19. novembra 2019

Môže to byť spor, ktorý naučí architektov a stavbárov nekopírovať diela iných. Zatiaľ čo väčšina plagiátorských prípadov sa u nás aj v susednom Česku ťahá roky a vôbec najdlhší, o údajnom skopírovaní nástupného prsta terminálu pražského letiska, nie je vyriešený ani po 18 rokoch – tu bolo rozhodnuté za štyri dni.

Vráťme sa o pár mesiacov dozadu. Čerpacie stanice naozaj nie sú typom stavby, pri ktorej by človek na prvý pohľad očakával zaujímavú architektúru. Naopak, všetky benzínky bývajú podobné a v zásade sa odlišujú len veľkosťou, farbou a logom. Slovenská spoločnosť GAS, ktorá u nás prevádzkuje vyše 30 púmp, sa to však pred časom rozhodla zmeniť a v rámci konkurenčného boja prišla s konceptom krásnych benzínových púmp.

Oslovila pražské architektonické štúdio SAD, ktoré sa v Matúškove pri Galante pred ôsmimi rokmi podieľalo na skutočne ikonickej stavbe. Išlo o čerpaciu stanicu z betónu, ladných tvarov a so zastrešením, ktoré pripomína tri do seba vrastajúce huby. Benzínka sa stala symbolom a dostala sa do rebríčka deviatich najkrajších čerpacích staníc sveta.

Slovenská benzínka, ktorá inšpirovala Čechov. Foto: SAD

Zapáčila sa natoľko, že v pražskej Libni neďaleko Libeňského mostu vyrástla pred pár mesiacmi jej takmer verná kópia. Stavba na pozemkoch spoločnosti Tived, ktorá je prevádzkovaná firmou Gragnani Invest, má taktiež útle betónové stĺpy, ktoré sa postupne rozširujú do hubovitého zastrešenia.

Čísla stojanov sú, podobne ako na Slovensku, prelisované priamo do stĺpov a slovenský originál pripomína i linka LED osvetlenia obťahujúca strešnú konštrukciu. „Zistili sme to úplnou náhodou, keď nám naši najbližší priatelia začali posielať fotky tejto benzínky a mysleli si, že je naša. Napríklad Adam Gebrian natočil diel o našich čerpacích staniciach na Slovensku a potom sa nás pýtal, kedy bude otvorená aj táto v Česku. My sme mu vysvetľovali, že s tým nemáme nič spoločné,“ spomína spoluautor oceňovanej čerpacej stanice v Galante, architekt Jerry Koza.

Na Instagrame ho preslávila súčasná architektúra. Bratislava je podľa neho len na začiatku tejto cesty

Ako sám hovorí, s niečím podobným sa nikdy nestretol a vlastne ani nechápe myšlienkové pochody človeka, ktorý vezme cudzie dielo a obkreslí ho. „Čakali, že to necháme len tak? Veď tam sú i rovnaké fonty,“ diví sa. Aj kvôli mnohým podobným rysom, ktoré dokázali zmiasť i odbornú verejnosť, sa architekti odhodlali k akcii.

Obrátili sa na advokátsku kanceláriu Havel & Partners, ktorá sa obrnila radou odborných stanovísk, vrátane znaleckého posudku, v ktorom sa píše: „Architektonické spracovanie ‚ČS Praha-Libeň‘ je jednoznačne plagiátom autorského návrhu ‚ČS Matúškovo‘ MgA. Adama Jirkala a MgA. Jaroslava Kozu, realizovaného v roku 2011.“

Benzínová pumpa v Česku. Foto: SAD

Foto: SAD

Chceli, aby sa čoraz väčšie množstvo ľudí nedomnievalo, že benzínku v Libni urobili architekti z Ateliéru SAD. Advokáti dokonca vymysleli šikovný ťah. Namiesto toho, aby od protistrany žiadali odškodné, chceli niečo, čo im mohol súd v rámci predbežného opatrenia skutočne priklepnúť. Teda polepenie benzínky vysvetľujúcim textom, že stavbu neurobila dvojica Koza a Jirkal, ktorá navyše ani nevedela, že sa podobná kópia ich diela v Prahe stavia.

Ocenili najlepšiu architektúru Slovenska. Cenu získala aj premena školy z obdobia normalizácie

Súd tiež požiadali o prekrytie charakteristických čísel na stĺpoch a obrátenie svetiel smerom dolu, aby zanikla veľmi podobná konštrukcia zastrešenia. Súd reagoval rýchlo. Za štyri dni bolo na svete predbežné opatrenie, a keby ho firma ignorovala, hrozila by jej stotisícová (v českých korunách) sankcia.

Výsledok sa dostavil, stĺpy libeňskej benzínky sú od vydania predbežného opatrenia skutočne polepené požadovaným textom. A čo je hlavné, protistrana bola donútená jednať a v piatok dopoludnia sa s autormi slovenského originálu stretla.

Oznam, ktorý musel byť umiestnený na základe predbežného rozhodnutia súdu. Foto: SAD

Zástupca Gragnani Invest Zdeněk Kodýtek napriek tomu vyvrátil, že by bola ich pumpa plagiátom tej slovenskej. „Nie sme nejakí Vietnamci zo Sapy, aby sme robili tenisky Abibas. Nič sme nekopírovali. Všetko je inak.“

 

Autor článku Josef Kolina píše pre Forbes.cz o biznise. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.