19. januára 2020

Dovolenky a sviatky sú neúprosne za vami. Po voľne sa opäť musíte sústrediť na kariéru. Prvých pár týždňov nového roka je vždy drsných. Je až neuveriteľné, ako vás čas strávený s rodinou a priateľmi niekedy pripraví o energiu. Zrazu cítite potrebu zostať doma a oddýchnuť si.  

Kým ste boli mimo kancelárie, nakopili sa vám povinnosti. A po návrate do práce pôsobí všetko biedne. Váš šéf je stále hlupák a vaši kolegovia sú stále na nič. Na dobrej nálade vám nepridá ani to, že musíte opäť skoro ráno vstávať a dochádzať do zamestnania.  

Úspech sa môže dostaviť až vtedy, keď si ľudia priznajú vlastné nedostatky. Tu sú 3 tipy ako na to

Nesťažujte sa a neoplakávajte svoj osud. Radšej tento čas využite na zmenu. Začnite rok 2020 vnímať ako šancu na úspech. Skúste sa pozrieť na kariéry úspešných ľudí a nechajte si poradiť. Môžu to byť vaši súčasní alebo bývalí kolegovia či známe osobnosti, ktorých mená poznáte zo správ. Zaujímavé je, že nevyhnutne nerobia nič odlišné, než by ste dokázali urobiť vy. Nižšie preto nájdete 5 vecí, ktoré vám pomôžu prekonať januárové blues, vyniknúť a dosiahnuť dlhodobý úspech. 

1. Majte pozitívny postoj, aj keď sa na to necítite

Rozhliadnite sa po kancelárii. S najväčšou pravdepodobnosťou si všimnete kopu mrzutých a nešťastných ľudí. Z tvárí im jasne vyčítate rozčarovanie a stratu nadšenia. Sťažujú sa na každého a na všetko. To je predsa jednoduché, ide o takzvanú cestu najmenšieho odporu.  

Rovnováha medzi pracovným a osobným životom je kľúčová. Úspech neznamená len zarábať viac peňazí

To ale vy nechcete. Musíte byť preto pozitívni a motivovaní. A to dokonca i v prípade, že ráno túžite zaliezť späť do postele a schovať sa pod perinu. Len si pomyslite, komu by ste sa chceli priblížiť. Pracovníkovi, ktorý sedí na tom istom mieste už 15 rokov, nikdy sa mu nepáčili žiadne nápady a ani nedokončuje projekty načas? Samozrejme, že nie!  

Chcete sa predsa vidieť v niekom, kto vyžaruje pozitívnu energiu. Napríklad s pracovníčkou, za ktorou smiete zájsť, keď sa niečo naozaj pokazí. To ona bez vyzvania príde s tou najlepšou stratégiou na problém, ktorý všetkých ostatných ohromil. Je kreatívna, pozitívna, optimistická a motivovaná. Každý ju rád vyhľadá a sama priťahuje povýšenia, dobré zadania či manažérske pozície.  

2. Vybudujte si skupinu kontaktov

Namiesto bezmyšlienkového prezerania príspevkov na sociálnych sieťach, akými sú Twitter, Instagram či Facebooku, si radšej kultivujte skutočné vzťahy. Pokiaľ chcete tráviť čas online, nájdite si rovnako zmýšľajúcich ľudí, s ktorými budete spolupracovať. 

V zamestnaní si nájdite mentorov, ktorí vám ochotne poradia. Požiadajte kolegu, aby s vami zašiel na obed alebo kávu. Predstavte sa zamestnancom v rôznych divíziách. Ubezpečte sa, že s každým zaobchádzate rovnako, od vrátnika až po generálneho riaditeľa. Nikdy neviete, kto bude mať otvorené oči a nastražené uši, aby vám sprostredkoval novú príležitosť alebo sa za vás prihovoril u toho správneho človeka. Vybudovanie veľkej a diverzifikovanej siete kontaktov, teda ľudí, ktorí sa o vás starajú, výrazne zvýši vaše šance na kariérny úspech.  

3. Nikdy sa neprestaňte vzdelávať

Všetci žijeme v dobe rýchlej transformácie. Technológie, globalizácia a ďalšie faktory môžu ľahko narušiť vašu kariéru. Preto je dôležité, aby ste sa neustále vzdelávali a rástli. Vďaka tomu sa dokážete udržať na čele. Môžete sa vrátiť do školy, získať nové osvedčenia a certifikáty, zúčastniť sa na networkingových podujatiach a konferenciách, alebo sa stať zanieteným čitateľom.  

Nebojte sa prihlásiť a dobrovoľne pracovať na náročných zadaniach. Požiadajte šéfa, aby ste sa mohli pridať k tímu, ktorý rieši zaujímavý projekt. Nájdite ľudí na podobnej pracovnej pozícii v iných firmách. Môžete si vzájomne vymieňať vedomosti a diskutovať o súčasných či budúcich trendoch, ktoré môžu napomôcť alebo brániť vášmu kariérnemu postupu.  

4. Držte sa ďalej od toxických kolegov

Všetci dobre poznáme skupinky v práci. Vždy existuje grupa trpkých a zahorknutých ľudí, ktorí vás chcú stiahnuť na svoju úroveň. Pokojne podrazia vlastných priateľov, budú o vás hovoriť poza chrbát a vždy sa nejakým spôsobom zapoja do novej drámy na pracovisku.  

Od tohto sa radšej držte ďalej. Neexistuje nič, čo by ste mohli získať, ak by ste zostávali s ľuďmi, ktorí o vás nemajú skutočný záujem. Obzvlášť sa treba vyhnúť tým, ktorí sa tešia, keď niekto iný zlyhá.  

5. Niekedy musíte riskovať

Spokojnosť je kariérny zabijak. Je ľahké skĺznuť do stereotypu, aj keď ste dobre platení a relatívne šťastní. Ak budete robiť stále to isté dookola, nikdy nenadobudnete nové zručnosti. Namiesto toho budete stagnovať a stratíte schopnosť vymaniť sa z vlastnej bubliny.  

Nie je to jednoduché, no musíte sa dotlačiť k tomu, aby ste požiadali o nové výzvy. Najhoršie, čo sa môže stať je, že zlyháte. No a čo? To sa stáva každému. Úspešní ľudia zlyhávajú neustále. Akurát oni sa z týchto situácií poučia, zlepšia a skúsia to opäť.  

Čím viac sa vytlačíte zo svojej komfortnej zóny, tým väčšie bude vaše sebavedomie. To vás povzbudí, aby ste prijali ďalšie výzvy. Jeden úspech potom povedie k ďalším. A takýmto spôsobom sa vo svojej kariére budete hýbať smerom vpred.  

Prispievateľ Jack Kelly píše pre Forbes.com o pohovoroch, kariérach i platoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk