20. októbra 2020

Slovensko-americký startup Vectary si pripísal na konto novú investíciu. Do online nástroja, ktorý umožňuje ľuďom nadizajnovať si vlastný 3D model, vložili investori na čele so švédskym fondom rizikového kapitálu EQT Ventures 7,3 milióna dolárov.

„Vectary vytvorilo fantastický produkt, s krásnym užívateľským rozhraním, ktorý dokážu použiť aj úplní začiatočníci. Pred nami sú veľké príležitosti a som nadšený, že môžem byť súčasťou toho, ako sa bude písať história dizajnu, a pokračovať vo vývoji tohto produktu do podoby, ktorá sa raz stane normou pre dizajnérov,“ uviedol v tlačovej správe Ted Persson, partner investičného fondu EQT Ventures, ktorý bude súčasťou vedenia spomínaného startupu.

Nárast počas pandémie

Do tohto investičného kola sa zapojil aj predchádzajúci investor Vectary, nemecký fond BlueYard Capital, ktorý doň ešte v roku 2016 nalial počiatočných 2,5 milióna dolárov (za účasti slovenského fondu Neulogy Ventures).

Práve táto prvá veľká investícia umožnila slovenskému Vectary presťahovať sa do New Yorku. V súčasnosti však už startup sídli v San Franciscu, odkiaľ umožňuje svojim klientom ľahký prístup k dizajnu vlastných 3D modelov a ich prezeranie v rozšírenej realite.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

This is a lovely campaign created in Vectary by @pekneadobre – a graphic designer and an illustrator. 💜 The campaign Farmers of salvation for a local organic grocery store chain was created as a thank you to the farmers, who couldn’t stay at home during quarantine and instead took care of our food supply. Vectary was the designer’s first 3D experience, and he said: “While creating this campaign, I realized that 3D is an achievable goal, although I was aware of my limits in this area. In the beginning, I decided to make my illustrations geometry-based, which made the following steps a lot easier.” Do you have your own project you’d like to share? Let us know! Use #vectary hashtag👈 #designer #illustrator #illustration #3d #render #3ddesign #lowpoly #characterdesign #3dart #3dartist

Príspevok, ktorý zdieľa VECTARY (@vectary3d),

Dizajnérsku platformu od slovenského startupu využilo už vyše milióna kreatívcov. Medzi jeho klientov patrí viac ako tisíc digitálnych agentúr a kreatívnych štúdií, ktoré prostredníctvom tohto online nástroja vytvárajú obsah pre milióny svojich užívateľov.

Peter Zálešák z Nay stojí za investičným fondom Zaka ventures.
Mnohí startupisti sú optimisti, hovorí

Vectary má pritom za sebou pomerne úspešné obdobie poznačené 300-percentným nárastom pozretí svojich produktov v rozšírenej realite.

Pod tento úspech sa podpísala aj pandémia koronavírusu, ktorá presunula ľudí viac do online sveta a zvýšila chuť firiem odprezentovať svoje produkty v 3D a v rozšírenej realite. Podľa startupu má práve pandémia na svedomí rýchlejšiu adaptáciu nových technológií, akou je aj ich dizajnérska platforma.

Pripravte sa na 3D

Slovenský startup plánuje využiť prílev nového kapitálu na to, aby pokračoval vo svojej misii sprístupniť 3D dizajn každému, kto má o to záujem. Napokon, to je aj cieľom tohto nástroja, ktorý sa pýši tým, že pracovať s ním také jednoduché, že by to zvládlo aj dieťa.

Tento nápad vznikol v roku 2014, keď Vectary založili Michal Koor (CEO) a Pavol Soviš. Koor, ktorý bol sám v minulosti priemyselným dizajnérom, hľadal riešenie, ktoré by zjednodušilo komplexitu existujúcich dizajnérskych nástrojov a sprístupnilo ich masám. Najprv v 3D a neskôr aj v rozšírenej realite.

Pritom virtuálna a rozšírená realita sa podľa zakladateľov startupu stanú v budúcnosti bežnou záležitosťou, ktorú budú firmy využívať. Ako hovorí spoluzakladateľ startupu Michal Koor: „Čoskoro bude rovnako dôležité, aby mali firmy na stránke 3D obsah, ako je teraz dôležité to, že tam majú obrázok vo forme JPEG. 3D eventuálne úplne nahradí 2D.“ A oni chcú byť pri tom.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?