26. mája 2020

Spoločnosť z Osla predala počas marca a apríla 1800 kusov špeciálneho počítača pre seniorov, kým za celý minulý rok to bolo 650 zariadení. Ich počítač sa ovláda na diaľku osobou, ktorá sa chce so starším človekom spojiť. Dostupný je v niektorých krajinách Európy, na Slovensko vám ho však firma zatiaľ nepošle. 

Odkedy sa na začiatku marca začalo po Európe šíriť ochorenie COVID-19, mnohé krajiny zaviedli obmedzenia pre voľný pohyb ľudí v snahe spomaliť vírus. Mnohé z týchto opatrení zasahujú práve starých ľudí, ktorí sú najpravdepodobnejšími obeťami koronavírusu. Aj keď je cieľom ochrana zdravia najzraniteľnejších osôb, niektorí tvrdia, že väčšia izolácia by mohla zvýšiť zdravotné riziká prichádzajúce s osamelosťou.

Nórsky startup No Isolation však prišiel s produktom, ktorý slúži na udržanie sociálneho kontaktu aj v čase dištancu. Spoločnosť so sídlom v Nórsku, ktorej zakladatelia sa v roku 2018 dostali do zoznamu Forbes 30 pod 30, vyrába roboty (nazývané AV1) pre deti s dlhodobými ochoreniami a obrazovky, vyzerajúce ako staré televízie či rádiá, pre starších ľudí bez smartfónov a tabletov.

Pandémia odhalila, ako firmy
podcenili možnosti a význam technológií

Práve druhý z produktov, ktorý sa volá KOMP, zažil v súvislosti s koronakrízou a snahami o minimalizovanie fyzického kontaktu veľký rozmach, najmä pri starších ľuďoch. No Isolation predalo počas marca a apríla 1800 kusov tohto zariadenia.

„Najväčšia zmena, ktorú sme zaregistrovali, je v mentalite našich zákazníkov,“ hovorí Karen Dolva, spoluzakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti No Isolation. „Pred pandémiou mnohí ľudia nepociťovali naliehavosť priviesť staršiu populáciu online, ale dnes uznávajú, že je potrebné vyskúšať všetko, aby sa digitálne pripojili.“

KOMP umožňuje starším ľuďom prijímať fotografie, videá, správy alebo hovory. Na rozdiel od iPadu alebo smartfónu sú však tieto nástroje diaľkovo ovládané osobou, ktorá volá alebo posiela video, takže používatelia na prijímajúcom konci nemusia byť digitálne znalí, aby ich mohli používať. KOMP nemá dotykovú obrazovku a prijatie hovoru nevyžaduje žiadnu akciu od používateľa, zariadenie jednoducho odpočítava od 10, po ktorom hovor začne automaticky ponúkať obojsmerný obraz a zvuk.

Švédi mieria na náš trh.
Budú u nás predávať mobily pre seniorov

Podľa Dolva sú dvomi najpoužívanejšími funkciami odosielanie fotografií, najmä od vnúčat prarodičom a uskutočňovanie videohovorov, najčastejšie od dcér starším rodičom. Pred vírusom prijal priemerný KOMP dva videohovory týždenne, teraz je ich priemerný počet deväť videohovorov týždenne. Priemerný počet fotografií sa od začiatku pandémie zvýšil z 11 týždenne na 18.

Spoločnosť No Isolation má v súčasnosti 25 zamestnancov, z ktorých väčšina pôsobí v Osle, niektorí vo Veľkej Británii, a nedávno získala investíciu 10,6 milióna dolárov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?