17. júla 2019

Desať rokov po otvorení prvej predajne v arizonskom Scottsdale prišla americká spoločnosť Microsoft s prvým európskym kamenným obchodom. 

Táto nová vlajková loď má rozlohu takmer 2044 metrov štvorcových a tri poschodia. Je situovaná na londýnskom Oxford Circus a ide o druhú najväčšiu predajňu Microsoftu. Tá prvá sa nachádza na Piatej avenue v New Yorku. V britskej metropole však firma priestory ozvláštnila napríklad kóderskými tábormi či Xbox hernými turnajmi.

Ponúka flexibilnú prácu a manažuje na diaľku. 6 rád od šéfa Microsoftu, ako to zvládnuť

Firma prvýkrát venovala priestor v tejto predajni i veľkým korporátnym zákazníkom. Jedno celé poschodie je preto plné konferenčných miestností a priestorov pre skupinové školenia či prezentácie. Spoločnosť Microsoft tiež do tejto budovy presťahovala niektoré svoje kancelárie.

Ľudia v Londýne na otvorenie týchto priestorov netrpezlivo čakali. Foto: Microsoft

Medzi jej veľkých obchodných zákazníkov patria vo Veľkej Británii značky Marks & Spencer a Tesco a v USA zase Mastercard či Gap. „Jednou z mojich úloh je zabezpečiť, aby sme zosúladili poslanie predajne Microsoft s poslaním spoločnosti,“ vraví David Porter, ktorý dohliada na kamenné i online obchody tejto firmy. „Je veľmi dôležité, aby sme dokázali využiť náš obchodný tím pre každý segment našej cieľovky. To nám umožní spojiť sa s každým zákazníkom, malým i veľkým podnikom,“ povedal.

Zomrel spoluzakladateľ Microsoftu. Paul Allen podľahol rakovine

Vrátane londýnskeho kamenného obchodu má spoločnosť Microsoft 82 maloobchodných miest, väčšina z nich sa nachádza v USA, ostatné v Kanade, Austrálii a Portoriku. Microsoft odmietol povedať viac o ďalších otvoreniach, ktoré plánuje. Uvádza ale, že má v 190 krajinách aj online predajne. Top rivalom Microsoftu je firma Apple, ktorá má viac ako 500 kamenných obchodov vo viac ako 20 krajinách sveta.

Takto zamestnanci počas otvorenia vítali všetkých zákazníkov. Foto: Microsoft

Spoločnosť Microsoft začala dva roky spätne využívať svojich zamestnancov i priestory na poskytovanie služieb veľkým korporátnym klientom, hosťovanie školení a tiež prezentácií. Zamestnanci tohto technologického gigantu dokonca navštevujú firemných klientov priamo na mieste.

Napríklad, keď sa firma Mastercard rozhodla zaviesť komunikačný nástroj Microsoft Teams vo svojich kanceláriách, tak spoločnosť Microsoft vyslala vlastných zamestnancov do 25 kancelárií Mastercard v USA, aby vyškolili pracovníkov Mastercardu.

Títo zamestnanci môžu tiež využiť príležitosť a pozvať firemných klientov, aby si pozreli podujatia a produkty, ktoré sú určené pre bežných spotrebiteľov. „Rozhodli sme sa zmeniť náš maloobchodný biznis. Mať so zákazníkom priamy vzťah je kľúčové,“ vysvetľuje Porter.

Spoločnosť Microsoft uviedla, že školí všetkých svojich pracovníkov, aby dokázali pomôcť každému zákazníkovi, ktorý vkročí do obchodu. Niektorí sa tiež špecializujú napríklad na softvér Azure, ktorý je konkurentom cloudovej služby AWS od Amazonu.

Microsoft teda využíva svoje obchody ako “živú” výkladnú skriňu a radí zákazníkom, ako efektívnejšie riadiť svoje podniky či získavať informácie o zákazníkoch. Tento prístup môže spoločnosti Microsoft pomôcť získať si spotrebiteľov medzi konkurenčnými spoločnosťami ako Google či IBM. „Pre nás je dôležité, aby mal každý zamestnanec obchodu vedomosti o podnikaní. Nikdy predsa neviete, kedy sa tu ukáže napríklad nejaký riaditeľ IT na nákupe s rodinou.”

Prispievateľka Andria Cheng píše pre Forbes.com o maloobchode.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk