6. júla 2018

Premávka v letnom období je ideálna na rekonštrukcie, ktoré si vyžadujú cestné obmedzenia. Niektorí developeri preto spustili svoje projekty len nedávno, iní už finišujú. Navyše, v jeseni končí volebné obdobie súčasného primátora Iva Nesrovnala, ktorý sľúbil najviac opravených ciest v histórii Bratislavy. Výsledkom je množstvo rozkopávok či uzávierok. Forbes prináša prehľad najväčších či najočakávanejších.

Námestie Slobody po rekonštrukcii. Vizualizácia: HB Reavis

Rekonštrukcia Námestia slobody

Námestie Slobody v Bratislave sa už dlho nachádzalo v dezolátnom stave. V máji sa však mesto, zástupcovia mestskej časti Staré mesto a občianske združenie Dobré m(i)esto založené Nadáciou HB Reavis dohodli na spoločnom postupe pri jeho „prerábke“ aj finančnom zastrešení. Mesto na ňu vyčlenilo sumu 120-tisíc eur, občianske združenie developera prispeje 500-tisícmi.

FOTO: Máme najväčšie street art dielo v strednej Európe. Robilo na ňom 17 horolezcov

Rekonštrukcia námestia sa len nedávno posunula do druhej fázy, v ktorej sa má položiť nový trávnik, osadiť závlahový systém či spevniť chodník. Postaviť sa má aj nové detské ihrisko, vonkajšie work-out športovisko a sľúbené sú aj nabíjačky pre elektromobily. Práce majú byť ukončené do konca roka 2018.

Premena Mlynských nív

Frekventovaný dopravný ťah v Bratislave rekonštruuje developerská firma HB Reavis miliardára Ivana Chrenka od 2. mája tohto roka. Premena ulice bude pozostávať z podzemného kruhového objazdu, nových prechodov pre chodcov, nových zastávkok MHD, cyklotrás či chodníkov so zeleňou.

Stanica Nivy po rekonštrukcii. Vizualizácia: HB Reavis

Za obnovu dopravnej a technickej infraštruktúry Mlynských nív spoločnosť podľa počiatočných odhadov zaplatí 24 miliónov a podľa generálneho riaditeľa Adriána Ráca pôjde o najväčší dopravný projekt v Bratislave za posledných 30 rokov. Práce budú trvať do jesene 2019 a trolejbusová doprava má byť vylúčená do polovice novembra.

V blízkosti  tiež vyrastá projekt Sky Park spoločnosti Penta. Jeho súčasťou budú tri rezidenčné veže, dve kancelárske budovy a rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne.

Podchod Trnavské mýto

Podchod na Trnavskom mýte sa začal rekonštruovať po 42 rokoch v októbri minulého roka. A ak pôjde všetko podľa plánu, skolaudovaný by mal byť ešte v lete. Projekt má pod palcom developerská firma Immocap Group, ktorá do obnovy investuje celkovo 2,5 milióna eur. Mesto má v podchode vymeniť eskalátory a upraviť okolie za ďalších 1,2 milióna.

Podchod po rekonštrukcii. Vizualizácia: mesto Bratislava

Ako bude vyzerať nové Apollo? Staré začnú búrať koncom roka

V prerobenom pochode by malo byť celkovo 18 predajní, vrátanie siete potravín Kraj, drogérie, trafiky či kvetinárstva a mal by mať 24-hodinovú službu. Immocap Group tiež pripravuje architektonickú súťaž na rekonštrukciu priľahlého Istropolisu a mestská časť Nové mesto chce zas prerobiť tamojšiu tržnicu.

Stavba pod mostom SNP

Nelegálna stavba alebo chyba v schvaľovaní? Po mostom SNP rástol nový vstup na vyhliadkovú vežu UFO spolu s turistickým centrom, no práce kvôli nezrovnalostiam pred pár týždňami prerušil stavebný úrad.

Projekt  pod mostom SNP stavia firma Zemegula, ktorá na otázky Forbes nereagovala. Firma prevádzkuje reštauráciu aj vyhliadku. Foto: František Brliť

Krajský pamiatkový úrad Bratislava v tejto veci pre TASR uviedol, že žiadne práce na Moste SNP neodsúhlasil a neevidoval od hlavného mesta či stavebníka žiadosť o rozhodnutie v tejto veci.  Proti rekonštrukcii broja aj obyvatelia či aktivisti. V súčasnosti sa však vedie konanie o dodatočnom povolení.

Prestavba križovatky Mierová-Hraničná

Prestavba križovatky, ktorá bola v minulosti miestom mnohých nehôd, sa začala v polovici mája a trvať má do konca júla. Rekonštrukciu si zobrala na starosť fínsko-slovenská developerská spoločnosť YIT, ktorá má stavebné zámery len 500 metrov od križovatky. Ich projekt Nuppu by mal priniesť 800 bytov.

Po novom by mala byť križovatka bezpečnejšia, malo by tiež dôjsť k oprave cesty na Hraničnej a pribudnúť má aj nový pruh.

Rekonštrukcia Kazanskej ulice

Takmer mesiac prebiehajú práce na Kazanskej ulici v úseku za Nákovnou po Dvojkrížnu ulicu, čo spôsobuje problémy najmä vodičom. Na ceste sa pokladá nový asfalt a práce by sa mali ukončiť 11. júla.

Titulná foto: unsplash