Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
11. mája 2020

Digitalizácia umožňuje podnikom v čase krízy či výpadku dodávok jednoduchšie naštartovať plán B, tvrdí generálny riaditeľ SAP Slovensko Martin Ferenec.

Mnohí sme sa v podstate zo dňa na deň presunuli zo zamestnania domov a boli sme odkázaní na technológie, ktoré nám umožnili pokračovať v práci. Je teda pandémia pre softvérové firmy, ktoré práve takéto IT nástroje vyvíjajú a ponúkajú, hrozbou alebo skôr príležitosťou?

Z krátkodobého hľadiska aj veľký SAP negatívne pocíti dôsledky zastavenia ekonomík pre koronavírus. Znížili sme odhad našich globálnych hospodárskych výsledkov na tento rok. A určite nemáme radosť, že až pandémia odhalila, ako mnohé firmy ignorovali možnosti, ktoré im už dnes moderné technológie ponúkajú v oblasti automatizácie či digitalizácie mnohých procesov a činností.

Martin Ferenec, generálny riaditeľ SAP Slovensko. Zdroj foto: Archív značky

Takže očakávate, že záujem o ne bude teraz rásť?

Predpokladám, že sa táto otázka stane v mnohých spoločnostiach dôležitou témou. Pretože je rozdiel, ak si pri výpadku výrobných vstupov dokážem vďaka celosvetovej obchodnej sieti nájsť alternatívneho dodávateľa v priebehu 24 hodín. Alebo, samozrejme, aj svojho zákazníka. A je oveľa efektívnejšie, ak rutinné činnosti za mňa urobí softvér – napríklad spáruje faktúry s prijatými platbami. Prípadne urobí okamžitú analytiku nad ekonomickými dátami podniku aj trhu a vytvorí predikciu, čo môžem očakávať. Keď sa situácia mení veľmi dynamicky, ako sme to videli v priebehu marca a apríla, tak sú takéto prediktívne analýzy, využívajúce aj prvky umelej inteligencie či strojového učenia, skutočne na nezaplatenie.

Ekonómovia však predpovedajú krízu, budú mať manažmenty peniaze na investície do IT technológií?

Majú k dispozícii už rokmi overenú a vyskúšanú cloudovú technológiu nasadenia firemného IT. Takže očakávam, že práve využitie cloudu bude v budúcnosti ešte masívnejšie, ako dnes. Je rýchle, cenovo výhodné – platím len za to, čo využívam, a plnohodnotné čo sa týka výkonu, garancie dostupnosti a bezpečnosti dát. Mimochodom, práve ochrana dát a celkovo IT bezpečnosť sa počas koronakrízy ukázali ako podceňovaná záležitosť. Pritom by mali byť jednými z hlavných parametrov, ktoré si musia podniky pri výbere IT nástrojov všímať.

Na čo by sa mali z vášho pohľadu ešte zamerať?

Vidím tri hlavné oblasti, ktoré sa počas pandémie ukázali ako zraniteľné, a kde dokážu IT technológie výrazne uľahčiť a zefektívniť ich fungovanie. Sú to manažment ľudských zdrojov, riadenie dodávateľských reťazcov a predaj. Práve v boji o zákazníka po skončení reštrikcií budú mať navrch tí, ktorí dokážu klientov osloviť veľmi rýchlo, s personalizovanou a vhodne cielenou ponukou. Presne to je doména inteligentných IT nástrojov, bez ktorých je taká detailná segmentácia prakticky nemožná.