Život v neustálom porovnávaní sa s ostatnými je pre mileniálov a generáciu Z naozajstným problémom, ktorý sa môže prejaviť vo vzťahoch, vnímaní svojho tela, bežnom živote aj v kariérnej oblasti.
Podľa štúdie z roku 2021, ktorá vyšla v časopise Journal of Personality & Social Psychology, nás porovnávanie síce môže motivovať k tvrdšej práci, ale môže to mať aj negatívnu stránku.
Obavy z toho, že v istom veku nedosahujeme očakávané kariérne posuny, poháňané výkyvmi v kariére počas pandemického obdobia, navyše v prostredí, kde sa to na sociálnych sieťach len tak hemží príspevkami o tom, ako mať dokonalý kariérny či podnikateľský život, môžu v ľuďoch vyvolať pocit, že zlyhávajú a zaostávajú.
Snaha „udržať krok“ môže viesť k vyhoreniu, ktoré má ďalekosiahle následky na duševné a fyzické zdravie. Psychiatrička Anisha Patel-Dunn sa podelila o svoje tipy, ako tieto pocity rozpoznať a spracovať.
1. Priznajte si svoje pocity.
„Ak pociťujete neistotu alebo sa necítite najlepšie,“ hovorí Anisha Patel-Dunn, „nie je nič výnimočné, že zažívate pocity strachu. Tieto obavy môžu byť opodstatnené, alebo sa môžu o realitu opierať iba čiastočne, ale vo vašom strachu je vždy kúsok pravdy a môže sa vám vymknúť spod kontroly.“
Ako dodáva: „A práve v tom je pasca. Ak máte veľké obavy o svoju kariéru, v najhoršom prípade môžete úplne stratiť kontrolu nad svojou mysľou. Naštartovať to môže aj drobnosť – možno ste v práci dostali negatívnu spätnú väzbu od svojho nadriadeného a potom v nedeľu večer sedíte doma a váš mozog sa k tomuto momentu vráti a skĺzne do špirály.“
Alebo si všimnete, že sa necítite dobre, keď v príspevkoch na sociálnych sieťach vidíte, ako vaši kolegovia či rovesníci informujú o míľnikoch, ktoré dosiahli vo svojej kariére.
Niekto sa môže cítiť menejcenný alebo v súvislosti s kariérou pociťovať narastajúcu úzkosť. Môže to mať vplyv na spánkový režim, niekto začnete piť alkohol alebo užívať iné látky. Ale môže to mať vplyv aj na fyzické zdravie. Ľudia zvyknú pociťovať svalové napätie, bolesti hlavy, tráviace problémy, majú problémy so spánkom.
2. Zamerajte pozornosť na niečo iné.
Ak zistíte, že aj vy padáte do pasce kariérneho porovnávania sa s ostatnými, je načase, aby ste svoju pozornosť zamerali na niečo iné.
Je dôležité, aby ste si pripomínali, že každý vlastnou cestou a že je tu dosť miesta pre všetkých. Zamyslite sa nad svojimi cieľmi a pokúste sa zostaviť si plán, ako sa k nim chcete postupne prepracovať.
Anisha Patel-Dunn odporúča: „Vytýčte si niekoľko reálnych postupných krokov. Nemusíte na ten zoznam hľadieť 24 hodín denne sedem dní v týždni. Stačí raz za týždeň či za mesiac. Alebo diskutujte s ľuďmi z vašej preferovanej profesijnej oblasti o tom, aké máte možnosti, ak sa chcete v kariére pohnúť ďalej.“
Ak sa náhodou prichytíte, že ste sa znova vydali cestou „porovnávacej špirály“ Anisha Patel-Dunn odporúča praktizovať „mindfulness“, aby ste svoju pozornosť navrátili do prítomného okamihu.
Pomôže vám aj usmernenie od niekoho iného. „Ak máte mentora, alebo ste počas svojej kariéry boli s nejakým v spojení, kontaktujte ho.“ Ak mentora nemáte, obráťte sa na kolegu alebo na priateľa.
3. Počas pracovného dňa sa starajte aj o seba.
„Štruktúra prináša mnohé výhody. Počas pandémie, keď mnohí z nás začali pracovať na diaľku, sa táto štruktúra oslabila,“ hovorí Anisha Patel-Dunn. „Jej návrat môže byť pre vaše mentálne zdravie veľmi prospešný.“
„Je dôležité vybudovať si istú štruktúru v súlade s ktorou si rozdelíte dni na prácu, na starostlivosť o seba a na čas venovaný iným ľuďom, ktorí sú od vás závislí. Nezabudnite cvičiť, oddýchnuť si počas dňa, vyjsť si na čerstvý vzduch. Dôležité je aj to, aby ste išli spať a vstávali v rovnakých časoch, obmedzili alkohol a iné škodlivé látky a aby ste jedli zdravo.“
4. Stanovte si hranice pre čas aj energiu.
Chcete stihnúť všetko a začínate pociťovať vyhorenie? „Mnohí ľudia si to neuvedomujú, ale keď sa na čas z práce stiahnete, budete oveľa produktívnejší,“ zdôrazňuje Anisha Patel-Dunn.
„V takýchto chvíľach myslite na to, aby ste si našli čas na uvoľnenie tlaku – meditujte, choďte na prechádzku, zavolajte priateľovi, urobte čokoľvek, aby ste na čas zabudli na prácu.“ Či už potrebujete 15-minútovú prestávku alebo dlhšie voľno, doprajte si ich.
Tento čas „nabíjania bateriek“ zvýši vašu energiu, sústredenie a zlepší nastavenie mysle.
Autorkou tohto článku je Jess Cording z Forbes US.