2. decembra 2019

Okrem debát o vianočných darčekoch či plánoch na Silvestra je december časom, kedy sa vo firmách riešia odmeny. O trinástych platoch sa intenzívnejšie hovorí od pokusov ich povinne uzákoniť. Napriek tomu ich udeľovanie stagnuje.

Trinásty plat dostáva stále len necelá pätina zamestnancov. Oproti minulému roku sa toto číslo len jemne zvýšilo. Podľa prieskumu, ktorý aj tento rok robil portál Platy.sk, ktorý patrí do spoločnosti Profesia, malo jeden plat navyše minulý rok k dispozícii 17 percent zamestnancov, tento rok je to o jeden percentuálny bod viac. Jeho priemerná výška sa tento rok vyšplhala na 989 eur v hrubom.

Nová práca? Týchto 10 otázok by mal zamestnanec položiť manažérovi ešte pred nástupom

V našich končinách však skôr ako 13. platy funguje systém odmien. Tie dostáva viac ako štvrtina zamestnancov, konkrétne 28 percent. Ich výška presiahla 1000 eur v hrubom. Aj keď množstvo zamestnancov medzi 13. platom a odmenou nerozlišuje a považuje ich za atraktívny bonus, existuje medzi nimi rozdiel. Mzda navyše je nárokovateľná zložka. To znamená, že si ju zamestnanci môžu zapísať do kolektívnych zmlúv, čo zaručuje, že ju budú mať vyplatenú. Odmeny sa udeľujú na báze dobrovoľnosti.

Odmeny zo zahraničia

Z prieskumu okrem toho vyplýva, že najodmeňovanejší sú zamestnanci zahraničných firiem, naopak najnižší podiel je u súkromných domácich zamestnávateľov. Výška trinástych platov sa pohybuje od 531 eur až po 1238 eur.

Ako sme už spomínali, zamestnanci považujú finančné benefity za jedny z najlepších. Napriek tomu ich firmy v inzerátoch často neuvádzajú. Či už sme sa pozreli na dáta o lákaní na trinásty, štrtnásty plat alebo odmeny, ani jedna z týchto vecí sa neuvádzala vo viac ako piatich percentách prípadov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk