiny.

„Hoci 31 % nevyzerá na prvý pohľad ako zreteľný prelom, ide o zásadný dôkaz toho, že remdesivir môže fungovať,“ povedal Fauci. „Z predbežnej analýzy dát vyplýva, že látka má jasne pozitívny účinok na skrátenie času uzdravenia. To je v mnohých prípadoch skutočne dôležité.“

Odborníci považujú za priaznivé aj ďalšie percentuálne čísla, aj keď laikom sa také pozitívne javiť nemusia: z pacientov zahrnutých do testu zomrelo 8 % s remdesivirom, z pacientov na placebu to bolo 11 %.

„Výsledky sú naozaj sľubné,“ citoval The Guardian epidemiológa Maheše Parmara, šéfa Ústavu klinických skúšok univerzity v Londýne. Viac-menej podobne hovoria aj ďalší znalci.

Nové testy na Covid-19 ukážu výsledok už do pár minút.
Na trh majú doraziť v júni

Fauci upozornil, že získané dáta je nutné vystaviť podrobnejšiemu skúmaniu. Tiež povedal, že prezentovanie doterajších čiastočných poznatkov bolo nutné. „Pokiaľ existuje zreteľný dôkaz, že liek funguje, je našou etickou povinnosťou o tom informovať. Hlavne smerom k ľuďom, ktorým bolo podávané placebo – aby mohli byť liečení remdesivirom.“

Podľa hovorcu amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv Michaela Felberbauma inštitút trvalo a intenzívne diskutuje s Gileadom o čo najrýchlejšom sprístupnení tohto experimentálneho antivírusového lieku potrebným pacientom.

Farmaceutická spoločnosť už v utorok 28. apríla citovala inú štúdiu, podľa ktorej látka zaberá s rovnakým úspechom už po piatich dňoch s dvojnásobnou liečebnou kúrou. Vďaka tomu by sa mohol v závislosti od aktuálnych zásob preparátu rozšíriť počet pacientov, pre ktorých bude dostupný.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso