22. apríla 2021

Máloktorý český startup má skromnejšieho šéfa. A máloktorý tiež mieri v globálnom kontexte vyššie. Productboard vedený Hubertom Palánom je skutočný technologický klenot. V rámci investičného kola Series C získal najnovšie 72 miliónov dolárov. Sám pritom tvrdí, že ich ani nepotreboval.

Financovanie viedol fond Tiger Global Management, ktorý predtým podporil firmy ako Airbnb, Yandex, Uber, LinkedIn alebo Coinbase. Zúčastnili sa aj existujúci investori ako Index Ventures, Kleiner Perkins či Sequoia Capital. Bez preháňania tak možno povedať, že Productboard sa objavil v najvyberanejšej investorskej spoločnosti.

Valuáciu si firma necháva pre seba, po minulom kole sa však dostala na 350 miliónov dolárov. Teraz sa podľa odhadu Forbesu môže pohybovať okolo pol miliardy dolárov, skôr vyššie. Podľa informácií insiderov ide určite o dramaticky vyššiu sumu ako pol miliardy, a tak by ďalšie investičné kolo mohlo priniesť českého „jednorožca“ – miliardovú firmu.

Na raste Productboardu sa okrem iného vezú aj českí investori z Rockaway Capital, Reflex Capital a Credo Ventures, pre ktorých to po fenomenálnom úspechu s príchodom rumunskej tech firmy UiPath na burzu môže byť ďalší veľký zásah.

„Na digitálnych produktoch dnes stojí biznis všetkých moderných firiem a Productboard ukázal nesmiernu hodnotu, ktorú do ich vývoja prináša efektívnejšie plánovanie a lepšia spolupráca v produktových tímoch,“ povedal k investícii John Curtius, partner fondu Tiger Global Management.

Reklama

Zákazníkmi sú veľkí hráči

Productboard, ktorý firmám pomáha vyvíjať správne produkty, za posledných 12 mesiacov zdvojnásobil svoj tím. V Prahe, San Franciscu a Vancouveri pre neho momentálne pracuje 230 ľudí. Medzi hlavnými zákazníkmi sú firmy ako Microsoft, Avast, Disney či Zoom.

„Svet sa digitalizuje a udalosti posledného roku všetko akcelerovali. Productboardu sa extrémne darí,“ pochvaľuje si Hubert Palán.

„Dostali sme sa do bodu, keď sme nové financovanie nepotrebovali, ale jednoducho sa naskytli príležitosti, ktoré sa neodmietajú a ktoré nám pomôžu ešte zrýchliť. Máme ambiciózne ciele, do konca roka chceme rozšíriť tím minimálne o ďalších sto ľudí,“ komentuje situáciu.

V januári 2020 dostal Productboard investíciu 45 miliónov dolárov, v tom čase najvyššiu, aká do českého startupu prišla.

Aj vďaka tomu, že do Productboardu kumulovane pritieklo už 137 miliónov dolárov, si firma môže dovoliť veci ako preplácanie vybavenia domácej kancelárie zamestnancov (práca na diaľku je jej vlastná), stráženie detí alebo dovoz obedov.

Kolegovia z amerického Forbesu nedávno Productboard označili ako 22. najlepšieho startupového zamestnávateľa.

Autor článku Zdravko Krstanov je redaktor českého Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?