21. januára 2020

Nezamestnanosť prestala byť vážnym problémom Slovenskej republiky. Potvrdzujú to štatistiky Ústredia práce, podľa ktorých sa miera evidovanej nezamestnanosti udržala v decembri minulého roka pod piatimi percentami. Vyhlásil to na utorkovej tlačovej konferencii premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že Slovensku sa podarilo dosiahnuť vynikajúce výsledky z hľadiska počtu ľudí bez práce.

Nezamestnanosť pod 5 %

V decembri minulého roka dosiahla podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 4,92 %. Medzimesačne sa nezmenila, medziročne klesla o 0,12 percentuálneho bodu (p. b.). V roku 2001 bola pritom podľa premiéra nezamestnanosť takmer 20 %. „Veľmi sa teším, že minister práce oznamoval po celý minulý rok, že sa podarilo v priemere udržať celú mieru nezamestnanosti okolo piatich percent,“ skonštatoval premiér.

Nad pracovným trhom sa zmráka.
Zamestnávatelia naberú rovnako veľa ľudí, ako prepustia

Za posledné tri roky klesol počet nezamestnaných o viac ako 40 %, pričom takmer 80 000 ľudí, ktorí si našli prácu, boli nezamestnaní viac ako rok. „Prijali sa opatrenia, aby dlhodobá nezamestnanosť klesala najvýraznejšie,“ uviedol premiér.

Ministerstvo podľa jeho slov prináša každý rok opatrenia na zlepšenie kvality pracovného prostredia a ochranu pracujúcich. „Zvyšovanie minimálnej mzdy nie je len zvyšovanie minimálneho štandardu človeka, ktorý ide pracovať, ale postupne tým vytláčame ľudí zo šedej ekonomiky,“ podotkol Pellegrini. Vláda tiež deklarovala, že bude pokračovať vo svojich výjazdových rokovaniach.

Dlhodobo nezamestnaný človek na pohovore?
Netreba klamať, no dať zmysel kariérnej pauze

Treba reagovať na nové trendy

Slovensko sa pripojilo k stratégii dosiahnutia dlhodobej nezamestnanosti okolo troch percent, podľa premiérových slov je Slovensko tesne od dosiahnutia tohto cieľa. „Musíme sa pozrieť, čo stojí pred nami, ako sa ide zásadným spôsobom meniť trh práce. Hovoríme o industriálnej revolúcii, nástupe moderných technológií, modernizácii, robotizácii. Bude treba výraznejším spôsobom investovať do pracovného trhu a podmienok na ňom,“ myslí si premiér. Preto má byť vypracovaný dokument Práca 4.0, ktorý má reagovať na tieto nové trendy a lepšie sa má skĺbiť vzdelávanie s potrebami trhu práce a zamestnávateľov.

Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) je dobré, že sa ponechali „rizikové kategórie“ nezamestnaných, akými sú napríklad dlhodobo nezamestnaní, mladí ľudia či ľudia nad 50 rokov, a že bol zachovaný individuálny prístup k nezamestnaným. Podľa neho tiež pomohli aktívne opatrenia na trhu práce. Richtera najviac teší pokles dlhodobo nezamestnaných ľudí.

Celkovo tiež ubudlo za posledné tri roky 38 000 ľudí, ktorí boli v hmotnej núdzi. „Je to istá paralela, len čo sa zamestnali, nebolo potrebné, aby poberali hmotnú núdzu,“ doplnil Richter. Celkovo za tri roky ubudla percentuálne nezamestnanosť na Slovensku o 3,84 %, v 20 najmenej rozvinutých okresoch je priemer 7 %. „Je potrebné pokračovať v projektoch politiky “ dodal Richter. Zároveň verí, že podobný vývoj nezamestnanosti ako v minulom roku by mal pokračovať aj naďalej. „Som rád, že ani v decembri nevyužil žiadny zamestnávateľ paragraf o udržaní zamestnancov, keby nastala kríza. V budúcnosti môže byť použitý, preto sme prijali opatrenia. Nemyslím si však, že nejaká krutá kríza príde, skôr predpokladám, že príde nejaké ochladenie,“ dodal Richter.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk